Pałac Księżnej Marianny Orańskiej oraz otaczający go kompleks parkowy od 2012 roku jest systematycznie przywracany do piękna, z jakim były kreowane przez swoją twórczynię i realizującym jej wizję architektom, artystom, budowniczym, inżynierom, ogrodnikom.

Jak kilka dni temu poinformował Marcin Czerniec – wójt gminy Kamieniec Ząbkowicki: rozpoczął się kolejny etap wykonania nowego i zarazem docelowego pokrycia dachowego pałacu To już trzecia część projektu, który realizujemy dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wsparcie dla odnowy kompleksu pałacowo-parkowego w Kamieńcu Ząbkowickim deklarował w tym roku premier Mateusz Morawiecki, który osobiście odwiedził pałac, co relacjonowaliśmy w serwisie video naszego portalu.

Włodarz gminy, na swoim profilu społecznościowym opublikował kilka aktualnych zdjęć z „placu budowy” i zwrócił uwagę na to, że stan starego dachu jest katastrofalny i dodał: Cieszę się, że rok za rokiem możemy dokonywać kolejnych etapów obudowy. W tym roku zaczniemy jeszcze kilka innych zadań, która niewątpliwie przyczynią się do pokazania piękna tej budowli, jaką jest nasz skarb, czyli Pałac Marianny Orańskiej.

Według tego, co napisał wójt Marcin Czerniec pomimo trudności, jakie napotyka branża turystyczna, w tym roku liczba turystów u nas nie zmalała. To przekłada się na konkretne środki, które przeznaczamy na utrzymanie zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego. Jak już informowaliśmy w naszym portalu dochody ze sprzedaży biletów wejścia do pałacu zasilają nie tylko kolejne projekty renowacji zabytku, ale są też poprzez budżet gminy transferowane jako wsparcie finansowe dla mieszkańców w ramach wieloletniego gminnego programu wymiany pieców na bezpieczne dla środowiska naturalnego.

Samorząd gminy Kamieniec Ząbkowicki środkami własnymi oraz pozyskiwanymi z funduszy krajowych i unijnych z roku na rok podnosi z upadku unikalny w skali europejskiej zabytek, co wielokrotnie relacjonowaliśmy w naszym portalu. Nadaje mu też nowe życie poprzez rozmaite ekspozycje, które stają się z roku na rok coraz liczniejszymi atrakcjami dla turystów i miłośników historii.

1 Komentarze

  1. […] Jak już informowaliśmy na początku 2020 r. gmina Kamieniec pozyskała 590 tys. zł na kontynuację prac ratowniczych i konstrukcyjnych części wschodniej dachu i baszty Pałacu Marianny Orańskiej. Zadanie to jest już w trakcie realizacji, co relacjonowaliśmy w naszym portalu. […]

Zostaw swój komentarz