Dzisiaj o godz. 14.00 wylądował w Warszawie specjalny samolot ze sprzętem medycznym. KGHM Polska Miedź S.A. dokonał łącznie zakupu sprzętu medycznego o wartości przekraczającej 15 mln dolarów amerykańskich.

Tak sprawne i szybkie zorganizowanie tej gigantycznej operacji logistycznej możliwe było dzięki osobistemu zaangażowaniu się w akcję Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który rozmawiał telefonicznie z Prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Obaj prezydenci uzgodnili, że Polska będzie mogła kupić od Chin potrzebny sprzęt. Pan Prezydent Xi Jinping poinformował mnie, że Polska ma zielone światło do tego, aby takich zakupów dokonywać i takie zakupy są dokonywane – poinformował Prezydent Andrzej Duda.

To pierwszy samolot, na pokładzie którego znalazły się niezwykle potrzebne materiały i sprzęt medyczny. Dzięki wsparciu władz państwowych w ChRL, niezbędne formalności celne zostały załatwione w wyjątkowo krótkim czasie. Prezes Marcin Chludziński wyjaśnił, że w ładowniach samolotów będzie łącznie 600 tys. masek medycznych, ponad 250 tys. kombinezonów, kilkadziesiąt tysięcy par gogli ochronnych oraz około 150 respiratorów.

Gorąco dziękuję za zorganizowanie tego transportu panu prezesowi Chludzińskiemu. Oczywiście dziękuję również Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie, bez wsparcia którego to nie mogłoby się udać. Od przyszłego tygodnia uruchamiamy most powietrzny. Samoloty będą stale przewozić cargo, towary niezbędne dla służb medycznych, które biorą udział w walce z koronawirusem  – powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Transport organizowaliśmy od kilkunastu dni na apel Pana Prezydenta Andrzeja Dudy – powiedział Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński. – Pierwszy samolot wylądował dzisiaj, drugi będzie w Warszawie 31 marca. Łączna wartość materiałów medycznych, które one przewiozą to około 15 mln USD.

Sprzęt, który docelowo trafić ma do szpitali, przychodni oraz placówek innych służb sanitarnych, zostanie przekazany do dyspozycji władz państwowych, które będą decydować o jego dokładnym przeznaczeniu. Sprzęt zostanie przekazany do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia – podkreślił Minister Dworczyk. To resort zdrowia będzie decydować o dalszej dystrybucji tych dóbr do najbardziej potrzebujących jednostek.

Komentarze

Zostaw swój komentarz