Dzierżoniów dołączył do sieci 19 europejskich miast, które postanowiły na poziomie lokalnym realizować Cele Zrównoważonego Rozwoju określone przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
W każdym z miast sieci powołane będą lokalne grupy URBACT. Pracować w nich mają przedstawicieli różnych środowisk miejskich. Zadaniem grup będzie analiza 17 celów zrównoważonego rozwoju realizowanych w ramach strategii rozwoju miast. Grupy będą się wymieniać doświadczeniami i przykładami dobrych praktyk stosowanych w samorządach uczestniczących w sieci Urbact. Przygotują także plan realizacji celów zrównoważonego rozwoju na poziomie miasta z wykorzystaniem metod partycypacyjnych i współtwórczych.
Poza Dzierżoniowem sieć projektu tworzyć będą: Braga (Portugalia), Bratysława (Słowacja), Glasgow (Wielka Brytania), Gävle (Szwecja), Heraklion (Grecja), Jihlava (Czechy), Kłajpeda (Litwa), La Rochelle (Francja), Manresa (Hiszpania), Mouscron (Belgia), Ozalj (Chorwacja), Reggio Emilia (Włochy), Schiedam (Holandia), Solingen (Niemcy), Tallinn (Estonia), Veliki Preslav (Bułgaria), Veszprém (Węgry) i Trim (Irlandia).
Mówiąc najkrócej, chodzi o takie zarządzanie, w którym działania związane z rozwojem miasta i dobrą jakością życia realizowane są przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego. Jesteśmy jednym z dziewiętnastu europejskich miast, które biorą udział w tym projekcie. Pieniądze na realizację tych działań nie pochodzą z budżetu miasta, a z zewnętrznych środków unijnych – relacjonuje burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.
Partnerstwo utworzono w ramach programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej URBACT III, którego celem jest wymiana know-how między miastami. Program podkreśla kluczową rolę, jaką miasta odgrywają w obliczu coraz bardziej złożonych przemian społecznych i pomaga miastom wypracować praktyczne, innowacyjne i zrównoważone metody, łączące wymiary ekonomiczne, społeczne i środowiskowe. Umożliwia też dzielenie się dobrymi praktykami i zdobytymi doświadczeniami ze wszystkimi profesjonalistami zaangażowanymi w politykę miejską w Europie.
-
Cele Zrównoważonego Rozwoju stanowią kontynuację Celów Milenijnych, a o ich opracowaniu zdecydowali przedstawiciele państw członkowskich ONZ podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zrównoważonego Rozwoju, która odbyła się w czerwcu 2012 r. w Rio de Janeiro.
-
Pierwszy raport z realizacji przez Polskę celów zrównoważonego rozwoju został przyjęty przez Radę Ministrów 5 czerwca 2018 r. i zaprezentowany przez minister Jadwigę Emilewicz podczas Forum Politycznego Wysokiego Szczebla ONZ w Nowym Jorku w dniu 17 lipca 2018 r. – dokument dostępny TUTAJ.