„Trędowata” Jerzego Hoffmana z 1976 roku należy do najbardziej romantycznych polskich produkcji filmowych. Melodramat wszech czasów powstawał m.in. na Tarasie Zachodnim w Zamku Książ w Wałbrzychu. W walentynkowym tygodniu można zobaczyć niepublikowane nigdy wcześniej fotografie z książańskiego planu filmowego.

Zdjęcia na których uwieczniono wielu znanych polskich aktorów m.in. Leszka Teleszyńskiego, Piotra Fronczewskiego, Annę Dymną i Gabrielę Kownacką udostępnił nam Leopold Stempowski z książąńskiego biura PAN. Ich autorem jest jego kolega i wieloletni współpracownik, nieżyjący już Jerzy Speil. Widzimy na nich także odtwórczynię głównej roli Elżbietę Starostecką oraz reżysera obrazu Jerzego Hoffmana. Zdjęcia do filmu „Trędowata” realizowano latem 1976 r. w Zamku Książ w Wałbrzychu i w dawnej rezydencji Potockich w Łańcucie. Dolnośląska twierdza odgrywała na ekranie rodowe gniazdo ordynatów Michorowskich, czyli Głębowicze.

Dla Elżbiety Starosteckiej, która wystąpiła w głównej roli nieszczęśliwej Stefanii Rudeckiej specjalnie zaprojektowano piękne kostiumy z epoki. Z jednym z nich był pewien kłopot. W scenie na garden party, podczas którego ordynat prosi do tańca Stefcię, miałam na sobie bajkową suknię, lecz szybko musiałam przebrać się w skromny, lekko przykrótki kostium, gdyż na kolejnym ujęciu byłam jeszcze kopciuszkiem – wspominała aktorka.

Scena garden party, którą nakręcono na Tarasie Zachodnim Zamku Książ pamiętna była jeszcze z innego powodu. W epizodycznych rólkach wystąpił w niej kwiat polskiego aktorstwa. Jak wspominał Jerzy Hoffman, zatrudnił w niej wszystkich, którzy mieli wtedy kłopoty z cenzurą i byli bez pracy, więc „trzeba było dać im zarobić”.

W lipcu 2019 po latach do Książa powróciła Elżbieta Starostecka. Po projekcji odtworzonej cyfrowo „Trędowatej” spotkała się grupą prawie trzystu wielbicieli. Ukochana aktorka kilku pokoleń Polaków, która bardzo rzadko pokazuje się publicznie zrobiła wyjątek dla wałbrzyskiego zamku. Legendarna gwiazda do Książa przyjechała z mężem – kompozytorem i pianistą Włodzimierzem Korczem.

Przed nami WEEKEND MIŁOŚCI w Zamku Książ. W sobotę i niedzielę przygotowano tam szereg niespodzianek.

Oto plan na dwa dni.

  • SOBOTA: Otwarcie wystaw Książ od kuchni i Z albumu Księcia – zwiedzanie na trasie audioguide; nie wymagamy osobnego biletu / Oprowadzanie kuratorskie po wystawie z Mateuszem Mykytyszynem – godz. 13:00 i 14:00; w ramach biletu do zamku; na zapisy / Nocne zwiedzanie „Miłość aż po grób”
  • NIEDZIELA: Oprowadzanie kuratorskie po wystawie z Magdaleną Woch – godz. 13:00 i 14:00; w ramach biletu do zamku; na zapisy / Nocne zwiedzanie „Miłość aż po grób”

Od dzisiaj można już zaplanować dłuższy pobyt w Książu i skorzystać z noclegu w Hotelu Książ. Z okazji Święta Zakochanych zapraszamy Was na nocleg pełen afrodyzjaków, a dla odważnych także strachów….

Komentarze

Zostaw swój komentarz