W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyły się obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112.

Podczas spotkania Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski w imieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, przekazał Operatorom Numerów Alarmowych Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu wyróżnienia za szczególny sposób realizacji swoich codziennych obowiązków.

W roku 2020 operatorzy CPR we Wrocławiu obsłużyli niemal 2 mln 200 tys. zgłoszeń z obszaru całego województwa, a w szczególnych przypadkach również zgłoszenia kierowane z innych obszarów kraju. Niestety, ponad milion zgłoszeń stanowiły zgłoszenia fałszywe. Jest to ogromna liczba zgłoszeń, dlatego też służby stale apelują o nieblokowanie numeru alarmowego 112 – linii, która służy ratowaniu życia i zdrowia.

Operatorzy numerów alarmowych obsługując wpływające do Centrum Powiadamiania Ratunkowego zgłoszenia bezpośrednio przyczyniają się do ratowania zdrowia i życia ludzkiego, czyli najwyższej wartości – mówił wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski i dodał, że Operatorom numerów alarmowych należą się szczególne podziękowania za sumienną i rzetelną pracę, poczucie zaangażowania oraz wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych przyczyniające się do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Dolnego Śląska.

Warto podkreślić, że od stycznia 2020 roku powszechnie dostępna jest aplikacja Alarm112 przeznaczona szczególnie dla osób z dysfunkcją słuchu i mowy.  Zapewnia ona skuteczną komunikację za pomocą SMS-ów. Umożliwia kontakt z Centrum Powiadamiania Ratunkowego poprzez wybór odpowiednich piktogramów. Bardzo ważnym elementem aplikacji jest możliwość dwustronnej komunikacji z operatorem numerów alarmowych opartej na SMS, co umożliwi zebranie dodatkowych informacji o zdarzeniu. Aplikacja jest powszechnie dostępna dla posiadaczy telefonów z systemem operacyjnym Android (sklep Google Play) i iOS (sklep App Store).

Komentarze

Zostaw swój komentarz