Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
6 °c
Wałbrzych
6 ° śr.
7 ° czw.
7 ° pt.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty
Home Aktualności

Dialog i edukacja – największym wyzwaniem w rozwoju nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej [VIDEO]

KK przez KK
26 października 2022
w Aktualności
0
Dialog i edukacja – największym wyzwaniem w rozwoju nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej [VIDEO]

Obawy wynikające z niedostatecznej wiedzy na temat bezpieczeństwa technologii telekomunikacyjnych to największa przeszkoda w zwiększaniu zasięgu szybkiego, mobilnego internetu w Polsce – wykazało badanie „Cyfrowy rozwój regionów. Inwestycje telekomunikacyjne w jednostkach samorządu terytorialnego”, przeprowadzone przez Serwis Samorządowy PAP.

Samorządowcy nie mają wątpliwości, jak ważną rolę, chociażby w niwelowaniu barier społecznych, odgrywa dobrze rozwinięta i sprawnie działająca infrastruktura telekomunikacyjna. Białych plam – miejsc, gdzie wciąż brakuje dostępu do szerokopasmowego internetu – na mapie Polski jest coraz mniej.

Jednak zarówno eksperci, jak i przedstawiciele samorządu terytorialnego, wyraźnie studzą ten optymizm. Obecna infrastruktura powoli staje się niewystarczająca. Pandemia oraz związana z nią potrzeba nauki i pracy zdalnej obnażyły te słabości i wskazały na konieczność budowy infrastruktury nowej generacji. Z drugiej strony potrzeba nowych inwestycji napotyka na opór ze strony mieszkańców.

Dotychczasowa infrastruktura powoli nam się nasyca. Szczególnie na terenach wiejskich wkrótce będziemy mieli do czynienia z sytuacją, w której istniejące sieci nie będą wystarczały do komunikowania się, docierania do zasobów internetu czy usług publicznych. Poza tym, brak takich nowoczesnych sieci nie będzie dawał szans rozwojowych czy możliwości związanych z lepszym zarządzaniem – ocenił w rozmowie z PAP prezes Stowarzyszenia Miasta w Internecie Krzysztof Głomb.

 

Co do tego nie trzeba przekonywać samorządowców. Zrozumienie roli, jaką w wyrównywaniu szans rozwojowych odgrywa jak najszerszy dostęp do szybkiego internetu, jest wśród nich powszechne i wyraża je blisko 98 proc. ankietowanych. Niemal 2/3 spośród 450 respondentów spotkało się z koniecznością wydania decyzji administracyjnej dotyczącej budowy stacji bazowej, a zaledwie ok. 21%badanych w przeszłości wydało decyzję negatywną w sprawie budowy stacji bazowej. Najczęściej wskazywaną przez uczestników badania przyczyną takiej decyzji były protesty mieszkańców. Co trzeci ankietowany samorządowiec miał do czynienia z protestami mieszkańców po wydaniu pozytywnej decyzji odnośnie budowy stacji bazowej, a jedynie 35,56% respondentów angażowało się w dialog i podjęło próbę załagodzenia sporu. W ocenie Krzysztofa Głomba ten opór społeczny wobec inwestycji jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, który stawia samorządowców, szczególnie w obliczu zbliżających się wyborów, przed dużym dylematem – rozwijać czy ulegać?

Mieszkańcy owszem zgłaszają problem braku zasięgu, jednak gdy operator chce wybudować maszt, nie chcą, aby ten znajdował się w pobliżu. Mieliśmy kilka takich sytuacji, kiedy to mieszkańcy protestowali przeciwko takim inwestycjom – potwierdził w trakcie debaty poświęconej cyfrowemu rozwojowi regionów, organizowanej prze PAP w ramach LocalTrends w Poznaniu prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

 

W omawianym w trakcie debaty badaniu, zarówno Łukasz Konarski, jak i Grzegorz Cichy, prezes Unii Miasteczek Polskich, burmistrz gminy i miasta Proszowice, wskazali, że mieszkańcy w istocie obawiają się szkodliwego – ich zdaniem – wpływu masztów na ich zdrowie i życie. Nie chcą także, aby „szpeciły” one ich najbliższe otoczenie. Obecni w trakcie debaty prelegenci zgodnie przyznali, że w tym aspekcie konieczna jest wymiana rzetelnych, potwierdzonych naukowo informacji, walka z fake newsami, a także edukacja skierowana do seniorów oraz szkolna.

Sprzeciw młodego pokolenia w istocie jest na pewno mniejszy niż osób starszych, ale pamiętajmy, że wśród ludzi młodych też znajdą się takie osoby, które swoją wiedzę czerpią z fake newsów i dalej te opinie powielają – mogliśmy to obserwować w temacie szczepionek czy wojny w Ukrainie. Zatem, jeśli takie młode osoby, biegłe w technologiach, przekażą tę wiedzę dalej, np. swoim rodzicom, trudno będzie nam przekonać społeczeństwo – zauważa burmistrz Proszowice i prezes Unii Miasteczek Polskich Grzegorz Cichy. 

 

Tym, co najlepiej może przemawiać do wyobraźni obywateli jest język korzyści. Pamiętajmy, że w korzystaniu z nowoczesnych sieci chodzi nie tylko o sprawną komunikację, możliwość swobodnego korzystania z internetu, pracy zdalnej, edukacji czy rozrywki. Zdaniem Grzegorza Cichego każde miasto powiatowe powinno dążyć do tego, aby stać się tzw. smart city.  Najnowsze technologie można wykorzystywać chociażby do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców – monitoring miejski czy sterowanie strefą płatnego parkowania, monitorowanie wysypisk śmieci, oczyszczalni ścieków, infrastruktury krytycznej w miastach. Takie rozwiązania, które oferuje nowoczesna sieć, można stosować także poza obszarem miejskim, np. w rolnictwie – podkreślił burmistrz Grzegorz Cichy.

Prezes stowarzyszenia Miasta w Internecie dodał to tej lisy korzyści poprawę funkcjonowania służby zdrowia, diagnostyki, telemedycyny, a nawet możliwość wykonywania operacji na odległość, na co pozwala korzystanie z sieci 5G na świecie. Do wyobraźni może również przemówić fakt, że nowe technologie pozwalają na rozwój biznesów lokalnych.

Jeśli myślimy o zmianie mentalności, związanej ze sposobem pracy, komunikowania się, dostępem do danych – wszelkie rozwiązania mobilne będą miały charakter fundamentalny. Jeśli nie doprowadzimy do sytuacji, w której będziemy mieli możliwość korzystania z sieci 5G w miastach i dużej części wsi, zwłaszcza w obszarach rolniczych, będziemy mieli duży problem z rozwojem gospodarczym – ocenił podczas panelu dyskusyjnego prezes Stowarzyszenia Miasta w Internecie Krzysztof Głomb.

W ten dialog i przekazywanie rzetelnych informacji chętnie włączają się także sami operatorzy, którzy zdają sobie sprawę z wyzwań, z jakimi mierzą się samorządowcy. Informacji na temat tego, czym jest telefonia mobilna, jak działa na środowisko, oczywiście można szukać u operatorów. Choć zdaję sobie sprawę, że często jesteśmy postrzegani, jako ci, w których interesie jest przekazywanie odpowiednich treści – poinformował w rozmowie z PAP dyrektor ds. technicznych, członek zarządu Play oraz UPC Michał Ziółkowski. 

Wskazał również, że ten obustronny dialog dziś jest konieczny, bowiem dobra łączność staje się równie ważna co dostęp do prądu czy wody. Edukacja, rozrywka, ale w dużej mierze praca, dziś przeniosły się do internetu. Pandemia to wymusiła. Jednocześnie dzięki pandemii – według szacunków – o 4 – 5 lat przyspieszyliśmy transformację cyfrową – ocenił Michał Ziółkowski. Zwrócił jednocześnie uwagę na powszechny dylemat – społeczeństwo chce mieć bardzo dobry dostęp do sieci, jednocześnie nie chce w pobliżu niezbędnej do tego infrastruktury. To niestety jest trudne do wykonania. To, o czym zawsze mówimy na spotkaniach z lokalną społecznością i administracją – wieże i nadajniki muszą stać blisko zabudowań, po to, aby ta jakość była jak najlepsza – zaznaczył Michał Ziółkowski. 

  • Raport „Cyfrowy rozwój regionów. Inwestycje telekomunikacyjne w jednostkach samorządu terytorialnego” dostępny po kliknięciu TUTAJ.

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom
Tagi: administracja publicznaPAPsamorządcyfryzacja
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Unia Europejska uznaje węgiel koksujący za paliwo bezpieczne – jednak kopalnia w Ścinawce Średniej jest pod lupą Komisji Europejskiej

Następny wpis

KOMUNIKAT: Terenowy Punkt Paszportowy w Ząbkowicach Śląskich nieczynny w dniach 7 – 10 listopada 2022

Następny wpis

KOMUNIKAT: Terenowy Punkt Paszportowy w Ząbkowicach Śląskich nieczynny w dniach 7 – 10 listopada 2022

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze

Wolność

12 lipca 2020
Pojęcia wolności i niepodległości pozostawały w sferze marzeń (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego – część 1)

Pojęcia wolności i niepodległości pozostawały w sferze marzeń (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego – część 1)

15 marca 2017
Ktoś nie mający pojęcia o tamtych czasach mógłby spytać jak można było żyć w takiej dwoistości

Ktoś, nie mający pojęcia o tamtych czasach mógłby spytać – jak można było żyć w takiej dwoistości (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa – część 2)

22 marca 2017
Ilu ludzi i kogo zamęczono w katowniach PUBP i MO w Ząbkowicach Śląskich

Ilu ludzi i kogo zamęczono w katowniach PUBP i MO w Ząbkowicach Śląskich? (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa – część 3)

30 marca 2017
Pojęcia wolności i niepodległości pozostawały w sferze marzeń (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego – część 1)

Pojęcia wolności i niepodległości pozostawały w sferze marzeń (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego – część 1)

2
Ktoś nie mający pojęcia o tamtych czasach mógłby spytać jak można było żyć w takiej dwoistości

Ktoś, nie mający pojęcia o tamtych czasach mógłby spytać – jak można było żyć w takiej dwoistości (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa – część 2)

1
Harcerki i harcerze na

Harcerki i harcerze na służbie w Lądku-Zdroju

9 maja 2025
Bolko II Mały wrócił

Bolko II Mały wrócił do Świdnicy – zaproszenie na uroczystość

9 maja 2025
Koncert charytatywny na rzecz Domu Dziecka w Kłodzku – zaproszenie do Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu

Koncert charytatywny na rzecz Domu Dziecka w Kłodzku – zaproszenie do Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu

9 maja 2025
Młyn Hilberta otwarty także

Młyn Hilberta otwarty także w piątki

8 maja 2025

Reklama

Timcatering.pl

Ostatnie aktualności

Harcerki i harcerze na
Kłodzko

Harcerki i harcerze na służbie w Lądku-Zdroju

9 maja 2025
Bolko II Mały wrócił
Świdnica

Bolko II Mały wrócił do Świdnicy – zaproszenie na uroczystość

9 maja 2025
Koncert charytatywny na rzecz Domu Dziecka w Kłodzku – zaproszenie do Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu
Dolny Śląsk

Koncert charytatywny na rzecz Domu Dziecka w Kłodzku – zaproszenie do Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu

9 maja 2025
Młyn Hilberta otwarty także
Dzierżoniów

Młyn Hilberta otwarty także w piątki

8 maja 2025
Górnicze Tajemnice – propozycja na czas egzaminów ósmoklasisty
Wałbrzych

Górnicze Tajemnice – propozycja na czas egzaminów ósmoklasisty

8 maja 2025
Zostań skoczkiem na jeden dzień
Świdnica

Zostań skoczkiem na jeden dzień – Akademia Lotnika zaprasza

8 maja 2025

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolny Śląsk. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności

Sudeckie Fakty

sudeckiefakty

Nieskrywana spontaniczność i nieudawana naturaln Nieskrywana spontaniczność i nieudawana naturalność zamieniają kilkadziesiąt minut w roku w pasmo ciepłych ekspresji niesionych aurą słów, które nigdy nie pozostawiają publiczności obojętną.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/milosc-jest-zadomowieniem-i-niejedno-ma-imie-foto/ 
#miłość #muzyka #poezja #śpiew #recytacja #koncert #miłośćniejednomaimię #ząbkowiceŚląskie
Budynek Szkoły Podstawowej oraz przedszkola w Psz Budynek Szkoły Podstawowej oraz przedszkola w Pszennie już wkrótce doczeka się termomodernizacji oraz poprawy efektywności energetycznej.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/budynki-oswiaty-z-lepsza-efektywnoscia-energetyczna-w-pszennie-to-bardzo-konkretna-sprawa/
#inwestycja #edukacja #ekologia #termomodernizacja #pszenno #gminaświdnica
Pasje dolnośląskich policjantów przybierają różne formy, a ich spektrum jest bardzo szerokie. Począwszy od sportów drużynowych, bieganie, strzelectwo na sportach ekstremalnych skończywszy.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/zdobyl-najwyzszy-szczyt-afryki-polnocnej-jebel-toubkal-niesamowity-wyczyn-policjanta-z-klodzka/ 
#wspinaczka #wspinaczkagórska #wspinaczkawysokogórska #jebeltoubkal #policjant #pasjonat #himalaista #kłodzko
78 lat temu – 19 lutego 1947 roku – na mocy wy 78 lat temu – 19 lutego 1947 roku – na mocy wyroku komunistycznego sądu, w dzierżoniowskim więzieniu stracony został żołnierz Armii Krajowej Mieczysław Jeruzalski.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/mial-20-lat-gdy-zamordowany-zostal-na-podstawie-wyroku-komunistycznego-sadu-sp-mieczyslaw-jeruzalski/ 
#armiakrajowa #ak #żolnierz #żołnierzewyklęci #zbrodniekomunistyczne #zbrodniesądoweprl #cześćichwałabohaterom #wiecznapamięćpoległym
Wyobraź sobie lot balonem, który nagle zaczyna s Wyobraź sobie lot balonem, który nagle zaczyna się podnosić… Niżej widać już tylko chmury. Wyobraź sobie rejs okrętem podwodnym, który niespodziewanie bardzo się zanurza… Peryskop nie sięga już lustra wody, aby ujrzeć niebo. Nie zastanawiasz się, co będzie dalej? Może jednak wolisz wiedzieć, co się wydarzy?
➡️ https://sudeckiefakty.pl/wartosci-leki-nadzieje-uciechy-pojda-na-wysypisko-ai-moze-zawladnac-czlowiekiem/
#sztucznainteligencja #ai #technologiecyfrowe #ryzyka #szanse #inteligencjaczłowieka #człowiek #aieksploracja #andrzejzybertowicz #dobraksiążka #bliżejsłowa
Burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk i Barda M Burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk i Barda Marta, jako przedstawicielki inicjatywny Lokalnej Organizacji Turystycznej „Dolny Śląsk poza utartym szlakiem”, prezentowały dzisiaj zamierzenia dotyczące szans na ożywienie branży turystycznej po powodzi.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/plan-na-dolny-slask-poza-utartym-szlakiem-rozmowa-w-palacu-marianny-oranskiej/
#turystyka #ziemiakłodzka #ziemiaząbkowicka #złotystok #bardo #kamieniecząbkowicki #pałacmariannyorańskiej #atrakcjeturystyczne #produktturystyczny
Harcerki i harcerze na

Harcerki i harcerze na służbie w Lądku-Zdroju

9 maja 2025
Bolko II Mały wrócił

Bolko II Mały wrócił do Świdnicy – zaproszenie na uroczystość

9 maja 2025
Koncert charytatywny na rzecz Domu Dziecka w Kłodzku – zaproszenie do Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu

Koncert charytatywny na rzecz Domu Dziecka w Kłodzku – zaproszenie do Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu

9 maja 2025
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the ...
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT