Dolny ŚląskVIDEO

Jak miło jest pojechać do wód – najpierw warto zobaczyć wystawę w Muzeum Etnograficznym [VIDEO]

0

Modne niegdyś w Europie wyjazdy „do wód” miały na celu nie tylko polepszenia stanu zdrowia. Była to równocześnie bardzo szczególna forma spędzania czasu i życia towarzyskiego.

O wszystkim dowiedzieć się można dzięki ekspozycji dostępnej w Muzeum Etnograficznym, co już sygnalizowaliśmy w naszym serwisie. Wystawa „Podróż za marzeniami” ma podtytuł „Kultura uzdrowiskowa w Europie”, który nam wiele podpowie, bo od XVII do XIX wieku peregrynacje całych rodzin do miejscowości uzdrowiskowych nie opierały się wyłącznie na wypełnianiu lekarskich zaleceń – przyjmowaniu określonej ilości zabiegów, piciu mineralnej wody.

Wokół pobytu w miejscowościach znanych z czystego powietrza, dobroczynnego wpływu przyrody i leczniczych właściwości wód zorganizowana została cała infrastruktura, a letni czy zimowy wyjazd do znanych kurortów, zwłaszcza w towarzystwie, kojarzył się z tym, co jest w dobrym tonie. W wielu miejscach (tak jest zresztą do dzisiaj) po prostu należało się pokazać, przywożąc m.in. odpowiednią garderobę. Warto pamiętać, że na leczenie w uzdrowiskach mogli sobie pozwolić jedynie zamożni pacjenci. Szerzej o wystawie i jej temacie mówi nam Paulina Suchecka z działu edukacji Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu. Zobacz nasze video.

Wystawę we wrocławskim Muzeum Etnograficznym można będzie oglądać do 19 września br., ale warto już teraz zaplanować tę wizytę. Dlaczego? Po jej obejrzeniu aż chce się jechać do wód…

Dariusz Nowakowski

Komentarze

Zostaw swój komentarz