W Muzeum Ziemi Kłodzkiej zakończyły się prace remontowe. Charakterystyczny gmach nie tylko zmienił kolor elewacji, co widoczne jest na pierwszy rzut oka. Architektoniczna finezja budynku jest teraz bardziej wyeksponowana, ale też zyskał on wiele innych elementów ważnych dla działania tej ważnej instytucji kultury.
Jak już informowaliśmy w naszym serwisie wymieniono stolarkę okienną, drzwiową, systemy elektryczne i grzewcze, odnowiono hol oraz klatki schodowe. Nowego blasku nabrały sale ekspozycyjne i reprezentacyjne na pierwszym piętrze budynku. Renowacji poddane zostały również rzeźby znajdujące się na dziedzińcu oraz zabytkowe meble, jakie można zobaczyć w muzealnych salach. Wszystko to kosztowało milion euro, ale ta zawrotna kwota zdecydowanie podniosła warunki, w jakich miłośnicy historii i turyści mogą podziwiać wystawy, i w jakich można organizować kulturalne wydarzenia. Relacjonuje nam to dyrektor Muzeum Ziemi Kłodzkiej Krzysztof Miszkiewicz. Zobacz nasze video.
Kłodzka instytucja muzealna słynie między innymi z fascynującej wystawy szkła. Jeszcze nie można jej oglądać w Kłodzku, bo trwa drugi etap renowacji. Mamy za to nie mniej ciekawą prezentację zegarów. Można bowiem oglądać między innymi wystawę o tajemniczo brzmiącej nazwie „Oczy czasu”.
Muzeum, działające nieprzerwanie od 1963 roku przechodzi oczekiwaną i potrzebną metamorfozę. Jest już znaczącym punktem na edukacyjnej, turystycznej i kulturalnej mapie Dolnego Śląska. Przybywając do Kotliny Kłodzkiej – czy to do Kłodzka, czy to do pobliskich uzdrowisk, warto zaplanować dłuższy i spokojny spacer przez historię i piękno podane nam w Muzeum Ziemi Kłodzkiej.
Dariusz Nowakowski
Komentowane 4