Zademonstrowanie odkrytej właśnie XVII-wiecznej tarczy natrumiennej było spektakularnym akcentem kolejnego wykładu z cyklu „Ząbkowice Śląskie – miasto wielu wyznań”. Wczoraj w Izbie Pamiątek Regionalnych Kamil Pawłowski skupił uwagę słuchaczy na czasach kontrreformacji na Ziemi Ząbkowickiej.
Jak podaliśmy w naszym serwisie #dzieje_się_teraz emblemat z bogatą symboliką maryjną został znaleziony w siedzibie ząbkowickiego muzeum i jest pozostałością okresu, który w dziejach naszego miasta zapisał się bardzo aktywną działalnością Kościoła Katolickiego. W wyniku historycznych okoliczności, luteranie tracili wpływy i możliwości prowadzenia swojej działalności. O wielu konkretnych zdarzeniach związanych z tym czasem i materialnych śladach kontrreformacji mówił podczas – zapowiadanego przez nasz portal – wykładu zatytułowanym „Pod znakiem krzyża i szpady” Kamil Pawłowski. Padały bardzo dokładne daty, nazwiska i nazwy miejsc (poza Ząbkowicami także Ziębice i Ciepłowody) – związane z przywracaniem katolickiego charakteru świątyń i innych instytucji życia społecznego. Nie zawsze były to zdarzenia z kategorii ściśle religijnych, bo przejmowanie obiektów i wpływy na bieg różnych spraw wiązało się niekiedy z przełamywaniem różnych oporów i uprzedzeń.
Izba Pamiątek Regionalnych w Ząbkowicach Śląskich, dzięki inicjatywie miłośników historii staje się coraz bardziej nie tylko przestrzenią ekspozycji reliktów przeszłości, ale też punktem spotkań osób pasjonujących się wszystkim, co tworzyło społeczną i materialną tkankę mikroregionu, jaki dzisiaj określamy mianem Ziemia Ząbkowicka. To dobry kierunek i oby był podtrzymywany.