Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
1 °c
Wałbrzych
1 ° czw.
1 ° pt.
-1 ° sob.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty
Home Aktualności

Lęk w pandemii przybiera różne oblicza

KK przez KK
29 marca 2021
w Aktualności
0
Lęk w pandemii przybiera różne oblicza

Od pandemii nie uciekniesz. Nic dziwnego, że wśród zaburzeń zdrowia psychicznego, do rozwoju których przyczynia się obecny ogólnoświatowy kryzys, dominującą rolę odgrywają różnego rodzaju zaburzenia lękowe, w tym przede wszystkim: lęk paniczny, lęk uogólniony oraz tzw. zaburzenie stresowe pourazowe, znane szerzej jako PTSD. Wiesz, czym się one różnią?

Od wybuchu wulkanu można uciec, podobnie można też wyjechać z miejsca dotkniętego trzęsieniem ziemi. W pandemii jednak nie bardzo jest gdzie uciec, wszędzie jest bowiem obecne ryzyko i obowiązują jakieś ograniczenia – podkreślał psychiatra dr n. med. Sławomir Murawiec podczas swojego niedawnego wykładu online, który dotyczył wpływu pandemii na zdrowie psychiczne. Ekspert przekonywał, że na silny i długotrwały stres z powodu pandemii narażeni są praktycznie wszyscy, choć najbardziej pracownicy służby zdrowia, w tym zwłaszcza pielęgniarki.

Skala bolesnego doświadczenia jest zróżnicowana: od zachorowania i bezpośredniego zagrożenia życia, przez bycie świadkiem tego typu sytuacji, bycie w grupie szczególnego ryzyka, pozostawanie w kwarantannie, aż po konfrontowanie się z informacją o śmierci bliskiej osoby lub jej groźbie.

Obszar traumatycznych doświadczeń obejmuje jednak również wydłużone w czasie narażenie na skutki wprowadzanych regulacji sanitarno-epidemiologicznych ograniczających swobodę działania, dostęp do posiadanych dóbr, możliwości egzystencjalnych czy wsparcia medycznego w schorzeniach niepandemicznych – mówił psychiatra, podkreślając, że wszystkie wymienione sytuacje prowadzą do wzmożonego stresu, co u części osób może skutkować pojawieniem się lub też nasileniem zaburzeń zdrowia psychicznego.

Konkretnie, do najczęściej obserwowanych w trakcie pandemii zaburzeń psychicznych należą według specjalisty różnego rodzaju zaburzenia lękowe oraz depresja. Jeśli chodzi o zaburzenia lękowe, to prym wiodą przede wszystkim: lęk paniczny, lęk uogólniony oraz zaburzenie stresowe pourazowe (PTSD). Z uwagi na ich częste występowanie warto wiedzieć jak je rozpoznać, aby móc w porę poszukać profesjonalnej pomocy (psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry). Nieleczone zaburzenia lękowe nie tylko bowiem powodują cierpienie i znacząco obniżają jakość życia, lecz mogą też prowadzić do poważniejszych kłopotów i komplikacji (m.in. zwiększają ryzyko podjęcia próby samobójczej czy ryzyko zgonu z powodu choroby wieńcowej).

Lęk paniczny to sytuacja, w której nagle występuje u kogoś nieoczekiwanie silny lęk, o skrajnym, olbrzymim wręcz nasileniu. Towarzyszy temu często poczucie, że się właśnie umiera, albo że się za chwilę straci kontrolę nad sobą i zwariuje. Serce bije wtedy jak oszalałe, człowiek się poci, odczuwa duszności, zawroty głowy, ma poczucie nierealności. Osoby doświadczające napadów ciężkiego lęku dość łatwo się diagnozuje, gdyż są to osoby, które mówią coś takiego: panie doktorze, ostatnio 5 razy byłem na SOR-ze i za każdym razem mnie odsyłali, mówiąc, że nic mi nie dolega – zaznaczał psychiatra, podkreślając, że napady paniki nie są ograniczone do jakichś szczególnych sytuacji czy okoliczności, lecz mogą wystąpić w dowolnym, nieoczekiwanym momencie.

Nieco trudniej jest rozpoznać lęk uogólniony. Lęk uogólniony to zaburzenie, w którym człowiek sobie zwyczajnie siedzi, ale jego głowa generuje różne czarne scenariusze na przyszłość. Na pewno zachoruję, na pewno umrę, na pewno zakażę się, a potem zakażę swoich bliskich. Choć nie ma do tego jeszcze jakichś szczególnych, realnych podstaw, to głowa takiego człowieka już wynajduje problemy, które mogą zaistnieć. To zaburzenie jest rzadziej rozpoznawane, gdyż otoczenie często je bagatelizuje i się po prostu do takiej osoby przyzwyczaja, że ona już taka jest – mówił dr Sławomir Murawiec, zwracając uwagę na fakt, że również i w tym przypadku lęk występuje niezależnie od jakichkolwiek konkretnych okoliczności zewnętrznych, oraz że mogą towarzyszyć mu objawy „cielesne”, takie jak np. pocenie się, przyspieszone bicie serca czy napięcie mięśniowe.

Kolejne z wymienionych wcześniej zaburzeń lękowych, które coraz częściej rozpoznaje się z powodu pandemii to zaburzenie stresowe pourazowe (PTSD). Znane jest z wielu amerykańskich filmów, których bohater wraca z wojny do swego rodzinnego miasta, gdzie zamiast spokojnie żyć, budzi się w nocy zlany potem, bo śnią mu się sytuacje, których wcześniej doświadczył.

Zaburzenie stresowe pourazowe powstaje jako opóźniona lub przedłużona reakcja na stresujące wydarzenia lub sytuacje o charakterze wyjątkowo zagrażającym czy katastrofalnym. Tego rodzaju zaburzenia mogą wystąpić np. u tych osób, które ciężko przechorowały COVID-19 lub też były świadkami śmierci innych osób podczas pobytu w szpitalu – wyjaśniał psychiatra.

Do typowych objawów tego zaburzenia należą m.in. powtarzające się epizody przeżywania doznanego urazu psychicznego w natrętnych wspomnieniach lub w snach. Często towarzyszy im uczucie otępienia lub odrętwienia uczuciowego, próba odizolowania się od innych ludzi, niereagowania na otoczenie, a także unikanie działań, które mogłyby przypomnieć przeżyty uraz.

W kontekście różnych odmian „lęku pandemicznego” warto jeszcze dodać, że do istotnych czynników ryzyka jego wystąpienia u konkretnych osób, poza wrodzonymi i nabytymi predyspozycjami osobowościowymi, ogólnym stanem zdrowia, sytuacją zawodową i rodzinną, należy także sposób korzystania z mediów.

Osoby, które nie doświadczają bezpośrednio pandemii, mogą się narażać na dodatkowy stres z nią związany za pośrednictwem mediów. Zwłaszcza, gdy człowiek się bardzo wkręca w przekazy na jej temat. Można być wtedy dosłownie sparaliżowanym lękiem, tymi ciągle napływającymi, straszącymi informacjami, które wywołują poczucie zagrożenia. Nie doświadczaliśmy wcześniej czegoś podobnego w tak dużym natężeniu – zaznaczył dr Sławomir Murawiec.

Jak zadbać o swoje samopoczucie i gdzie szukać pomocy

Poniżej przedstawiamy najważniejsze rady i wskazówki ekspertów od zdrowia psychicznego na czas pandemii:

  1. Zminimalizuj oglądanie, słuchanie, czytanie i szukanie informacji dotyczących pandemii, które nakręcają spiralę lęku i stresu. Informacji szukaj tylko w wiarygodnych źródłach.
  2. Chroń siebie i jednocześnie wspieraj innych. Udzielanie pomocy innym osobom i pozostawanie z nimi w kontakcie dostarcza licznych, obopólnych korzyści natury psychologicznej.
  3. Staraj się jak to tylko możliwe zachować dotychczasowy, osobisty sposób spędzania czasu i rytm dnia. Nie rezygnuj ze swoich ulubionych zajęć, zainteresowań i aktywności.
  4. Zwracaj uwagę na swoje potrzeby i uczucia. Jeśli doświadczysz kryzysu psychicznego poszukaj wsparcia u zaufanych, bliskich ci osób albo u profesjonalistów ds. zdrowia psychicznego.

Szczegółowe informacje na temat różnych form pomocy psychologicznej dostępnej w dobie pandemii można znaleźć m.in. w następujących źródłach:

  • Rządowy portal Gov.pl: https://www.gov.pl/web/koronawirus/gdzie-znajdziesz-pomoc-w-przypadku-pogorszenia-stanu-psychicznego;
  • Polskie Towarzystwo Psychologiczne: http://www.ptp.org.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=804;
  • Akademia NFZ (cykl filmów wideo o wsparciu psychologicznym): https://www.youtube.com/watch?v=JHIPgNNpFcU&list=PLZ2X-9LnwIVGKMYST9rzCs5KqLiPy1q17;
  • Akademia NFZ (film o radzeniu sobie z lękiem): https://www.youtube.com/watch?v=EosRWx9YtZk&list=PLZ2X-9LnwIVGKMYST9rzCs5KqLiPy1q17&index=2;
  • Psychologowie dla społeczeństwa: https://www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl/;
  • Serwis Zdrowie (relacja z konferencji dotyczącej lęku w pandemii): https://zdrowie.pap.pl/psyche/pandemia-budzi-w-nas-lek-relacja-z-konferencji;
  •  Serwis Zdrowie (artykuły o radzeniu sobie z lękiem w pandemii), np: https://zdrowie.pap.pl/psyche/wsparcie-osob-w-kryzysie-psychicznym-w-czasie-pandemii-0.
Źródło: „Zaburzenia psychiczne w dobie pandemii”, wykład dr. n. med. Sławomira Murawca z Polikliniki Provita w Warszawie, wygłoszony podczas webinarium „Praca personelu medycznego w czasie pandemii koronawirusa (COVID-19)”, które odbyło się w ramach Programu Edukacji Onkologicznej i Akademii Pielęgniarstwa Onkologicznegow marcu 2021 r.
Wiktor Szczepaniak

Poprzez: PAP MediaRoom / Serwis Zdrowie

Foto: pixabay.com
Tagi: zdrowiePAP
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Atrakcyjnie zlokalizowana działka przy ósemce na sprzedaż – wadium do 1 kwietnia 2021 r.

Następny wpis

Pościg jak z filmu sensacyjnego – ucieczka skończyła się na… płocie

Następny wpis
Pościg jak z filmu sensacyjnego – ucieczka skończyła się na… płocie

Pościg jak z filmu sensacyjnego – ucieczka skończyła się na… płocie

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze
PILNE: Zabiła siebie i 3-letniego synka pod Śnieżką – pierwsze ustalenia tragedii w Karkonoszach

PILNE: Zabiła siebie i 3-letniego synka pod Śnieżką – pierwsze ustalenia tragedii w Karkonoszach

3 stycznia 2023

Wolność

12 lipca 2020
22-letni piłkarz Bielawianki Bielawa nie żyje. To było morderstwo?

22-letni piłkarz Bielawianki Bielawa nie żyje. To było morderstwo?

8 sierpnia 2022
Z nowym rokiem jest nowa atrakcja turystyczna

Z nowym rokiem jest nowa atrakcja turystyczna – z Trojaka można już oglądać piękną panoramę

2 stycznia 2023

KANDYDACI DLA ZIĘBIC 2014 – 2018

29

Dwoje na jednego

23
W Wałbrzychu szczepienia będą obowiązkowe – tak chce prezydent miasta i większość radnych

W Wałbrzychu szczepienia będą obowiązkowe – tak chce prezydent miasta i większość radnych

13
OPINIA: Była przeszłość, jest teraźniejszość i będzie przyszłość – historia nie skończyła się!

OPINIA: Była przeszłość, jest teraźniejszość i będzie przyszłość – historia nie skończyła się!

13
Ziębicka Grupa Teatralna na podium

Ziębicka Grupa Teatralna na podium!

1 lutego 2023
Samotność pokolenia Z

Samotność pokolenia „Z” – połowa z nich nie może liczyć na wsparcie w domu – polska sztuczna inteligencja ma im pomóc

1 lutego 2023
Webinarium poświęcone tematyce związanej z rolnictwem

Webinarium poświęcone tematyce związanej z rolnictwem – już dzisiaj o godz. 11:00

1 lutego 2023
Ks. Tadeusz Fitych Ostatnie słowa Benedykta XVI

Ks. Tadeusz Fitych: Ostatnie słowa jakie Benedykt XVI wypowiedział przed śmiercią to: „Jezu, kocham Ciebie”

31 stycznia 2023

Ostatnie aktualności

Ziębicka Grupa Teatralna na podium
INFORMACJE GMINY ZIĘBICE

Ziębicka Grupa Teatralna na podium!

1 lutego 2023
Samotność pokolenia Z
Aktualności

Samotność pokolenia „Z” – połowa z nich nie może liczyć na wsparcie w domu – polska sztuczna inteligencja ma im pomóc

1 lutego 2023
Webinarium poświęcone tematyce związanej z rolnictwem
GMINA ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE

Webinarium poświęcone tematyce związanej z rolnictwem – już dzisiaj o godz. 11:00

1 lutego 2023
Ks. Tadeusz Fitych Ostatnie słowa Benedykta XVI
Aktualności

Ks. Tadeusz Fitych: Ostatnie słowa jakie Benedykt XVI wypowiedział przed śmiercią to: „Jezu, kocham Ciebie”

31 stycznia 2023
Arboretum Wojsławice, czyli najróżnorodniejsza roślinność na Dolnym Śląsku. Efektownie wygląda nawet zimą
Dzierżoniów

Arboretum Wojsławice, czyli najróżnorodniejsza roślinność na Dolnym Śląsku. Efektownie wygląda nawet zimą

31 stycznia 2023
WAŁBRZYCH: Zakaz wstępu do lasów. Do kiedy obowiązuje?
Wałbrzych

WAŁBRZYCH: Zakaz wstępu do lasów. Do kiedy obowiązuje?

31 stycznia 2023

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki oraz Dolnego Śląska. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności
Redaktor naczelny: Dariusz Nowakowski

sudeckiefakty

sudeckiefakty
226 żołnierzy z 22. Karpackiego Batalionu Piecho 226 żołnierzy z 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku udało się w ramach 47. zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego międzynarodowych sił pokojowych NATO na służbę w Kosowie. Będą tam 6 miesięcy.
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/226-zolnierzy-jest-juz-na-misji-kfor-w-kosowie-wyjechali-z-klodzka-video/ 
#wojsko #wojskopolskie #kfor #nato #otan #onz #kłodzko #kosowo #22karpackibatalionpiechotygórskiej #obronność #misja
Piękne są Karkonosze - przekonajcie się sami. W Piękne są Karkonosze - przekonajcie się sami. Wędrówki i widoki zimą dostarczają wielu emocji. 
#karkonosze #sudety #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #wedrówki #wędrówkipogórach #polskoczeskiegóry
Hold School Kłodzko zorganizowało Mistrzostwa Zi Hold School Kłodzko zorganizowało Mistrzostwa Ziemi Kłodzkiej we wspinaczce sportowej. Nie zabrakło także wypowiedzi uczestników. Jakie trudności niesie za sobą ten sport?
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/mistrzostwa-ziemi-klodzkiej-we-wspinaczce-sportowej-wideo/ 
#ścianawspinaczkowa #kłodzko #czaswolny #sport #sportyekstremalne #holdschoolkłodzko #zawody #mistrzostwa #ziemiakłodzka
Filiżanki, dzbanuszki, talerze, wazony w pięknej Filiżanki, dzbanuszki, talerze, wazony w pięknej, ręcznie malowanej ludowej stylistyce, od lat zdobią niejeden dom, kawiarnię czy restaurację. To niekwestionowany symbol kolejnego #miejscakulturydolnegośląska Śląska z naszego cyklu, czyli Bolesławca. Ceramika bolesławiecka znana jest nie tylko w Polsce, ale ma swoich miłośników na całym świecie.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-boleslawiec-krolestwo-ceramiki/ 
#miejscakulturydolnegośląska #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #bolesławiec #porcelana #porcelanabolesławiec #turystyka #kreatywność #plastyka #zdolnościmanualne
To największa drewniana budowla sakralna na świe To największa drewniana budowla sakralna na świecie! Wybudowana została na mocy porozumień pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią w 1648 r. Arcydzieło cieśli śląskich od 22 lat wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kościół Pokoju w Jaworze to kolejne niesamowite miejsce! 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-kosciol-pokoju-w-jaworze/ 
#zabytki #kościół #kosciolpokojuwjaworze #jawor #MiejsceKulturyDolnegoŚląska #turystyka #dolnyślask #dolnyśląskjestpiękny
Otwarto nową siedzibę SP ZOZ „Pomoc Doraźna”. Ratownicy mogą już pracować w optymalnych warunkach, a ich baza jest zlokalizowana w bezpośredniej bliskości kompleksu Państwowej Straży Pożarnej i przy drodze krajowej 8. Cała inwestycja kosztowała ponad 7,1 mln zł.  Atutem projektu jest także możliwość profesjonalnego szkolenia ratowników w Ząbkowicach Śląskich.
📸✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/zabkowickie-pogotowie-ratunkowe-ma-nowa-siedzibe-jest-nowoczesna-i-bedzie-osrodkiem-doskonalenia-sluzb-ratowniczych-foto/ 
#pogotowieratunkowe #pogotowieratunkoweząbkowiceśląskie #stacjapogotowiaratunkowego #inwestycja #inwestycjawzdrowie #funduszerządowe #polskiład #ząbkowiceśląskie #powiatząbkowicki
Ziębicka Grupa Teatralna na podium

Ziębicka Grupa Teatralna na podium!

1 lutego 2023
Samotność pokolenia Z

Samotność pokolenia „Z” – połowa z nich nie może liczyć na wsparcie w domu – polska sztuczna inteligencja ma im pomóc

1 lutego 2023
Webinarium poświęcone tematyce związanej z rolnictwem

Webinarium poświęcone tematyce związanej z rolnictwem – już dzisiaj o godz. 11:00

1 lutego 2023
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT