KULTURAVIDEO

Odjazd

0

Kupujesz najdroższy bilet i ustawiasz się do jazdy przodem, lecz skąd możesz wiedzieć, gdzie los ma początek swój a gdzie ma ogon. Przecież to nie ty rozkładasz te tory. Nie masz na to wpływu, gdzie ich koniec. Myślisz: jestem – Bóg wie – jak wyjątkowy, ale mylisz się. Co to da, że przy oknie usiądziesz, nawet wśród niepalących. Podróż tak samo skończy się gdybyś w korytarzu stał. O cały swój bagaż martwisz się. Nie zaśniesz, skoro z tobą jedzie. Jakbyś się zachował, gdyby on pozostał, ale zniknął przedział? Przecież to nie ty rozkładasz te tory. Nie masz na to wpływu, gdzie ich koniec. Myślisz: jestem – Bóg wie – jak wyjątkowy, ale mylisz się. Co to da, że przy oknie usiądziesz. Nawet wśród niepalących…

Renata Przemyk pochodzi z Bielska-Białej, w Katowicach ukończyła bohemistykę na Uniwersytecie Śląskim, później zamieszkała w Krakowie, a pod koniec 1999 roku w podkrakowskiej wiosce, gdzie w oddaleniu od zgiełku wielkich miast komponuje i aranżuje piosenki dla siebie, innych wykonawców i dla teatru. Zaczęła śpiewać jako nastolatka z lokalnymi kapelami rockowymi, choć tak naprawdę odkryła powołanie dopiero na studiach, zainspirowana Tomem Waitsem, Talking Heads, Niną Hagen i Frankiem Zappą. W wyniku tychże inspiracji powstał pod koniec 1989 roku zespół „Ya Hozna” i płyta pod tym samym tytułem, jednak działalność tego awangardowego zespołu wygasła po roku i Renata rozpoczęła solową karierę. W 2005 r. w Teatrze Rozrywki w Chorzowie odbyła się premiera spektaklu „Odjazd” zawierający 14 piosenek autorstwa Renaty Przemyk i Anny Saranieckiej (która jest też autorką tekstów wielu jej piosenek, w tym utworu „Odjazd”). W 2009 wychodzi podwójny album z tymi piosenkami (na jednym z nich Renata sama gra na wszystkich instrumentach). To był rok 20-lecia scenicznej działalności Renaty Przemyk, która jest autorką muzyki w piosence „Odjazd”.

W samo południe w każdą niedzielę i święta prezentujemy naszym Czytelnikom krótką refleksję nad tym, co ważne w życiu każdego z nas.

Komentarze

Zostaw swój komentarz