Nowe technologie i postępująca automatyzacja sprawiają, że rynek pracy w przemyśle wymaga nieustannego podnoszenia kwalifikacji. Każdy kolejny rok przynosi coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów z konkretnymi umiejętnościami technicznymi. W które kursy przemysłowe warto zainwestować, aby zdobyć ciekawą i dobrze płatną pracę?
W artykule przedstawimy propozycje szkoleń przemysłowych, które znajdziesz w ofercie wrocławskiej Akademii dla Przemysłu. Więcej szczegółów i opis każdego ze szkoleń znajdziesz na stronie: https://akademiadlaprzemyslu.pl/.
· Kurs operatora i programisty CNC
Szkolenie CNC to propozycja dla osób, które chcą pracować jako operatorzy i programiści maszyn (tokarek, frezarek) sterowanych numerycznie. Uczestnicy uczą się od podstaw obsługi maszyn CNC, a także – na poziomach bardziej zaawansowanych – pisania programów, które sterują obrabianiem.
Szkolenie trwa zwykle kilkadziesiąt godzin i (w zależności od zakresu) obejmuje m.in. tworzenie programów obróbki, ustawianie punktów zerowych, korekcję narzędzi, diagnostykę błędów oraz bezpieczne mocowanie detali i narzędzi. Kursanci pracują na rzeczywistych obrabiarkach, ucząc się planowania technologicznego i czytania rysunku technicznego.
Absolwent kursu – w zależności od zakresu i poziomu zaawansowania szkolenia – potrafi samodzielnie zaprogramować detal, przeprowadzić próbę i ocenić jej efekty. Szkolenie kończy się egzaminem i certyfikatem potwierdzającym kwalifikacje operatora i/lub programisty CNC.
· Kurs programowania sterowników PLC
Sterowniki PLC są podstawą każdego zautomatyzowanego procesu produkcyjnego. Ich prawidłowe zaprogramowanie decyduje o wydajności, ale też i bezpieczeństwie linii technologicznej. Kursy programowania PLC koncentrują się na praktycznym opanowaniu języków programowania oraz logice działania sterowników przemysłowych.
Programista PLC to specjalista niezbędny przy uruchamianiu, modernizacji i diagnostyce systemów automatyki przemysłowej. Współcześnie, w czasach intensywnej automatyzacji, popyt na takich fachowców jest coraz większy, szczególnie w takich dziedzinach jak branża spożywcza, chemiczna czy logistyczna.
· Kurs operatora-programisty robotów przemysłowych
Robotyzacja produkcji to jeden z najważniejszych trendów ostatnich lat. Operator-programista robotów przemysłowych to zawód łączący kompetencje mechaniczne, elektroniczne i informatyczne. Kursy w tym zakresie uczą nie tylko konfiguracji i obsługi robotów (np. KUKA, ABB czy FANUC), ale również podstaw programowania trajektorii i integracji z liniami produkcyjnymi.
Uczestnicy zdobywają wiedzę na temat pracy w środowiskach takich jak RobotStudio czy TIA Portal, co umożliwia szybkie wdrażanie rozwiązań z zakresu robotyzacji. Jest bardzo prawdopodobne, że umiejętność pracy z robotami przemysłowymi stanie się jednym z najważniejszych atutów na rynku pracy, zwłaszcza w centrach produkcyjnych nastawionych na optymalizację wydajności.
· Jakie jeszcze kusy przemysłowe warto rozważyć?
Wśród szkoleń, które mogą pomóc zdobyć lepiej płatną pracę w branży przemysłowej, możemy wymienić:
- Kursy SEP – dozoru i eksploatacji, m.in. w zakresie elektroenergetycznym, cieplnym, gazowym.
- Kursy diagnostyki maszyn – diagnostyka termograficzna i drganiowa.
- Kurs elektronika – na poziomie podstawowym i zaawansowanym.
- Kurs hydrauliki siłowej – szkolenia pozwalające pracować z systemami hydraulicznymi używanymi w przemyśle.
- Kurs pneumatyki przemysłowej – w tym także kurs elektropneumatyki.
- Kurs lakiernika samochodowego.
Wiele z tych szkoleń można wykonać już w kilka weekendów i szybko zdobyć nowe umiejętności, które mogą przełożyć się na ciekawszą i lepiej płatną pracę.
· Perspektywy i znaczenie szkoleń przemysłowych
Wzrost znaczenia automatyzacji, robotyzacji i cyfryzacji w przemyśle sprawia, że inwestowanie w specjalistyczne kursy zawodowe to wręcz konieczność. Pracownicy ze specjalizacją i aktualną wiedzą techniczną są lepiej wynagradzani, szybciej awansują, a ich praca nierzadko jest bardziej interesująca. Z kolei pracodawcy coraz częściej oczekują nie tylko dyplomów, ale i potwierdzonych praktycznie kompetencji – zdobytych na przykład w ramach uznanych programów szkoleniowych.