• Dzisiaj wieczorem w Kłodzku miał miejsce protest przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uznania przesłanki eugenicznej umożliwiającej dokonywanie aborcji za niezgodną z Konstytucją RP.

Jak informuje portal 24Kłodzko.pl transparenty, gwizdki, bębenki, a nawet garnki trzymali dzisiaj w rękach mieszkańcy Kłodzka i okolic, którzy przybyli na sprzeciw wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego – pod hasłem „Blokada”, który wystartował o godz. 18.00 na pl. Jagiełły w Kłodzku. Protestujący chodzili przez godzinę wokół największego ronda w centrum miasta. Wtórowali im klaksonami kierowcy. Według szacunków w proteście mogło brać udział nawet tysiąc osób. Uczestnicy chodzili wokół ronda po pasach dla pieszych blokując ruch samochodów.

Nie doszło do żadnych incydentów z kierowcami, którzy często na znak poparcia dla manifestujących przejeżdżając obok trąbili klaksonami. Po kilkunastu minutach policja zablokowała zresztą drogi dojazdowe do ronda, zawracając już wcześniej auta. Podczas prawie godzinnej blokady ronda nie doszło do żadnych incydentów, policjanci stali z boku pilnując porządku, nie ingerowali jednak w przebieg protestu. Około godz. 19.00 uczestnicy udali się pod kościół na osiedlu Kruczkowskiego, a potem przeszli ulicami osiedla.

  • Natomiast w niedzielę i dzisiaj do protestów wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego doszło w Świdnicy.

Jak podaje świdnicka edycja tygodnika „Gość Niedzielny”, w parafii pw. św. Józefa młoda dziewczyna w czasie porannej Mszy św. weszła do kościoła z napisem „módlmy się o prawo do aborcji”. Pod katedrą dwukrotnie, najpierw w piątek, a następnie w niedzielę, przeciwnicy wyroku Trybunału Konstytucyjnego skandowali wulgarne hasła i wieszali je na płocie przy Świdnickiej Kurii Biskupiej.

Rzecznik prasowy świdnickiej kurii biskupiej ks. Daniel Marcinkiewicz odniósł się do zaistniałej sytuacji. W oficjalnym komunikacie czytamy m.in.: Niezrozumiała wydaje się być agresja wobec ludzi wierzących, modlących się w kościołach, którzy nie są w tym wypadku stroną sporu. (…) Kościół ze swej strony nie może jednak przestać bronić życia, ani też zrezygnować z głoszenia, że każdą istotę ludzką trzeba chronić od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

Podobne akcje protestacyjne odbyły się lub są zapowiadane w innych miastach regionu.

Poprzez: 24klodzko.pl / swidnica.gosc.pl

Komentarze

Zostaw swój komentarz