Wiele osób znajduje oferty pracy w gazetach lub na stronach internetowych. Ale zanim na jakąś się zdecydujesz dokładnie zastanów się jakie masz oczekiwania i kwalifikacje. Praca poza granicami to poważna decyzja i nie może być traktowana jako ucieczka od problemów. Nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji po jakiejś porażce.
Zanim zdecydujesz się wyjechać zadaj sobie kilka pytań:
- czy naprawdę chcę wyjechać?
- jaki jest powód pracy za granicą?
- czy chcę zarobić na bieżące potrzeby i wrócić czy decyduję się na wyjazd na stałe?
- czy chce pracować w swoim zawodzie, czy podejmę każdą nawet nie wymagającą kwalifikacji pracę?
Ważny jest zdrowy rozsądek – jeśli pracę oferuje pośrednik – koniecznie się z nim spotkaj, nie można wszystkiego załatwiać przez Internet bądź telefon! Jeśli pracę oferuje osoba znajoma zastanów się, czy można jej ufać (szczególnie, gdy jest to osoba poznana na czacie w sieci, w dyskotece, lokalu).
W Polsce kobiety z różnych względów są rzadziej poszukiwane jako pracownicy więc stanowią większość bezrobotnych. Prowadzenie gospodarstwa domowego, opieka nad dziećmi są dodatkowymi elementami do tego aby wyjechać i poprawić swoją sytuację materialną. Często młode kobiety decydują się na pracę hostessy czy tancerki, co jest związane z eksponowaniem swojego ciała. Kobieta wykonująca taki zawód zwykle w nocnym klubie czy lokalu bywa obiektem komentarzy, zaczepek od klientów. Jeśli zdecydujesz się zarabiać w ten sposób musisz się z tym liczyć.
Ofiarami handlu nie są tylko kobiety, wielokrotnie słyszy się o zmuszaniu osób do pracy w polu czy budowie po kilkanaście godzin dziennie bez wynagrodzenia i w bardzo złych warunkach. Często takich „pracowników” pilnują uzbrojeni strażnicy. Kolejnym przykładem to zmuszanie do żebractwa czy kradzieży.
Handel ludźmi jest przestępstwem!
W Polsce kodeks karny mówi: „Kto uprawia handel ludźmi nawet za ich zgodą, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3″ (art. 253 §1 k.k.)
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i zminimalizuj ryzyko stania się ofiara handlu:
- dopełnij wszelkich formalności (sprawdź ważność paszportu i dowodu osobistego, zgromadź niezbędne dokumenty m.in. potwierdzające Twoje kwalifikacje zawodowe);
- zrób kserokopie dokumentów, które bierzesz ze sobą i pozostaw je rodzinie, najbliższym, dołącz aktualną fotografię.
- zostaw adres, pod którym będziesz przebywać za granicą, numer telefonu, imię i nazwisko pracodawcy, imiona i nazwiska osób, z którymi wyjeżdżasz lub do których jedziesz;
- ubezpiecz się od następstw nieszczęśliwych wypadków i ewentualnych kosztów leczenia., zabierz ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą otrzymasz w siedzibie NFZ.
- sprawdź, czy pośrednik oferujący pracę działa legalnie, tzn. czy jest zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia i czy posiada odpowiedni certyfikat;
- upewnij się, że Twój pracodawca istnieje. Dowiedz się o nim jak najwięcej w internecie, poproś pośrednika o adres, numer telefonu i skontaktuj się z nim;
- dowiedz się, co oferuje pośrednik w razie kłopotów (problemy z wynagrodzeniem, warunki inne niż oferowane). Poproś pośrednika o zobowiązanie na piśmie;
- jeśli dajesz pośrednikowi pieniądze – domagaj się pokwitowania;
- ustal częstotliwość kontaktów (telefonicznych czy mailowych) z osobami którym ufasz, rodziną np. raz w tygodniu o określonej porze. Ustal hasło, którym posłużysz się w przypadku ewentualnych kłopotów i braku możliwości powiedzenia tego wprost (może to być pozdrowienie dla osoby fikcyjnej);
Dokładnie czytaj wszystkie dokumenty, szczególnie te, które masz podpisać. Jeśli czegoś nie rozumiesz – pytaj, nie podpisuj dokumentu, którego treści nie rozumiesz! Wiedz, że masz prawo do wyboru miejsca zamieszkania i swobodnego poruszania się po terytorium kraju, w którym przebywasz. Nikt nie ma prawa więzić Cię, przetrzymywać ani zmuszać do czegokolwiek – także do pracy! Jeśli jednak spotkało Cię coś złego np. stałaś się ofiarą przestępstwa lub sama je popełniłaś i zostałaś zatrzymana przez policję to masz prawo do obrony swoich praw! Twoje prawa za granicą mają obowiązek chronić polski konsul i policja. Możesz zgłosić na policji przestępstwo, którego padłaś ofiarą i wskazać winnych jego popełnienia. Jeśli trafiłaś na policję jako pokrzywdzona lub podejrzana o popełnienie przestępstwa masz prawo do tłumacza – domagaj się tego! Masz także prawo do adwokata a policjant na Twoją prośbę powiadomi o sytuacji polski konsulat.
Warto korzystać ze stron internetowych:
www.kcik.pl – strona Krajowego Centrum Interwencyjno-Kolnsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi. Zawiera informacje dla osób wyjeżdżających, informacje prawne i aktualności na temat walki z handlem ludźmi. W języku polskim i angielskim.
www.strada.org.pl – strona Fundacji przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La Strada”. Zawiera informacje na temat zjawiska handlu ludźmi, regulacje prawne oraz porady przedwyjazdowe. W języku polskim i angielskim.
www.praca.gov.pl – serwis informacyjny urzędów pracy. Zawiera informacje na temat rynku pracy w Polsce, regulacje prawne, oferty pracy oraz wykaz firm prowadzących rekrutację do pracy za granicą (KRAZ). W języku polskim.
www.hrc.pl – Europejski Portal Pracy. Zawiera oferty pracy w Europie, aktualne informacje, porady i wskazówki na temat poszukiwania pracy. W języku polskim.
www.mswia.gov.pl – strona Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – zawiera informacje na temat działań przeciwko handlowi ludźmi oraz realizacji Krajowego Planu Zwalczania i zapobiegania handlowi Ludźmi.
www.msz.gov.pl – strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zawiera m.in. informacje dla wyjeżdżających z Polski oraz adresy polskich placówek dyplomatycznych. W języku polskim.
www.nfz.gov.pl – strona Narodowego Funduszu Zdrowia. Zawiera ogólne informacje na temat opieki zdrowotnej w Polsce i Unii Europejskiej. W języku polskim.
Udostępnione przez: Komendę Powiatową Policji w Ząbkowicach Śląskich