Wałbrzych znalazł się na 46 pozycji wśród 48 miast na prawach powiatu – tak wyglądają wyniki najnowszego krajowego rankingu, w którym eksperci oceniają stan budżetów wszystkich polskich samorządów.

Wśród powiatów – z subregionu sudeckiego – najsłabiej wypadł powiat kłodzki. Znalazł się na pozycji 212 wśród 314 poddanych ocenie w całej Polsce. Jeśli chodzi o kategorię miast powiatowych to najniżej pomiędzy 267 ośrodkami znalazły się Ząbkowice Śląskie, które uplasowały się zaledwie na 255 miejscu w tabeli. Jeszcze gorzej wypadło Bardo, które w gronie miast 606 miasteczek trafiło na pozycję 601. Na 1537 gmin wiejskich najniższy wynik odnotował samorząd gminy Dobromierz, który jest na miejscu 1466.

Spójrzmy teraz na analogiczne kategorie rankingu „Wspólnoty”, ale tym razem w poszukiwaniu najlepszych wyników. W całej Polsce miast na prawach powiatu jest 48, a na Dolnym Śląsku najwyżej wśród nich, bo na pozycji 24, plasuje się Legnica. Rzecz jasna nie można zapomnieć o samym Wrocławiu, który w kategorii 16 miast wojewódzkich znalazł się na miejscu 5. W subregionie sudeckim nie ma – poza Wałbrzychem – miast na prawach powiatu.

Za to w naszym subregionie najwyżej odnotowano powiat wałbrzyski, który zajął 88 miejsce w rankingu wszystkich 314 polskich powiatów. Następna kategoria to 267 miast powiatowych, a wśród nich najwyżej zanotowano Kłodzko – pozycja 116 w tabeli. Przedostatnia klasyfikacja obejmuje „miasteczka” – jest ich w całej Polsce 606. W tym zestawieniu najwyżej uplasowało się Szczawno-Zdrój – 43. miejsce w tabeli. No i finał rankingu, czyli gminy wiejskie, których w całej Polsce jest 1537. Pomiędzy sudeckimi gminami najlepszy wynik odnotował samorząd gminy Jordanów Śląski, który zajął 360 miejsce w rankingu.

Tabele ukazują wyniki za rok 2019 oraz uśredniony wynik z lat 2017 – 2019na jednego mieszkańca danej jednostki samorządowej. Nie są jeszcze podsumowane wyniki budżetów za rok 2020, bo termin takich analiz upływa z końcem czerwca br. Poza tym z pewnością będą one echem korekt budżetowych dokonywanych „na minus” lub „na plus” w związku ze skutkami kryzysu epidemicznego, jaki objął rok 2020 praktycznie w całości. Ranking opublikowało czasopismo samorządowe „Wspólnota”. Uwzględniono w nim tzw. nadwyżkę operacyjną w budżecie samorządowym, czyli różnicę pomiędzy bieżącymi dochodami a bieżącymi wydatkami.

W poniższych tabelach zaznaczyliśmy pozycję najsilniejszych i najsłabszych jednostek samorządu terytorialnego w subregionie sudeckim:

  • Ranking „Kondycja finansowa samorządów u progu pandemii” został opracowany przez prof. Pawła Swianiewicza oraz dr Julitę Łukomską z Uniwersytetu Warszawskiego.
  • Zawiera zestawienie samorządów w siedmiu kategoriach: województwa, powiaty, miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, miasta powiatowe, inne miasta oraz gminy wiejskie.
  • W rankingu uwzględniono najbardziej aktualne dane na dzień publikacji, ponieważ wyniki roku 2020 są nadal niedostępne.
  • Wyniki rankingu zostały opracowane na podstawie danych zebranych przez Ministerstwo Finansów.

Komentarze

Zostaw swój komentarz