Dzisiaj rząd zdecydował ogólnopolskim zakazie organizacji imprez masowych z udziałem publiczności. Wczoraj wdrożono system sanitarnej obrony granic państwa. Kudowa-Zdrój, Boboszów i Tłumaczów – na granicy z Czechami oraz Kołbaskowo, Olszyna, Jędrzychowice, Świecko – na granicy z Niemcami – te przejścia już są lub w najbliższych godzinach będą objęte „kordonem sanitarnym”.

To wynik decyzji, podjętych wczoraj przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Docelowo wszystkie granice Polski – także od strony południowej, wschodniej i północnej staną się częścią systemu obrony sanitarnej kraju. Kontrolowanie osób przybywających na terytorium RP obejmuje podróżujących autokarami, busami (powyżej 8 osób), pociągami międzynarodowymi i transgraniczymi (co dotyczy m.in. połączeń obsługiwanych przez Koleje Dolnośląskie), promami i oczywiście drogą lotniczą.

Punkty kontroli sanitarnej prowadzą funkcjonariusze Straży Granicznej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Krajowej Administracji Skarbowej i Inspekcji Transportu Drogowego. Na czas działań funkcjonariuszy, w porozumieniu z zarządcami dróg, wprowadzane są zmiany w organizacji ruchu. Tak, jak przy tymczasowej kontroli, ruch zostanie jest spowolniony i zwężony w miejscach kontroli.

Kontrola sanitarna na granicach polega na pomiarze temperatury pasażerów. Następnie funkcjonariusze odbierają karty pasażerów i karty kierowców (zawierające m.in. dane kontaktowe oraz miejsce podróży). Karty przekazane są urzędu wojewódzkiego i wprowadzone do specjalnego systemu informatycznego. W przypadku wykrycia kolejnych osób chorych, przyspieszy to dotarcie do pozostałych podróżnych, z którymi pacjent miał kontakt.

Komentarze

Zostaw swój komentarz