Pomimo apeli do kierowców o dostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze oraz o jazdę zgodnie z obowiązującymi przepisami nie brakuje tych, którzy traktują drogę jak tor wyścigowy.

  • Około godz. 22.00 w Świdnicy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zauważyli bardzo szybko jadący pojazd osobowy.

Pomiar prędkości wykazał, że pojazd porusza się w obszarze zabudowanym z prędkością o wiele większą niż pozwalają na to przepisy. Kierowca pędził swoim autem 131km/h.

Samochód natychmiast został zatrzymany do kontroli. Za jego kierownicą siedział 25-latek. Kierowca będzie musiał na trzy miesiące przesiąść się na fotel pasażera albo poszukać innego środka transportu, ponieważ policjanci za rażące przekroczenie prędkości zatrzymali mu prawo jazdy. Ponadto ukarano go mandatem karnym, a jego konto kierowcy ,,wzbogaciło się” o 10 punktów karnych.

  • Dzień wcześniej świdniccy policjanci na terenie gminy Dobromierz zwrócili uwagę na poruszający się pojazd osobowy, którym poruszał się mężczyzna.

Sposób jazdy kierowcy wskazywał, że znajduje się on pod wpływem alkoholu. Policjanci postanowili zweryfikować swoje podejrzenia. W trakcie kontroli przeprowadzone badanie wykazało, że mężczyzna jest trzeźwy, ale mimo to nie powinien wsiąść za kierownicę tego pojazdu. Jak bowiem wykazały systemy policyjne 28-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego ma cofnięte uprawnienia do kierowania, a ponadto sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi Teraz o dalszym losie mężczyzny zdecyduje Sąd.

  • Zimowa aura i zmieniające się warunki na drodze wymagają od jej użytkowników większej wyobraźni i rozwagi. Padający śnieg, zamarzająca mżawka czy też niskie temperatury mogą stwarzać duże utrudnienia w ruchu drogowym.

Sytuacja na drodze bywa dynamiczna i mogą wystąpić okoliczności, w których konieczna jest szybka reakcja. Wówczas nadmierna prędkość może być jednym z czynników mających wpływ na utratę kontroli nad pojazdem, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

Kierując pojazdem, należy pamiętać, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną, szczególnie na śliskiej nawierzchni. Bezpieczna prędkość to prędkość dostosowana do panujących warunków tj. natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni, własnych umiejętności.

Krótszy dzień, opady deszczu czy też śniegu, niskie temperatury i śliska nawierzchnia mogą powodować utrudniania dla kierujących, przy czym słaba widoczność spowodowana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi sprawiają, że piesi na drodze są słabo widoczni dla kierujących.

  • Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
  • Zachęcamy pieszych, aby dla własnego bezpieczeństwa używali elementów odblaskowych, również poruszając się w obszarze zabudowanym.
  • Kierowcom przypominamy, że na drodze odpowiadają nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale też za życie i zdrowie innych osób, a jazda nieodśnieżonym samochodem lub takim, w którym ograniczone jest pole widzenia ze względu na zamarznięte szyby, może powodować zagrożenia w ruchu drogowym.

Poprzez: KPP Świdnica

Komentarze

Zostaw swój komentarz