Policjanci kryminalni z jeleniogórskiej komendy zatrzymali mężczyznę podejrzanego o usiłowanie kradzieży rozbójniczej oraz o serię innych przestępstw przeciwko mieniu.
Policjanci zostali powiadomieni o usiłowaniu kradzieży rozbójniczej, do której doszło w jednym z jeleniogórskich dyskontów spożywczych. Ponadto ten sam mężczyzna, którego zarejestrowały kamery sklepowe dopuścił się w okresie od 15 listopada ubiegłego roku do 7 stycznia br. serii kradzieży różnych artykułów, spożywczych i alkoholowych. Jak ustalili policjanci, 31 stycznia br. mężczyzna wykorzystując nieuwagę pracowników próbował wynieść ze sklepu artykuły chemiczne i spożywcze o łącznej wartości ponad 200 złotych, za które nie zapłacił. Kradzież zauważył pracownik ochrony i natychmiast do niego podszedł. Gdy zażądał oddania towaru mężczyzna poszarpał się z nim, porzucił łup, a następnie uciekł.
Funkcjonariusze, po analizie nagrania z kamery sklepowej rozpoznali na nim 32-letniego mężczyznę, który dopuścił się tych czynów. Okazało się, że kradł w warunkach, tzw. recydywy. Jeleniogórzanin został zatrzymany. Usłyszał już zarzuty w tych sprawach. Teraz za popełnione czyny odpowie przed sądem, a grozić mu może nawet do 15 lat pozbawienia wolności.
Jechał 108 km/h w terenie zabudowanym i bez badan technicznych pojazdu.
Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu patrolowali główne drogi tego powiatu. Mundurowi dbali o bezpieczeństwo wszystkich podróżujących i czuwali nad tym, aby każdy przestrzegał obowiązujących przepisów drogowych. W miejscowości Pisarzowice, funkcjonariusze drogówki zmierzyli prędkość jadącemu w ich kierunku pojazdowi marki Skoda. Urządzenie wskazało, że pojazd poruszał się z prędkością aż 108 km/h, w miejscu, gdzie obowiązujący limit to 50 km/h. Policjanci zatrzymali kierującego do kontroli.
Nie był to jednak koniec kłopotów kierowcy. Okazało się bowiem, że samochód, którym się poruszał, nie miał aktualnych badań technicznych. Mundurowi zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu. Siedzący za kierownicą 33-letni mieszkaniec Lubania został ukarany mandatem karnym w kwocie 1500 złotych, a na jego konto trafiło 13 punktów karnych. Mundurowi zatrzymali także jego prawo jazdy na 3 miesiące.
Jaworscy policjanci w roli strażaków – zapobiegli rozprzestrzenianiu się pożaru pojazdu ciężarowego.
Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego z jaworskiej komendy powiatowej każdego dnia czuwają nad bezpieczeństwem osób przemieszczających się po drogach powiatu. Podczas patrolowania okolic drogi ekspresowej S3 mł. asp. Paweł Stuła oraz st. sierż. Marcin Cichy zauważyli przy jednym ze zjazdów pojazd ciężarowy. Mundurowi szybko zorientowali się, co było przyczyną postoju auta w dość niebezpiecznym miejscu. Z jednego z kół ciągnika siodłowego wydobywał się bowiem ogień. Sytuacja była dynamiczna i niezwykle niebezpieczna, ponieważ pożar mógł bardzo szybko rozprzestrzenić się na pozostałą część pojazdu. Dlatego policjanci niezwłocznie przystąpili do działania.
Mundurowi o zaistniałej sytuacji natychmiast poinformowali straż pożarną, a następnie przy użyciu podręcznej gaśnicy zaczęli tłumić pożar, co pozwoliło zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia. Przybyli na miejsce strażacy dogasili pojazd i upewnili się, że sytuacja została w pełni opanowana. Dzięki szybkiej i skutecznej reakcji funkcjonariuszy, ogień nie rozprzestrzenił się, udało się tym samym uniknąć poważniejszych strat materialnych oraz potencjalnego poważnego zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.
Wielokrotnie zatrzymywany recydywista trafił do aresztu.
Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu zajmujący się przestępczością przeciwko mieniu zatrzymali 25-letniego mieszkańca powiatu zgorzeleckiego podejrzewanego o liczne włamania i kradzieże. Mężczyzna znany był policjantom z wcześniejszych czynności służbowych, a podczas zatrzymania funkcjonariusze ujawnili przy nim przedmioty skradzione kilka godzin wcześniej z piwnicy domu jednorodzinnego w Zgorzelcu.
W wyniku analizy prowadzonych postępowań oraz zebranych dowodów policjanci udowodnili zatrzymanemu 29 przestępstw przeciwko mieniu, których dopuścił się w ciągu niespełna trzech miesięcy. Kilkanaście z nich dotyczyło włamań do mieszkań, garaży i piwnic. Sprawca kradł między innymi rowery, hulajnogi, telewizory, telefony, elektronarzędzia, wszystko co uznał za wartościowe. Łączna suma strat jaką ponieśli pokrzywdzeni wyniosła nie mniej niż 65 tysięcy złotych. W toku prowadzonych czynności policjanci odzyskali dwa rowery, hulajnogę, radio i sprzęt budowlany. 25-latek karany był już za podobne przestępstwa, za które odbywał kary więzienia, dlatego teraz może mu grozić nawet do 15 lat pozbawienia wolności. Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec podejrzanego najsurowszy, izolacyjny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące.
Oszustwo, przy rezerwacji domku – policja prowadzi postępowanie.
Policjanci z Komisariatu Policji w Karpaczu prowadzą postępowanie w sprawie oszustwa związanego z rezerwacją domku w jednej z miejscowości gminy Podgórzyn. Pokrzywdzona znalazła ofertę wynajmu domku dla 8 osób na jednym z portali internetowych i skontaktowała się z ogłoszeniodawcą. Po uzyskaniu szczegółowych informacji dotyczących pobytu wpłaciła zaliczkę w wysokości 1500 złotych, rezerwując domek na okres od 3 do 8 lutego br. Niestety po przyjeździe na miejsce odkryła, że domek nie istnieje, a podany adres jest fikcyjny.
Policja jeleniogórska radzi, aby wnikliwe i dokładnie sprawdzić oferty noclegowe. Oszuści działają w ten sposób, że zamieszczają w Internecie, na portalach aukcyjnych, czy na spreparowanych stronach internetowych bardzo atrakcyjne oferty, ze znakomitą lokalizacją, zaniżoną ceną oraz zdjęciami pięknych pokoi, apartamentów czy domków. Oszuści, którzy oferują nieistniejące miejsca noclegowe żądają wpłaty zaliczki lub całości kwoty, a następnie po przyjeździe na miejsce okazuje się, że te osoby padły ofiarą przestępstwa. Zalecamy, aby zaliczkę wpłacać na konto bankowe, a każda inna forma, propozycja wpłaty pieniędzy powinna wzbudzić nasze podejrzenia. Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę i zachowajmy całą dokumentację związaną z transakcją, jak również całą korespondencję związaną z rezerwacją.
Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl