Chociaż nie ma jeszcze fundamentów nowego domu, to już wszystkie 24 mieszkania są zarezerwowane. W Bielawie rozpoczęła się budowa kolejnego budynku w systemie TBS.
W mającym powstać bloku, co już odnotowaliśmy w naszym portalu, będą 24 lokale mieszkalne o powierzchniach od 44 do 65 mkw. Budynek przyłączony zostanie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Inwestycja może być zrealizowana dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym oraz wpłacie własnej lokatorów. Spółka TBS dołoży niewielkie kwoty do budowy, gdyż środki pozyskane środki w łącznej kwocie niemal 1,9 mln zł stanowią 33% wartości zadania i stanowią wkład własny samorządu Bielawy.
Najemcy w ramach płaconego czynszu spłacać będą wieloletni kredyt w BGK zaciągnięty przez TBS o równowartości 42% wartości zadania, a partycypanci wnoszą pozostałych 25%. Gmina Bielawa, nie wydając własnych środków poza niezbędnymi kosztami projektowymi, wybuduje nowy budynek wielorodzinny o szacowanej obecnie wartości blisko 6 mln zł.
Nadrzędnym celem projektu jest realizacja celu, jakim jest uzyskania dodatniego bilansu migracji ludności, jaki zapisano w Strategii Rozwoju Bielawy.
Niewątpliwie służy temu powiększanie zasobu mieszkaniowego. Co więcej, nowy budynek, dzięki zastosowanym technologiom budowlanym i przyłączeniu do sieci ciepłowniczej będzie przyjazny dla środowiska naturalnego, co z kolei odpowiada wizj Bielawy jako modelowego miasta ekologicznego.
Foto: um.bielawa.pl