Leonardo da Vinci był definicją „człowieka renesansu” – jego wiedza oraz działania były tak wszechstronne, że nie sposób go inaczej określić.

Badał anatomię człowieka, budował i projektował machiny oraz malował obrazy. Zostało po nim wiele dzieł, zapisków oraz urządzeń. Na nich będzie opierała się wystawa „Machiny Leonarda da Vinci”.

Co znajdzie się na wystawie? Wystawa będzie zawierała wiele obiektów zrekonstruowanych na podstawie oryginalnych szkiców Mistrza. Nie trzeba być pasjonatem historii, żeby zafascynować się takimi eksponatami jak zaprojektowany przez da Vinci most łukowy, czołg, rower czy spadochron. Na wystawie znajdą się również eksponaty interaktywne, dzięki którym odwiedzający dokładnie zbadają działanie wynalazków wyprzedzających swoją epokę i będących inspiracją dla współczesnej inżynierii. Wśród nich można wyróżnić takie wynalazki jak: dźwig, helikopter, łożysko kulkowe, podnośnik i koło zamachowe. A to tylko kilka z wielu naprawdę ciekawych eksponatów. Można być pewnym, że wielkim zainteresowaniem cieszyć się będą także zawieszona lotnia o imponujących wymiarach oraz renesansowa rękawica do pływania. Kolejnym istotnym elementem wystawy będą słynne obrazy Leonardo. Znajdują się w nich repliki takich dzieł jak: „Dama z gronostajem”, „Ostatnia wieczerza”, „Mona Lisa” i „Autoportret”.

Wystawa jest kierowana do wszystkich grup wiekowych, ale ze szczególnym nastawieniem na młodzież wczesnoszkolną i licea. W ramach wystawy czasowej organizowane będą dla nich warsztaty edukacyjne. Warsztaty przeznaczone są dla konkretnych grup wiekowych i składają się z dwóch części. Pierwsza z nich ma aspekt edukacyjny. Polega na wprowadzeniu w warsztaty – wytłumaczeniu pojęcia czy działania obiektu. Część druga opiera się na kreatywności – uczestnicy będą mogli malować, projektować, budować i zrozumieć mechanizmy inspirowane twórczością wynalazcy XV wieku. Projekt wystawy przewiduje także prowadzenie zajęć ściśle edukacyjnych, tzw. lekcji muzealnych, z nastawieniem na kształcenie młodzieży wczesnoszkolnej.

Ekspozycja „Machiny Leonarda da Vinci” – Centrum Historii Zajezdnia – Wrocław – wystawa dostępna do 15 maja 2022

Komentarze

Zostaw swój komentarz