Mimo licznych apeli kierowanych do kierowców o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności, a zwłaszcza o nie wsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu lub innych substancji zaburzających zdolność do prowadzenia pojazdów, zdarzają się przypadki świadczące o całkowitej nieodpowiedzialności niektórych użytkowników dróg.

Przykładem takiego zachowania jest 47-latek, który kierował samochodem osobowym będąc w stanie nietrzeźwości. Miał ponad 0,7 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany przez funkcjonariuszy Wydziału Prewencji świdnickiej komendy na terenie Świdnicy. Teraz za swój czyn odpowie karnie. W świetle obowiązujących przepisów za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub po użyciu innego, podobnie działającego środka, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, 5 tys. zł kary oraz zakaz prowadzenia pojazdów nawet na 10 lat.

37-letni kierowca innego auta osobowego został zatrzymany na ulicy Lipowej w Świdnicy do kontroli drogowej…. i nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Zachowanie na drodze kierowcy wzbudziło podejrzenie, co do jego stanu trzeźwości i szybko okazało się, że w chwili zatrzymania znajdował się pod wpływem substancji psychotropowych. Mężczyznę poddano badaniu na urządzeniu do wstępnego badania na zawartość narkotyków w organizmie. Uzyskano wynik pozytywny uzasadniający podejrzenie kierowania po zażyciu substancji psychotropowych. Od mężczyzny pobrano krew do badań. Dowodem w sprawie będą wyniki badań laboratoryjnych. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie kierujący odpowie przez sądem. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się, że 37-latek nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi, za co został ukarany mandatem karnym.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego, świdnickiej komendy zatrzymali 34-letniego mieszkańca powiatu świdnickiego, który kierował samochodem osobowym. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało ponad 1,8 promila alkoholu w organizmie.

Innego dnia dzielnicowi Posterunku Policji w Słotwinie zatrzymali 36-letniego mieszkańca powiatu świdnickiego, który kierował samochodem osobowym. Badanie stanu trzeźwości tego „drogowego asa” wykazało ponad 3 promile alkoholu w organizmie.

Kierowanie pojazdem po alkoholu jest niebezpieczne i powoduje realne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego.

Będąc pod wpływem alkoholu nasza uwaga jest rozproszona, a reakcje opóźnione. Nie potrafimy właściwie ocenić odległości, a wyobraźnia namawia do brawury. To wszystko powoduje, że nie powinniśmy wsiadać za kierownicę.

Konsekwencje zachowań pijanych kierowców ponoszą nie tylko oni, ale również ich pasażerowie oraz inni uczestnicy ruchu drogowego.

Poprzez: KPP Świdnica

Komentarze

Zostaw swój komentarz