• W Dzierżoniowie doszło do poważnego przestępstwa. 50-letni mężczyzna po uprzednim użyciu przemocy poprzez kopanie po ciele, przewrócenie na ziemię oraz uderzenie w głowę pokrzywdzonego okradł go, zabierając dokumenty oraz pieniądze w kwocie 1800 zł, a nadto spowodował u swojej ofiary obrażenia w postaci otarć naskórka twarzy i prawej dłoni.

Świadkami napaści były dwie dziewczynki. Nie pozostały obojętne, zachowały zimną krew i zawiadomiły policję. 12- i 14-latka, widząc jak napastnik bije ofiarę, a następnie ją okrada, zadziałały bardzo rozsądnie zawiadamiając policję. Sprawca oddalił się z miejsca zdarzenia. Jednak dzięki rezolutności małoletnich policjanci zatrzymali sprawcę i odzyskali większą część łupu. Zatrzymany sprawca za czyn, którego się dopuścił może spędzić za kratami nawet 12 lat.

W uznaniu za obywatelską postawę zastępca komendanta Powiatowego Policji mł. insp. Monika Kudła-Myślicka osobiście podziękowała dziewczynkom i wręczyła na pamiątkę maskotki Komisarza Lwa.

  • Inna sytuacja, ale również wzorowa postawa nastolatka w okolicznościach, które czasem przerastają ludzi dorosłych. Po godzinie 19:00, policjanci pełniący służbę patrolową z polecenia dyżurnego udali się do Piławy Górnej, gdzie według zgłoszenia przy przystanku autobusowym miał leżeć nietrzeźwy mężczyzna.

Na miejscu patrol zastał nieprzytomnego, leżącego w pozycji bezpiecznej starszego mężczyznę oraz opatrującego jego głowę nastolatka. Jak się okazało młody człowiek widział jak pokrzywdzony, leżąc na ławce spadł z niej, tracąc przytomność i odnosząc uraz głowy. 16-letni człowiek wezwał pogotowie i udzielił pomocy przedmedycznej. W trakcie interwencji 66-latek odzyskał przytomność. Przybyłe na miejsce pogotowie ratunkowe przeprowadziło badanie, które nie wykazało konieczności hospitalizacji i osobą zajęła się siostra mężczyzny.

16-letni chłopiec nie zawahał się, aby ruszyć na ratunek, widząc upadającego mężczyznę. Wykazał się przy tym umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy. Można powiedzieć, że młody piławianin ma gen niesienia pomocy, gdyż jest strażakiem Ochotniczej Straży Pożarnej w swojej miejscowości. Tam też nabył umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Zachowanie chłopca jest dowodem na to, że nie wiek, a chęć niesienia pomocy może uczynić nas bohaterami.

Poprzez: KPP Dzierżoniów

Komentarze

Zostaw swój komentarz