Wybudowany w XIII wieku jako twierdza obronna, położony w malowniczym otoczeniu nad Jeziorem Leśniańskim, jest jednym z piękniejszych zamków w Polsce. Do dziś cieszy się popularnością wśród turystów z całego kraju i nie tylko. Zamek Czocha to kolejne #MiejsceKultury Dolnego Śląska, które pragniemy przybliżyć naszym Czytelnikom.
Zamek Czocha zlokalizowany jest w miejscowości Sucha, w powiecie lubańskim i gminie Leśna. Obiekt do dzisiaj jest w bardzo dobrym stanie, stanowiąc ciekawą i chętnie wybieraną przez turystów atrakcję w regionie.
Historia Zamku Czocha
Zamek powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241-47 z rozkazu Piastów Śląskich. Służył też jako twierdza obronna. Za fundatora uważany jest Wacław II król Czech lub któryś z książąt świdnicko-jaworskich. W 1346 roku, po śmierci Henryka I Jaworskiego, zamek zmienił swoich właściciel i przez wiele stuleci był siedzibą rycerskich rodów: von Dohna i Nostitzów. W połowie XVI w. obiekt przebudowano, zyskał wówczas renesansowy wygląd.
Producent cygar z Drezna, Ernest Gütschow, który zakupił rezydencję na początku XX wieku, postanowił wrócić do dawnego, średniowiecznego charakteru zamku, zatrudniając do tego celu jednego z bardziej znanych ówczesnych architektów – Boda Ebhardta. Podczas przebudowy zniszczono niestety wiele najstarszych fragmentów kompleksu. W zamku mieszkał do marca 1945 roku. Po II wojnie światowej zamek znalazł się w granicach Polski i przechodził burzliwe losy. Był wielokrotnie okradany z mebli i wyposażenia przez Sowietów.
Zamek Czocha obecnie
Zamek Czocha uważany jest za jeden z najciekawszych zabytków Dolnego Śląska. Obecny wygląd obiektu, po przeprowadzonej na początku XX w. przebudowie jest bliski jego początkowemu charakterowi.
Dla zwiedzających udostępnione są dziedziniec i wyposażone wnętrza. Podczas wizyty w Zamku Czocha, turyści mogą zajrzeć do Sali Rycerskiej, Sali Marmurowej, jadalni rodu von Gutschow, książęcej komnaty oraz garderoby i łazienki. W podziemiach zlokalizowana jest izba tortur.
Goście hotelowi mają możliwość skorzystania z noclegu w zabytkowej książęcej sypialni, w dawnym łożu śmierci z zapadnią. Na odwiedzających czeka też wiele atrakcji proponowanych przez właścicieli, m.in. średniowieczna uczta, pokazy walk rycerskich czy degustacja miodów pitnych.
Więcej informacji i aktualności TUTAJ
Sara Hass Opracowanie na podstawie: zamekczocha.com, zabytek.pl/Narodowy Instytut Dziedzictwa, dolnyslask.travel/ Dolnośląska Organizacja Turystyczna