• Policjant dzierżoniowskiego Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego pełnił służbę wspólnie z funkcjonariuszem Straży Miejskiej. W jej trakcie podjęli interwencję wobec dwóch mężczyzn przebywających w parku imienia Józefa Buczyłki.

Obaj mężczyźni „relaksowali się” w parku bez założonych maseczek ochronnych na usta i nos. W trakcie legitymowania i sprawdzania w policyjnych bazach danych okazało się, że jeden z mężczyzn powinien odbywać karę pozbawienia wolności i jest osobą poszukiwaną przez Sąd Rejonowy w Dzierżoniowie. 36-latek został zatrzymany.

  • W dobie walki z epidemią koronawirusa dzierżoniowscy mundurowi troszczą się o seniorów. Przy każdej możliwej sytuacji przypominają im, aby nie dali się oszukać. Przestępcy stosują bowiem nie tylko znane już metody takie jak „na policjanta”, „na wnuczka”, ale wymyślają też nowe, oferując na przykład środki farmaceutyczne chroniące przed chorobą.

Przypominamy wszystkim, nie tylko starszym, osobom, że policja i prokuratura nigdy nie odbierają pieniędzy, a cudowne leki nie istnieją. Metody działania sprawców polegają na wstępnym kontakcie telefonicznym z wytypowaną ofiarą, podczas którego sprawca przedstawia się jako członek rodziny. Prowadzi rozmowę tak, aby senior uwierzył, że rozmawia z krewnym, a także w zmyśloną historię o jego kłopotach finansowych, które są wynikiem wypadku drogowego czy choroby.

W trakcie rozmowy oszust prosi o szybką pożyczkę, natychmiastową pomoc. Ustala kwotę, czas, miejsce przekazania pieniędzy i zaznacza, że pieniędzy nie będzie mógł odebrać sam osobiście. Podstawiona osoba stawia się w domu czy innym ustalonym uprzednio miejscu, a ofiara oszustwa przekazuje pieniądze obcej osobie. Senior orientuje się, że został ofiarą dopiero, gdy skontaktuje się z członkiem rodziny, pod którego uprzednio podszyli się przestępcy.

W związku z nadal powtarzającymi się tego typu zdarzeniami dzierżoniowska Policja apeluje: nie dajmy się oszukać, bądźmy ostrożni.

Poprzez: KPP Dzierżoniów

Komentarze

Zostaw swój komentarz