„Nowy Dekameron” to pierwsza w Polsce premiera spektaklu online, przygotowana już po ogłoszeniu pandemii.

Inspirowany „Dekameronem” Giovanniego Boccacia jest realizacją zespołową. Składają się na nią nowele i pieśni wybrane z „Dekameronu” – słynnego zbioru stu opowieści Giovanniego Boccaccia. Każda z nich została opracowana na nowo według autorskiej koncepcji aktora, który ją wybrał, sfilmował i często też montował, wykorzystując rozmaite środki artystyczne. Ta różnorodność to dowód zarówno twórczej siły zespołu legnickiego teatru, jak i bogactwa wyobraźni Boccaccia – wirtuoza stylu, mistrza w konstruowaniu malowniczych postaci i humorystycznych wypadków.

„Dekameron” powstał w połowie XIV, w świecie dotkniętym epidemią, jako rodzaj duchowej odskoczni, powrotu do świata, w którym panował jeszcze ład i rozum, a największą siłą sprawczą była miłość. Dziś my, zamknięci w domach, mamy szanse skonfrontować z tym dziełem nasze doświadczenie epidemii. Pragniemy udowodnić, że „czas zarazy” pomoże nam przetrwać właśnie opowieść, w której wspólnie odnajdziemy siłę integrującą ludzi przymusowo izolowanych, pozbawionych zwykłego punktu oparcia – dotychczasowego rytmu życia.

W części spektaklu wykorzystany jest nowy przekład arcydzieła Boccaccia, powstały specjalnie na tę okazję. Dokonała go wybitna tłumaczka Anna Wasilewska. W pozostałych partiach korzystamy ze starego (1930) przekładu Edwarda Boyé, często przez realizatorów uwspółcześnianego.

POBIERZ PROGRAM SPEKTAKLU „NOWY DEKAMERON”

START TRANSMISJI CZĘŚCI PIERWSZEJ – SOBOTA – 30 MAJA 2020 / 20:00

START TRANSMISJI CZĘŚCI DRUGIEJ – NIEDZIELA – 31 MAJA 2020 / 20:00

„Nowy Dekameron” to pierwsza w Polsce produkcja teatralna online przygotowana już po ogłoszeniu pandemii. Jego premiera miała miejsce 9 i 10 maja. Jak zapowiedział Jacek Głomb, 10 i 11 czerwca spektakl zostanie wyemitowany z polskimi napisami dla niesłyszących. Pierwszy spektakl po przerwie sezonowej Teatr im. Heleny Modrzejewskiej zaprezentuje 15 sierpnia na dziedzińcu Zamku Piastowskiego. Będzie to „Człowiek na moście” – sztuka, której premiera miała miejsce w 2014 r., inspirowana biografią Henryka Karlińskiego, założyciela chóru Madrygał i twórcy festiwalu „Legnica Cantat”.

Komentarze

Zostaw swój komentarz