• Ząbkowiccy policjanci zatrzymali kompletnie pijanego kierującego, który jadąc drogą krajową nr 8 zderzył się z dwoma samochodami.

Zdarzenie miało miejsce kilka dni temu w Ząbkowicach Śląskich przed skrzyżowaniem krajowej ósemki z drogą wojewódzką nr 382. Przed sygnalizacją drogową stały samochody oczekujące na zielone światło, by zgodnie z przepisami móc kontynuować jazdę w kierunku Wrocławia. Nagle 36-letni kierowca jednego z samochodów osobowych poczuł mocne uderzenie w tył swojego pojazdu. Nie miał nawet czasu zareagować, bo błyskawicznie okazało się, że kierujący inną osobówką nie wyhamował przed światłami i najechał na tył jego auta.

To nie był koniec kolizji. Sprawca zdarzenia uderzył następnie w bok innego samochodu i wreszcie staranował przydrożne barierki. Sprawca zdarzenia, choć jego samochód uległ uszkodzeniu, próbował kontynuować dalszą jazdę. W porę zareagował jednak jeden z świadków, który podbiegł do auta i wyciągnął kluczyki ze stacyjki. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce przebadali 67-letniego mieszkańca powiatu ząbkowickiego na zawartość alkoholu. Mężczyzna jechał sam, jednak w samochodach, w które uderzył, podróżowało łącznie 7 osób, w tym dzieci.

Badanie wykazało niemal 3 promile alkoholu w jego organizmie. Nietrzeźwemu kierowcy grozi teraz kara do 2 lat pozbawienia wolności, obligatoryjnie zasądzona zostanie grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata.

  • Niestety wciąż zdarzają się nieodpowiedzialni kierowcy, którzy nie zważając na bezpieczeństwo swoje i innych, wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. W minionym tygodniu z dróg powiatu ząbkowickiego wyeliminowano aż pięciu nietrzeźwych kierowców.

Jeden z mężczyzn został zatrzymany, kiedy w sklepie nie miał maseczki, natomiast drugi, gdy mając 3 promile najechał na stojące na światłach samochody. Kolejny został zatrzymany przez policjantów z Kamieńca Ząbkowickiego. 59-letni mieszkaniec powiatu ząbkowickiego kierował samochodem osobowym mając prawie promil alkoholu we krwi. Został zatrzymany przejeżdżając przez jedną z wiosek na terenie gminy Kamieniec Ząbkowicki. Czwarty z zatrzymanych 30-letni mieszkaniec powiatu ząbkowickiego kierował autem osobowym mając ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Został zatrzymany przez policjantów w Ziębicach.

Dwa dni później inny kierowca w godzinach porannych… próbował zaparkować samochód osobowy z dwoma pasażerami na pokładzie. Niestety parkowanie zakończył… zwisając ze skarpy. Przebadany przez policjantów 36-letni mieszkaniec powiatu ząbkowickiego również miał niemal promil alkoholu a ponadto nie posiadał uprawnień do kierowania. Trzech następnych kierujących zostało zatrzymanych na drogach powiatu ząbkowickiego mając aktywne zakazy prowadzenia pojazdów, a kolejny z cofniętymi w formie decyzji uprawnieniami. Jeden z tych kierujących poruszał się samochodem bez tablic rejestracyjnych i z usuniętym nr VIN.

Zgodnie z nowym taryfikatorem mandat za zakrywanie tablic wynosi 500 zł. Kolejne 500 zł. to umieszczanie tablic w innym miejscu niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone oraz ozdabianie ich lub umieszczanie przedmiotów utrudniających ich odczytanie. Natomiast za jazdę bez tablic rejestracyjnych grozi grzywna w wysokości 1500 zł. z art. 94. § 2. za poruszanie się pojazdem pomimo braku dopuszczenia do ruchu. W polskim prawie za pojazd dopuszczony do ruchu uznaje się pojazd oznakowany legalnymi tablicami i nalepką kontrolną. Policjanci zatrzymali również trzech kierujących, którzy mieli wydane zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych przez sąd oraz jednego z cofniętymi uprawnieniami i podrobionym blankietem prawa jazdy.

Kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu to skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie, niosące ogromne zagrożenia dla życia własnego oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl

Komentarze

Zostaw swój komentarz