W latach 1942 – 1945 na terenie Dolnego Śląska, Sudetów i Ziemi Lubuskiej powstało prawie sto podobozów KL Gross-Rosen.

Muzeum Gross-Rosen zaprasza do zwiedzania nowo zaaranżowanej wystawy „Filie KL Gross-Rosen”, która wcześniej była udostępniana w Zamku Książ. Ekspozycja przybliża historię m.in.: AL Fünfteichen, AL Dyhernfurth, AL Langenbielau czy kompleksu podobozów „AL Riese” zlokalizowanych w Górach Sowich. Jednym z elementów wystawy jest film o spektakularnej ucieczce więźniów z Arbeitslager Brieg (obecnie Brzeg).

W listopadzie 2021 roku ekspozycję przeniesiono do siedziby Muzeum w Rogoźnicy. Została ona wyeksponowana w zrekonstruowanym baraku więźniarskim nr 7, w którym dokonano nowej aranżacji wystaw. Od końca grudnia, po zakończeniu modernizacji pomieszczenia, wraz z innymi dotychczasowymi ekspozycjami jest prezentowana jako jedna z wystaw o stałym charakterze.

W czasie ferii zimowych Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy zaprasza młodzież szkolną i osoby zainteresowane historią do poznania losów kilku młodocianych więźniów KL Gross-Rosen, którym wojna zmieniła życie. Ofertę skierowana jest do osób indywidualnych i grup (maksymalna liczba uczestników 20 osób). Zainteresowanych mogą się zgłaszać telefonicznie: 748559007 i 669188779 lub drogą mailową: [email protected]. Czas trwania spotkania: do 30 minut – udział bezpłatny.

Ekspozycja „Filie KL Gross-Rosen” – Muzeum Gross-Rosen – Rogoźnica (koło Strzegomia) – dostępna na stałe dla zwiedzających – wstęp wolny

Komentarze

Zostaw swój komentarz