W subiektywnym przeglądzie prasy – jak co tydzień – zamieszczamy fragmenty artykułów, jakie ukazały się w minionych kilku dniach w lokalnych gazetach i portalach internetowych. Czytając prasę lokalną szukamy dla Państwa tego, co najciekawsze w informacjach publikowanych przez te media.
Zaczynamy dzisiejszy przegląd prasy lokalnej od tragicznej informacji dotyczącej zdarzenia, które miało miejsce poza Powiatem Ząbkowickim, ale jest związane ze sprawą, która przyciąga uwagę mieszkańców Ziemi Ząbkowickiej. O postulacie budowy drogi ekspresowej nr 8 na odcinku Wrocław – Ząbkowice Śląskie – Kłodzko i Kudowa Zdrój / Boboszów pisaliśmy już wielokrotnie na łamach naszego portalu. W ubiegłym tygodniu w Szczytnej miała miejsce blokada DK8, której celem był protest wobec odkładania decyzji w tej sprawie. Jedna z jego uczestniczek, wracając z manifestacji zginęła na tej drodze. Obszernie o tym wydarzeniu informował portal „Doba.pl” a artykule „Okrutna ironia losu! (pod datą 07.11.2014), z którego pochodzi tytułowe zdjęcie oraz film z ostatnim wywiadem, jakiego udzieliła Magdalena Małolepsza-Kożuchowska.
Chcielibyśmy wierzyć, że to przejmujące wydarzenie przełamie wreszcie impas w sprawie budowy nowej „ósemki”. Rodzinie i Przyjaciołom śp. Magdaleny Małolepszej-Kożuchowskiej przekazujemy wyrazy współczucia.
— * —
Ciekawą inicjatywę ogłasza na łamach tygodnika „Euroregio Glacensis” (nr 44/2014) jeden z mieszkańców Gminy Ząbkowice i jednocześnie sołtys wsi Jaworek.
Pan Wojtaczka zapewnił, że w następnej kadencji wystąpi do Starostwa Powiatowego o przedłużenie – we współpracy z Urzędem Miejskim – chodnika przy drodze powiatowej z „przyległych do wsi” Ząbkowic Śl. (ul. Powstańców Warszawy) od granicy miasta do samego Jaworka oraz o wykonanie przy tejże drodze (w jej pasie drogowym) ścieżki spacerowej i rowerowej w kierunku na Henryków. – Prowadzi tędy Szlak Cysterski i bardzo wiele osób, zresztą nie tylko turystów, z tej ścieżki by korzystało. A można ją przecież przedłużyć do sąsiedniego Sieroszowa, a także porozumieć się z samorządem gminy Ziębice co do dalszego odcinka trasy już na jego terenie – proponuje sołtys.
Portal „Doba.pl” (pod datą 31.10.2014) informuje o tym, że ząbkowicki PKS został przejęty przez nowego przewoźnika.
Syndyk PKS Dzierżoniów wydzierżawił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w postaci oddziału w Ząbkowicach Śląskich. Dzierżawcą jest nowy przewoźnik z powiatu ząbkowickiego firma Neotrans, która zapewnia, że mieszkańcy powiatu nie stracą połączenia komunikacyjnego z Wrocławiem, a zyskają inne, równie potrzebne. – Zawieszone zostały najbardziej nierentowne kursy, nie wszystkie jednak są zlikwidowane. Poza tym ciągle w Ząbkowicach zatrzymują się autobusy konkurencji, której jest naprawdę dużo, i która wykonuje kursy do Wrocławia. Zapewniam, że mieszkańcy z dostaniem się do Wrocławia nie będą mieli najmniejszego problemu – mówi przedstawiciel Neotrans. Firma Neotrans dopiero niedawno stała się dzierżawcą ząbkowickiego PKS –u i na razie trwa rozeznanie rynku i reorganizacja, tak, by jak najbardziej usprawnić komunikację w powiecie. Wszystko wymaga jednak czasu i dokładnego rozpoznania.
W Gminie Stoszowice mówi się o tym od pewnego czasu, ale teraz sprawa budowy wyciągu narciarskiego stała się przedmiotem wypowiedzi wójta Marka Janikowskiego w wywiadzie dla „Gazety Ząbkowickiej” (nr 59/2014).
Uchwaliliśmy 2 lata temu plan przestrzenny dla Srebrnej Góry. Dzięki temu projektujemy infrastrukturę pod wyciąg. Bez planu nie byłoby to możliwe. Cały czas poszukujemy inwestora, który będzie chciał wybudować u nas wyciąg. (…) W tej kadencji powstały dwa parki linowe, utworzyliśmy trasę MTB Sudety, stworzyliśmy produkt jakim jest narciarstwo biegowe, wcześniej powstała także wioska indiańska. Na twierdzy liczba turystów dobiega do 60 tys. Wzrosła o 40 procent przez ostatnie 4 lata. W weekend ciężko jest znaleźć wolny pokój w Srebrnej Górze. Przez ostatnią kadencję zainwestowaliśmy na twierdzy 3,5 mln zł.
W „Echu Tygodnia” (nr 42/2014) informacja o zaangażowaniu środowiska wsi Sieroszów, którego liderem jest znana naszym Czytelnikom Anna Głuszek, w pozyskiwanie środków na prowadzenie działalności integrującej społeczność lokalną.
Stowarzyszenie Wsi Sieroszów rozpoczęło realizację zadania „Wyposażenie krokiem do samodzielności”. Dzięki dofinansowaniu ze środków programu „Dolnośląski Fundusz Małych Inicjatyw” (…) zakupione zostaną za kwotę 2500 zł laptop z oprogramowaniem i drukarka. Celami projektu są: poprawa funkcjonowania organizacji poprzez wsparcie strukturalne, zwiększenie możliwości samodzielnego planowania działań, ich realizacji i rozliczania oraz zwiększenie bezpieczeństwa przechowywania danych posiadanych przez organizację.
Portal „Express-miejski.pl” (pod datą 04.11.2014) relacjonuje niezwykłą formułę edukacyjną, z której korzysta młodzież z Ziębic.
Młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach odbywa praktyki na promach. To efekt współpracy pomiędzy szkołą, a firmą Unity Line. Dość niezwykłe miejsce do odbywania praktyk uczniowskich zapewnia szkoła w Ziębicach swoim uczniom. Otóż praktykanci z technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz z technikum hotelarskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach mają możliwość odbywania praktyki na kilku promach firmy Unity Line, m.in. na promach Polonia i Skania, pływających ze Świnoujścia do szwedzkiego Ystad. (…) Młodzież z Ziębic wyjeżdża na dwu i trzytygodniowe rejsy. Jest to ogromne przeżycie, ale i okazja do zebrania doświadczeń zawodowych, bowiem pracodawca zapewnia bardzo wysokie standardy obsługi pasażerów i pracy dla pracowników. W wolnych chwilach praktykanci mogą zwiedzać Ystad lub poznać pracę w pozostałych częściach promu, do której nie mają dostępu zwykli podróżni.
„Wiadomości Powiatowe” (nr 41/2014) informują o projekcie służącym aktywnym formom wypoczynku realizowanym w Gminie Bardo.
Gmina Bardo wspólnie z czeskim partnerem miastem Letohrad realizuje kolejny wspólny projekt pn. „Transgraniczne trasy rowerowe w Górach Bardzkich”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (…). Głównym celem projektu jest dążenie do jak najlepszego wykorzystania potencjału turystycznego polsko-czeskiego pogranicza przez podniesienie atrakcyjności transgranicznych tras rowerowych. (…) W ramach projektu planuje się stworzyć koncepcję i wizualizację zagospodarowania tras rowerowych, wytyczenia wg najnowszych trendów „mody rowerowej” ścieżek zwanych „single truckami”. Warto zaznaczyć, że dofinansowanie projektu wynosi 85% z EFRR, 10% z budżetu państwa, natomiast wkład własny Gminy Bardo wynosi jedyne 5% wartości zadania.
Gdyby w lokalnych mediach został pominięty jakiś ważny temat – prosimy o kontakt z nami. Poprzez formularz TWOJA INFORMACJA.