• Wczoraj informowaliśmy w naszym portalu o piracie drogowym szaleńczo uciekającym ulicami Ząbkowic Śląskich, a dzisiaj mamy kolejny przykład brawury, ale tym razem na jednośladzie.

Ząbkowiccy funkcjonariusze grupy „SPEED” chcieli zatrzymać do kontroli motocyklistę w Kamieńcu Ząbkowickim. Mężczyzna jednak nagle przyśpieszył. Jadąc w terenie zabudowanym miał prędkość dochodzącą nawet do 140 km/h. Swoim zachowaniem zmusił funkcjonariuszy do podjęcia pościgu, stwarzał bowiem realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Przebieg zdarzenia można zobaczyć na filmiku udostępnionym przez Policję.

Używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych policjanci jechali za motocyklistą kilka kilometrów. Gdy mężczyzna nie miał możliwości wyprzedzenia kolejnego samochodu nagle przewrócił się z motocyklem. Funkcjonariusze zatrzymali kierującego. Okazało się, że 42-letni obywatel Ukrainy był nietrzeźwy. Badanie wykazało u niego blisko 1 promil alkoholu w organizmie.

Teraz odpowie za dwa przestępstwa: kierowanie motocyklem w stanie nietrzeźwości oraz niezatrzymanie się do kontroli drogowej a także wykroczenie – jazda motocyklem z nadmierną prędkością. Za oba przestępstwa grozi utrata uprawnień do kierowania pojazdami oraz kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

  • Mija właśnie rok, odkąd na dolnośląskich drogach pojawiło się kolejne skuteczne „narzędzie” skierowane przeciwko piratom drogowym, którzy lekceważą obowiązujące ograniczenia prędkości i swoim zachowaniem stwarzają realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Mowa o grupie SPEED, która – jak informowaliśmy w naszym portalu – od lipca ubiegłego roku prężnie działa na rzecz zwiększenia poziomu bezpieczeństwa na drogach województwa dolnośląskiego.

Przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie czy niewłaściwe zachowanie w obrębia przejść dla pieszych to szczególnie niebezpieczne wykroczenia, które mają niezwykle istotny wpływ na ryzyko zaistnienia zdarzeń drogowych. Zwłaszcza prędkość to kluczowy czynnik mający decydujące znaczenie również dla rodzaju i rozmiaru doznanych obrażeń przez uczestników wypadków drogowych.

Od momentu jej powołania skontrolowano ponad 26 tys. pojazdów, namierzono ponad 19 tys. kierujących, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości. Ponad 1,5 tys. z nich straciło prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Funkcjonariusze stwierdzili ponad 8 tys. innych wykroczeń popełnionych przez kierowców. W trakcie działań nałożono ponad 22 tys. mandatów karnych, a w 265 przypadkach skierowano wniosek o ukaranie do sądu. Policjanci zatrzymali również blisko 1700 dowodów rejestracyjnych. Wszystko po to, aby poprzez eliminowanie wszelkich przejawów drogowej agresji i niebezpiecznych zachowań, na dolnośląskich drogach było bezpieczniej.

Bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, którymi wszyscy jesteśmy, zależy w głównej mierze od nas samych. Stosując się do obowiązujących przepisów, zachowując rozwagę i zdrowy rozsądek na drodze, możemy przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków i ofiar, które w tych wypadkach tracą życie.

Każdy kierowca, który swoim zachowaniem stwarza zagrożenie w ruchu drogowym, musi mieć świadomość nieuchronności kary. Gdy na swojej drodze spotka specjalistów z grupy SPEED, których głównym zadaniem jest walka z piratami drogowymi, poniesie surowe konsekwencje za niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia, na jakie naraża siebie i innych użytkowników dróg.

Poprzez: KPP Ząbkowice Śląskie

Komentarze

Zostaw swój komentarz