Ranking Serwisu Samorządowego PAP „Gmina dobra do życia” pokazuje jakość życia w każdej z 2477 gmin w Polsce. Dzisiaj ukazał się raport z rankingiem za rok 2022 wraz z porównaniem za rok 2021. W czołówce poszczególnych kategorii zestawienia nie ma gmin z subregionu sudeckiego.
Wyniki rankingu zostały ogłoszone w pięciu kategoriach określonych według typów funkcjonalnych. Są to: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu ziemskiego, gminy miejskie i miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców oraz gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców. Ważną zmianą jest wdrożony w tym roku (we współpracy z Instytutem Pokolenia) dodatkowy „wskaźnik 6OFR”, na który składa się 17 wskaźników cząstkowych. To wskaźniki, które wpisują się w wypracowaną koncepcję 6 obszarów funkcjonowania rodziny, przy pomocy których gmina może wpływać na satysfakcję rodzin. Ze względu na reprezentatywność zaproponowano, aby grupą, dla której odnoszony jest ranking, była „typowa” polska rodzina i (niemal równocześnie) polskie gospodarstwo domowe, tj. rodzina nuklearna składająca się z rodziców i dzieci w trakcie nauki szkolnej, ale mająca też dziadków posiadających własne i odrębne gospodarstwo (gospodarstwa) domowe – czytamy w objaśnieniu tego zespołu wskaźników. Cały ranking powstał na bazie algorytmu 63 badanych wskaźników jakości życia we wszystkich gminach w Polsce.
Niezależnie od szerszych terytorialnie procesów gospodarczych to samorządy w znacznym stopniu odpowiadają za stan zaspokojenia usług publicznych. Prezentowany ranking gmin jest wypadkową trendów regionalnych, często zawartej w tym geograficznej renty lokalizacyjnej, ale także polityki społecznej władz lokalnych, wreszcie samych mieszkańców – czytamy we wstępie dokumentu, który jest efektem pracy zespołu pracującego pod kierunkiem prof. dr. hab. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.
W pierwszej „20-tce” zestawienia ogólnego województwo dolnośląskie reprezentują: Kobierzyce – pozycja 6, Wrocław – pozycja 10 i Kąty Wrocławskie – pozycja 13. Wysoko odnotowano także Długołękę, Polkowice, Rudną i Lubin. To ewenement, bo obok województwa mazowieckiego, nasz region jako jedyny ma tak liczną obecność w ścisłej czołówce rankingu. Jednocześnie potwierdza to opinię, w myśl której subregion wrocławski niezmiennie zachowuje bardzo wysoki poziom rozwoju w stosunku do południa województwa, czyli subregionu wałbrzyskiego i szerzej sudeckiego. Na szczycie rankingu znajduje się gmina Kleszczów z województwa łódzkiego.
Poprzez: samorząd.pap.pl
Komentowane 1