KULTURAVIDEO

Modlitwa

0

Do Ciebie pieśnią wołam Panie, do Ciebie dzisiaj krzyczę w głos. Ty jesteś wszędzie, wszystkim jesteś dziś, lecz kamieniem nie bądź mi. Do Ciebie pieśnią wołam Panie, bo ponoć wszystko możesz dać, więc błagam daj mi szansę jeszcze raz, daj mi ją ostatni raz. Już nie zmarnuję ani chwili, bo dni straconych gorycz znam, więc błagam daj mi szansę jeszcze raz, daj mi ją ostatni raz. Do Ciebie pieśnią wołam Panie, do Ciebie dzisiaj krzyczę w głos. Daj mi raz jeszcze od początku iść, daj mi szansę jeszcze raz. Wystarczy abyś skinął ręką, wystarczy jedna Twoja myśl, a zacznę życie swoje jeszcze raz, więc o boski błagam gest. A jeśli życia dać nie możesz, to spraw bym przeżył jeszcze raz tę miłość, która już wygasła w nas, spraw bym ją przeżył jeszcze raz. Do Ciebie pieśnią wołam Panie, do Ciebie wznoszę mój błagalny głos. Ty ptakiem, chlebem, wszystkim jesteś dziś, lecz kamieniem nie bądź mi.

Muzyka to dzieło Tadeusza Nalepy, który był jednym z najbardziej wpływowych artystów polskiej muzyki popularnej. Łączył klasyczny blues z rock’iem. Wybitny gitarzysta, autor popularnych przebojów i lider zespołów będących początkiem niejednej kariery, w dużej mierze odpowiada za rozkwit polskiej sceny muzyki opartej na bluesie. Jako jeden z niewielu przedstawicieli polskiej sceny lat 60. nagrywał i koncertował nieprzerwanie przez ponad 40 lat. Słowa napisał Bogdan Loebl – poeta, prozaik, librecista i autor tekstów piosenek. Studiował matematykę i fizykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie oraz na Wydziale Filologii Polskiej w tej samej uczelni i na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1955 r. debiutował jako poeta w „Dzienniku Polskim”. Teksty bluesów zebrane zostały w zbiorku Blues, wydanym nakładem Wydawnictwa Nowy Świat w 2003 r., a część z nich w wersji śpiewanej przez Tadeusza Nalepę oraz zespoły Breakout i Niebiesko-Czarni znalazła się na CD Blues. „Modlitwa” z 1974 r. to niezwyczajna blues’owa refleksja nad potrzebą, wręcz głodem, nowego wewnętrznego początku.

W samo południe w każdą niedzielę i święta prezentujemy naszym Czytelnikom krótką refleksję nad tym, co ważne w życiu każdego z nas.

Komentarze

Zostaw swój komentarz