Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
-6 °c
Wałbrzych
-6 ° niedz.
-1 ° pon.
0 ° wt.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty

PYTANIE: Następne pokolenie nie będzie znać miłości i wolności, a „real” przegra z „cyber”?

KK przez KK
27 listopada 2022
w Aktualności, BLOGI, KULTURA
3
Home Aktualności

Jeśli czytasz te słowa, to znaczy, że (podobnie jak piszący je) jesteś w sieci, że jesteśmy – Ty i ja, my, oni – w tej samej przestrzeni. Jest ona wspólna w pierwotnym znaczeniu tego pojęcia? Jest – Tobie, mnie, nam – podporządkowana (służebna wobec człowieka i społeczeństwa)? W jakim stopniu poruszamy się w tej sieci i poza nią niezależnie od wskazówek „pani nawigacji” czy „pana algorytmów”?

W zasadzie, po przeczytaniu książki „Cyber kontra real. Cywilizacja w techno-pułapce”, pytań o identyfikację tożsamości realnej wobec tożsamości w cyberprzestrzeni (której nie można redukować jedynie do obrazu z przeglądarek i komunikatorów) jest znacznie więcej, niż przed tą lekturą. Książka stanowiąca zapis rozmów Jaremy Piekutowskiego z prof. Andrzejem Zybertowiczem, wydrukowanych (co nie jest bez znaczenia) na ponad 300 stronach, nie tylko nie zamknęła pola do poszukiwań czy analiz, ale wręcz wydrążyła nowe wektory czy nawet trajektorie, na jakie nie tylko warto, ale należy się intelektualnie i etycznie wspiąć. Dlaczego? Dlatego, by nie stać się bezwładnym „bitem” w infosynapsach wirtualnego globu lub, co gorsza, „wiralem” w rozproszonej mozaice wpływów, zależności, koincydencji, impulsów, reakcji i całego mnóstwa relacji między ludźmi, między ludźmi a społecznościami, między ludźmi a korporacjami, między społecznościami a korporacjami i wreszcie między korporacjami Big Techu, który za (dosłownie) wszelką cenę chce indywidualizować i personalizować to, co odbieramy poprzez media, i co – jako „własną” treść –  przekazujemy dalej.

Już „słyszę” myśl osoby czytającej te słowa, że tchnie tu pesymizmem i jakimś rodzajem determinizmu, o jakim dyskutowali filozofowie, jaki usiłowali i usiłują wcielać w życie polityczni satrapi. Współcześnie zdają się o tym marzyć kreatorzy cyberprzestrzeni. Marzą czy może już spełniają swoje marzenia? Pisząc dotąd w cyklu #BliżejSłowa na temat „Historii i Teraźniejszości” prof. Wojciecha Roszkowskiego, monograficznej panoramy zawartej w „Polska i Rosja” prof. Andrzeja Nowaka i glossy do tej tematyki, jaką stała się dla mnie książka „Herbert nieznany. Rozmowy”, opierałem się o twarde fakty historii. Tym razem miałem do czynienia z czymś, co można nazwać domysłami graniczącymi z pewnością – ze wskazaniem na pewność, a dotyczącymi przyszłości zaczynającej się w teraźniejszości. Stało się to możliwe dzięki książce udostępnionej czytającym przez Wydawnictwo Nowej Konfederacji dosłownie kilka tygodni temu (dowodem czego jest fakt, że mój egzemplarz opatrzony jest autografami obu Rozmówców).

Siecią można łowić, ale w sieć można też wplątać się. Sieć może być konstrukcją relacji, ale też może być systemem wpływu.
Już od pierwszych stron wywiad-rzeka z cyklu Dialogi Międzyepoki inspiruje, aby iść pod prąd – do źródła. Prof. @AndZyberto.wicz nazywa rzeczy po imieniu. pic.twitter.com/UO0iBfcc6Y

— Krzysztof Kotowicz (@KotowiczKrzysz) October 23, 2022

Prof. Andrzej Zybertowicz porusza się w swoich wywodach z pewnością doświadczonego i przez to pokornego wobec sił natury, ale nie skazanego na ich moc, górskiego przewodnika. Prowadzi po labiryncie cyber-skał, wśród których z nieukrywanym niepokojem dostrzega groźne cyber-asteroidy. Wkracza w korytarze kolejnych wątków (techno- -rewolucja, -praca, -człowiek, -polaryzacja, -państwo, -świat, -bezpieczeństwo, -wojna). Czytając książkę wcale nie można być pewnym, że profesor-przewodnik zna drogę wyjścia (Techno-nadzieja, czyli Wielkie Spowolnienie). Utrzymuje bowiem intelektualne napięcie do ostatnich dosłownie stron publikacji (Real kontra cyber). Tam dopiero wykłada z akademicką precyzją co może stanowić remedium, o którym mówi z taką dozą przekonania, że nie da się przejść obok z obojętnością, chcąc zachować szacunek do powszechnie obowiązujących reguł racjonalności i uniwersalnych norm etyki. Co (dla mnie, jako teologa) jest poruszające, profesor (choć określa się sam jako „katolicki agnostyk”) nie odżegnuje się od dotknięcia czy nawet sięgnięcia po zasoby mające źródła mistyczne.

  • Mam intuicję, że jesteśmy na równi pochyłej i zbliżamy się do degradacji gatunku ludzkiego, która przyniesie jakąś morderczą i zarazem dziwną wojnę i inne wstrząsy. Niełatwo będzie potem się spod rumowisk wydobyć.
  • Jaki mechanizm psychospołeczny (…) tworzy w nas polaryzacja? Odpowiem: na dehumanizację drugiej strony. Czyli dopuszczamy do niehumanitarnego traktowania jakieś części własnego narodu.
  • Nieraz mówi się o upadku dziennikarstwa. Do niedawna w dziennikarstwie obowiązywały dwie zasady: przekaz ma być szybki i prawdziwy. Dzisiaj obowiązuje już tylko pierwsza z tych zasad. Media ścigają się na siłę sygnałów, lekceważąc ich jakość.
  • W sumie, pod ciśnieniem nadmiernej złożoności załamuje się system immunologiczny cywilizacji zachodniej. Obawiam się, iż bez Wielkiego Spowolnienia pozwalającego na przywrócenie proporcji pomiędzy chaosem i porządkiem cywilizacji, wolności i dobrobytu nie ocalimy.

Proszę nie myśleć, że rozmowa prowadzona przez Jaremę Piekutowskiego z Andrzejem Zybertowiczem to pytania ucznia i odpowiedzi nauczyciela. Nie, to dialog i chociaż ze względu na wymogi publikacji drukowanej ktoś może się obawiać się dezaktualizacji, to w istocie jest bardzo konkretny i toczy się w czasie rzeczywistym. Obaj rozmówcy nie stronią rozważań światowych autorytetów z dziedziny socjologii czy politologii, ale też obracają się w poruszanych wątkach wokół tego, co jest naszym codziennym udziałem (wojna na Ukrainie, pozycja Putina i role Trumpa czy Bidena, podział społeczeństwa na ludzi Kaczyńskiego i Tuska czy związane z nimi tzw. „bańki informacyjne”, polaryzacja i pluralizm mediów masowych, wpływ technologii informacyjnych na demokrację, atomizacja i depresyjność w społeczeństwie na tle mediów społecznościowych, sztuczna inteligencja, itd.).

 

 

Kto powinien tę książkę przeczytać, przestudiować, przemyśleć i skonkludować w praktyce życia? Każdy? Tego nie twierdzę. Z pewnością jednak człowiek chcący zachować – z jednej strony własną realną tożsamość, a z drugiej strony ci ludzie, którym przychodzi codziennie wpływać na świadomość i zachowania innych osób (politycy, twórcy kultury, nauczyciele, dziennikarze, a nade wszystko małżonkowie i rodzice). „Cyber kontra real” nie jest bowiem kolejną akademicką narracją czy publicystyczną pogawędką. Mowa jest o „Cywilizacji w techno-pułapce”, czyli o naszym realnym duchowym i materialnym terytorium wspólnoty rodzinnej, środowiskowej, lokalnej, narodowej.

Pod wpływem przyrastającej w tempie astronomicznym dominacji cyber-przestrzeni jest owo terytorium anektowane, dezintegrowane i niepostrzeżenie przekształca się w zaułek komfortu bez odpowiedzialności i tym samym bez dobrej przyszłości. Nie dzieje się to w wyniku przypadku, ale jest konsekwencją (neomarksistowskiej?) koncepcji człowieka i świata (transhumanizm…). Następne pokolenia, a może nawet pokolenie już teraz zastępujące nas na ludzkiej ziemi, nie będzie znać miłości i wolności, nie będzie się martwić o ich deficyt, bo zaspokoi pragnienie ich doznawania substytutami w meta-świecie. Nie wszystko jest jeszcze przesądzone, bo wciąż możemy patrzeć sobie w oczy, wzajemnie się słyszeć i czuć, a czas płynie tak samo. I życie smakuje bardziej.

 

Krzysztof Kotowicz
  • Andrzej Zybertowicz, Cyber kontra real. Cywilizacja w techno-pułapce, w rozmowach Jaremy Piekutowskiego, Wydawnictwo Nowej Konfederacji, Warszawa 2022
Tagi: społeczeństwomediapolitykacyfryzacjacyberbezpieczeństwoBliżej Słowa
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

#MiejscaKultury Dolnego Śląska – Zamek Książ w Wałbrzychu

Następny wpis

Ile prądu zużywają urządzenia dogrzewające i jak z nich racjonalnie korzystać?

Następny wpis
Ile prądu zużywają urządzenia dogrzewające i jak z nich racjonalnie korzystać?

Ile prądu zużywają urządzenia dogrzewające i jak z nich racjonalnie korzystać?

Komentowane 3

  1. Pingback: DEBATA: Cywilizacja ma przeszłość! Człowiek ma przyszłość? - Sudeckie Fakty
  2. Pingback: „Nadzieja jest tylko tam, gdzie jest miłość” – Joseph Ratzinger o Polsce, Europie, chrześcijaństwie i wieczności - Sudeckie Fakty
  3. Pingback: Zastosuj wzór na obliczenie sensu życia i sprawdź, czy rozwój bez poświęcenia jest możliwy - Miedziowe Fakty

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze
PILNE: Zabiła siebie i 3-letniego synka pod Śnieżką – pierwsze ustalenia tragedii w Karkonoszach

PILNE: Zabiła siebie i 3-letniego synka pod Śnieżką – pierwsze ustalenia tragedii w Karkonoszach

3 stycznia 2023

Wolność

12 lipca 2020
22-letni piłkarz Bielawianki Bielawa nie żyje. To było morderstwo?

22-letni piłkarz Bielawianki Bielawa nie żyje. To było morderstwo?

8 sierpnia 2022
Z nowym rokiem jest nowa atrakcja turystyczna

Z nowym rokiem jest nowa atrakcja turystyczna – z Trojaka można już oglądać piękną panoramę

2 stycznia 2023

KANDYDACI DLA ZIĘBIC 2014 – 2018

29

Dwoje na jednego

23
W Wałbrzychu szczepienia będą obowiązkowe – tak chce prezydent miasta i większość radnych

W Wałbrzychu szczepienia będą obowiązkowe – tak chce prezydent miasta i większość radnych

13
OPINIA: Była przeszłość, jest teraźniejszość i będzie przyszłość – historia nie skończyła się!

OPINIA: Była przeszłość, jest teraźniejszość i będzie przyszłość – historia nie skończyła się!

13
Ukryte światło losu

Ukryte światło losu – „I Come to You River: Ophelia Fractured”

28 stycznia 2023
Zawsze wrażliwy na uczucia i myśli innych

Zawsze wrażliwy na uczucia i myśli innych – „Mensch”

28 stycznia 2023
Ćwiczenie dla wyobraźni – „Kongres futurologiczny”

Ćwiczenie dla wyobraźni – „Kongres futurologiczny”

28 stycznia 2023
Wszystkie są wściekłe i zdeterminowane

Wszystkie są wściekłe i zdeterminowane – „Babski przekręt”

28 stycznia 2023

Ostatnie aktualności

Ukryte światło losu
Aktualności

Ukryte światło losu – „I Come to You River: Ophelia Fractured”

28 stycznia 2023
Zawsze wrażliwy na uczucia i myśli innych
Wałbrzych

Zawsze wrażliwy na uczucia i myśli innych – „Mensch”

28 stycznia 2023
Ćwiczenie dla wyobraźni – „Kongres futurologiczny”
Aktualności

Ćwiczenie dla wyobraźni – „Kongres futurologiczny”

28 stycznia 2023
Wszystkie są wściekłe i zdeterminowane
Kłodzko

Wszystkie są wściekłe i zdeterminowane – „Babski przekręt”

28 stycznia 2023
miejscakultury-dolnego-slaska-boleslawiec-krolestwo-ceramiki
Dolny Śląsk

#MiejscaKultury Dolnego Śląska – Bolesławiec – królestwo ceramiki

28 stycznia 2023
IO z Zagórza Śląskiego przez Cannes do Los Angeles
Świdnica

„IO” z Zagórza Śląskiego przez Cannes do Los Angeles – film powstał na Dolnym Śląsku i ma nominację do Oscara

27 stycznia 2023

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki oraz Dolnego Śląska. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności
Redaktor naczelny: Dariusz Nowakowski

sudeckiefakty

sudeckiefakty
To największa drewniana budowla sakralna na świe To największa drewniana budowla sakralna na świecie! Wybudowana została na mocy porozumień pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią w 1648 r. Arcydzieło cieśli śląskich od 22 lat wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kościół Pokoju w Jaworze to kolejne niesamowite miejsce! 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-kosciol-pokoju-w-jaworze/ 
#zabytki #kościół #kosciolpokojuwjaworze #jawor #MiejsceKulturyDolnegoŚląska #turystyka #dolnyślask #dolnyśląskjestpiękny
Otwarto nową siedzibę SP ZOZ „Pomoc Doraźna”. Ratownicy mogą już pracować w optymalnych warunkach, a ich baza jest zlokalizowana w bezpośredniej bliskości kompleksu Państwowej Straży Pożarnej i przy drodze krajowej 8. Cała inwestycja kosztowała ponad 7,1 mln zł.  Atutem projektu jest także możliwość profesjonalnego szkolenia ratowników w Ząbkowicach Śląskich.
📸✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/zabkowickie-pogotowie-ratunkowe-ma-nowa-siedzibe-jest-nowoczesna-i-bedzie-osrodkiem-doskonalenia-sluzb-ratowniczych-foto/ 
#pogotowieratunkowe #pogotowieratunkoweząbkowiceśląskie #stacjapogotowiaratunkowego #inwestycja #inwestycjawzdrowie #funduszerządowe #polskiład #ząbkowiceśląskie #powiatząbkowicki
Nie zapominajcie o Nich. Pamiętajcie o Nich codz Nie zapominajcie o Nich. 
Pamiętajcie o Nich codziennie!
#babcia #dziadek #rodzicerodziców #dzieńbabci #dzieńdziadka #rodzina #rodzinawielopokoleniowa
Aktualnie to miejsce z wielką radością podziwia Aktualnie to miejsce z wielką radością podziwiają najmłodsi turyści w towarzystwie rodziców lub babć i dziadków.  Ruchoma szopka jest częścią Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary zlokalizowaną pod zabytkową Bazyliką Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie.
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/szopka-w-bardzie-do-ogladania-i-podziwiania-w-sam-raz-video/ 
#szopka #ruchomaszopka #ruchomaszopkabardo #ruchomaszopkabożonarodzeniowa #bardo #atrakcjaturystyczna #atrakcjaturystycznadolnegośląska #powiatząbkowicki #bazylikabardo #redemptoryści #atrakcjadladzieci
Fabryka Porcelany „Krzysztof” w Wałbrzychu ul Fabryka Porcelany „Krzysztof” w Wałbrzychu ulegnie likwidacji, a większość pracowników otrzyma lub już otrzymała wypowiedzenia. Fakt ten potwierdził Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu. W tym samym czasie, choć nie bez zawirowań, nadal funkcjonuje podobna firma w Jaworzynie Śląskiej.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/porcelana-krzysztof-przechodzi-do-historii-jeden-z-filarow-przemyslowej-tozsamosci-walbrzycha-w-likwidacji/ 
#przemysł #fabryka #fabrykaporcelany #fabrykaporcelanywałbrzych #fabrykaporcelanykrzysztof #likwidacja #tradycjamiasta #wałbrzych #strata #porcelana
25 marca 2004 roku, na mocy bulli Totus Tuus Polon 25 marca 2004 roku, na mocy bulli Totus Tuus Poloniae Populus papieża Jana Pawła II, ustanawiającej diecezję świdnicką, kościół św. Stanisława i św. Wacława stał się katedrą. W 2017 roku, rozporządzeniem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, katedra została wpisana na listę Pomników Historii. 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-katedra-sw-stanislawa-i-sw-waclawa-w-swidnicy/ 
#katedra #katedraswidnicka #świdnica #miejscakultury #miejscakulturyDolnegoŚląska #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #modlitwa #miejscemodlitwy #diecezjaświdnicka #zabytki
Ukryte światło losu

Ukryte światło losu – „I Come to You River: Ophelia Fractured”

28 stycznia 2023
Zawsze wrażliwy na uczucia i myśli innych

Zawsze wrażliwy na uczucia i myśli innych – „Mensch”

28 stycznia 2023
Ćwiczenie dla wyobraźni – „Kongres futurologiczny”

Ćwiczenie dla wyobraźni – „Kongres futurologiczny”

28 stycznia 2023
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT