Niemal 40 minut trwała rozmowa z wojewodą dolnośląskim Jarosławem Obremskim, którą na żywo emitowaliśmy wczoraj w naszym serwisie społecznościowym.

W zapowiadanym wcześniej wywiadzie LIVE pojawiały się pytania stawiane przez internautów oraz inne, które wynikały najczęściej z Państwa komentarzy pod publikacjami dotyczącymi epidemii koronawirusa.

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski odniósł się m.in. do wczorajszego orędzia Prezydenta RP oraz wprowadzonego w Polsce stanu epidemicznego. Musimy być jednością w tym trudnym czasie, aby po tym, jak kryzys ustanie, także wspólnie podnieść się z problemów społecznych i gospodarczych – akcentował wojewoda. Póki co musimy się liczyć z postępem zjawiska zarażania koronawirusem, a naszym wspólnym celem jest ograniczenie tempa i skali zakażeń – mówi Jarosław Obremski i zapewnia, że placówki przeznaczone do działań epidemicznych są i będą zaopatrywane w środki umożliwiające działania związane z epidemią. Działać jednak musi cały system służby zdrowia i musimy się przygotowywać się na długotrwałe skutki obecnej sytuacji – dodał wojewoda. Potwierdził też, że nie ma medycznego uzasadnienia masowych badań testowych i zaprzeczył obawom, że w Polsce brakuje testów na koronawirusa.

W dalszej części rozmowy mowa jest o potrzebie utrzymania komunikacji zbiorowej i sieci podstawowych usług na rzecz mieszkańców, w tym handlu. Poruszona jest także kwestia przestrzegania kwarantanny oraz ograniczenia skupisk, w tym młodzieży. Wojewoda poinformował o decyzji dolnośląskiego kuratora oświaty o zamknięciu wszystkich szkolnych obiektów sportowych. Policja będzie z większą determinacją weryfikować zachowywanie kwarantanny i surowiej będą karane przypadki jej naruszania.

Jarosław Obremski uważa, że kryzys epidemiczny ujawnia słabości Unii Europejskiej i jest przekonany, że dzięki zachowaniu różnorodności państw narodowych, wyjście z nieuniknionej zapaści gospodarczej będzie szybsze i skuteczniejsze. Nawiązuje też do potencjalnej roli Chin w nowym globalnym układzie politycznym po ustaniu pandemii.

Myślmy w kategorii odpowiedzialności pokoleniowej. Jesteśmy odpowiedzialni za naszych rodziców, za naszych dziadków, bo dla nich koronawirus jest niebezpieczny. Ale jest też niebezpieczny dla ludzi młodszych. Bądźmy solidarni ze sobą. Teraz ta solidarność polega na tym, że jesteśmy trochę osobno, ale kontaktujemy się, rozmawiamy przez telefon i unikamy bezpośrednich relacji. Zamknijmy się, odbudujmy ciepło rodzinne w gronie najbliższych. Można ten czas wykorzystać do zbudowania czegoś ważniejszego. Ze strony rządu i parlamentu zostało zrobione wszystko w dobrym tempie, w odpowiednim momencie. Teraz od odpowiedzialności Polaków i samodyscypliny zależy wiele – albo wygramy, albo będą kłopoty.

Ta podsumował wczorajszą rozmowę na żywo wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Program LIVE Wrocławskich Faktów był także udostępniony przez Miedziowe Fakty i Sudeckie Fakty.

Rozmowę prowadził i moderował Dariusz Nowakowski

Komentarze

Zostaw swój komentarz