Od kilku lat w Kamieńcu Ząbkowickim odbywają się cyklicznie wydarzenia pod wspólnym hasłem „Z muzyką organową przez wieki”. W imponującym wielkością i wyjątkowym ze względu estetycznego wnętrzu kościoła melomani mają możliwość wysłuchania dzieł muzyki klasycznej.
Dwie poprzednie i relacjonowane w naszym portalu edycje wydarzenia wytworzyły już swego rodzaju zwyczaj, aby w porze wiosenno-letniej przybywać do Kamieńca Ząbkowickiego znanego bardziej z wielkiego kompleksu pałacowo-parkowego Księżnej Marianny Orańskiej. Jak się okazuje także zabytkowy zespół pocysterski, którego głównym elementem jest kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To właśnie w tej świątyni organizowane są społecznymi siłami profesjonalne koncerty, które zapowiadaliśmy w naszym portalu. Warto zaznaczyć, że spotkania te mają charakter dobroczynny związany ze zbiórką środków na renowację instrumentarium organowego tej świątyni.
W ubiegłą niedzielę (14 maja br.) odbyła się inauguracja tegorocznej edycji przeglądu. Przybyłych powitał ks. proboszcz Wojciech Zmysłowski i opowiedział o wpływie muzyki organowej na dzisiejsze czasy podkreślając jak trudnym instrumentem są organy piszczałkowe uchodzące za „króla instrumentów”. Następnie przekazał głos moderatorowi przeglądu Emilowi Koprzakowi, który zaprezentował ideę wydarzenia oraz plan tegorocznych koncertów. Wszystkich uczestników powitała także przewodnicząca Rady Miejskiej Kamieńca Ząbkowickim Bernadeta Chodasewicz. Nawiązując do poprzednich edycji przypomniała udział studentów wrocławskiej Akademii Muzycznej i prof. Piotra Rojka. Zaznaczyła, iż koncerty wpisały się w kulturalny kalendarz Kamieńca Ząbkowickiego i zapewniała o dalszym wsparciu samorządu gminy dla takich inicjatyw, jak przegląd „Z muzyką organową przez wieki”. Podziękowała organistom Emilowi Koprzakowi i Janowi Jakimiszynowi za przygotowanie koncertów i również otworzyła tegoroczny cykl koncertów.
Według planu wystąpić miał Maciej Lewandowicz – niestety zachorował i był zmuszony odwołać swój występ na naszej prezentacji. Dlatego za kontuarem zasiadł kamieniecki organista Jan Jakimiszyn, którego koncert zainaugurował tegoroczne Lato Organowe w Kamieńcu Ząbkowickim. Jan Jakimiszyn zaprezentował kompozycje wielkich mistrzów. Oprócz „Toccaty” i „Fugi D-mol” Jana Sebastiana Bacha mogliśmy wysłuchać „Suity gotyckiej” składającej się z czterech części Leona Boelmana i słynnego „Alleluja” Georga Friedricha Händla z oratorium „Mesjasz”.
Kolejne koncerty przed nami. Jak to miało miejsce w zeszłym roku, tak i w tym będziemy gościć utalentowanych artystów Akademii Muzycznej im Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Umiejętności zaprezentują nam studenci dobrze nam znanego prof. Piotra Rojka – dziekana Wydziału Instrumentalnego, Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej. Wśród wykonawców muzycy, którzy już gościli na poprzednich prezentacjach. Na jednym z koncertów będziemy mogli posłuchać na przykład niespełna 8-letniego Mikołaja Ożgę, a na zakończenie lata organowego zaprezentuje się nam podopieczny profesora Piotra Rojka – Ihor Sikorsky z Ukrainy. Już teraz gorąco zapraszamy na przepiękną ucztę dla wszystkich melomanów ceniących dobrą muzykę wspaniałych mistrzów – mówi nam moderator przeglądu „Z muzyką organową przez wieki” Emil Koprzak.
Najbliższy koncert odbędzie się już 4 czerwca 2023 r. o godz. 16:00. Wystąpi Jakub Moneta młody organista, który często wykonuje koncerty w naszej Katedrze Świdnickiej i jest uczniem prof. Piotra Rojka.
- Organy piszczałkowe to instrument klawiszowy, należący do grupy aerofonów – instrumentów muzycznych, w których źródłem dźwięku jest drgający słup powietrza lub też wprawiony w drgania przez strumień powietrza element metalowy, zwany języczkiem. Organy są instrumentem o bardzo złożonej budowie. Najogólniej rzecz biorąc instrument ten składa się z trzech zasadniczych elementów: grupy piszczałek, mechanizmu gry (traktury), aparatu tłoczącego powietrze oraz szafy organowej.
- Instrument działający w Kamieńcu Ząbkowickim zbudował Karl Kutler w latach 1826 – 1827. Liczba znajdujących się w nich piszczałek to prawie 2000 sztuk, liczba głosów to 31, posiada 2 manuały, czyli klawiatury ręczne i klawiaturę nożną.
- Niestety ponad 100-letni instrument wymaga już pewnych prac związanych z jego remontem, aby jak najdłużej nam służył. Dlatego podczas koncertów zbierane są datki na remont i konserwację kamienieckiego „króla instrumentów”. Po każdym koncercie można wspomóc przeprowadzenie remontu pieniędzmi wrzuconymi do puszki. Można też dokonać wpłaty na konto Parafii z dopiskiem „ORGANY” – wszystkie informacje dostępne na profilu społecznościowym wydarzenia.