0

Uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ciepłowodach świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF.

20 listopada br. wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa, bo 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to zatem szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa. W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30 rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

Do akcji przystąpili także uczniowie z ZSP w Ciepłowodach. Tego dnia nauczyciele przeprowadzili zajęcia z uczniami na temat „Dla każdego dziecka, dzieciństwo”, w trakcie których szeroko omawiano takie zagadnienia jak dzieciństwo, prawa dziecka oraz Konwencja o prawach dziecka. Odbyły się turnieje klasowe z wykorzystanie quizów Kahoot o prawach dziecka, przygotowane przez UNICEF. Celem zajęć było przede wszystkim uświadomienie uczniom, że wszystkim dzieciom na świecie przysługują takie same prawa, oraz zwrócenie uwagi na dzieciństwo, jako jeden z najważniejszych etapów rozwoju człowieka.

W trakcie spotkania w świetlicy szkolnej, prowadzący spotkanie uczniowie, przybliżyli wszystkim zgromadzonym między innymi historię powstania organizacji UNICEF oraz przedstawili sylwetki znakomitych pedagogów, takich jak Janusz Korczak czy Stefania Sempołowska, którzy wywarli ogromny wpływ na utworzenie i powołanie zarówno organizacji UNICEF, jak i Konwencji o prawach dzieci. Uczestnicy obejrzeli także prezentację na temat praw dziecka ze wskazaniem, gdzie i u kogo należy szukać pomocy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również filmy tematyczne „Dzieci mają głos” oraz „GoBlue – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka”.

Zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznych obchodów, tj. „GoBlue”, wszyscy uczniowie i nauczyciele, ubrani byli na niebiesko. Kolor ten dominował w wystroju szkoły, dekoracjach, gazetkach tematycznych oraz licznych pracach plastycznych przygotowanych przez uczniów. Uczniowie wraz z nauczycielami oraz dyrektor Beatą Lupą wykonali pamiątkowe zdjęcie. Na zakończenie obchodów odbył się marsz pod tytułem „Marsz Praw Dziecka”, w trakcie którego uczniowie wyrażali swoje wsparcie i solidarność z innymi dziećmi na świecie, a klasa czwarta śpiewała ułożoną przez siebie na tę okoliczność piosenkę.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie jednoczące wszystkie dzieci na całym świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

Ewelina Żygadło – koordynator

Komentarze

Zostaw swój komentarz