Ordynariusz diecezji świdnickiej wydał instrukcję regulującą między innymi kwestie związane z przeżywaniem Adwentu i Bożego Narodzenia.
Ks. biskup Marek Mendyk skierował do duszpasterzy ustalenia, którymi powinni się kierować w najbliższych tygodniach proboszczowie we wszystkich parafiach. Rekolekcje adwentowe mogą być przeprowadzane z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych, ale hierarcha zachęca do przeprowadzenia rekolekcji w internetowej formie online.
Jeśli chodzi o spowiedź adwentową to powinna dostępna dla wiernych przez cały czas przygotowania do świąt Narodzenia Pańskiego. W trosce o bezpieczeństwo i odpowiedzialność za inne wspólnoty parafialne nie powinni w niej uczestniczyć inni księży z dekanatów, co było zwyczajową praktyką, gdy sakrament pokuty był powiązany z zakończeniem rekolekcji i skupieniem wielu ludzi w jednej świątyni.
W okresie Narodzenia Pańskiego według dawnego zwyczaju duszpasterze udawali się z błogosławieństwem do domów ludzi wierzących. Obecna sytuacja związana z epidemią bardzo utrudnia tradycyjne odwiedziny kolędowe.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wiernych, przekonanych, że w trudnym czasie pandemii duszpasterze ich nie opuszczą, jako szafarze Bożego błogosławieństwa będą blisko nich, zachęcamy duszpasterzy (…), aby w określonym dniu wiernych (zamieszkałych przy określonych ulicach) zapraszali w godzinach wieczornych na Mszę świętą sprawowaną w ich intencji do miejscowego kościoła. (…) Należy pamiętać, aby tak rozplanować sprawowaną liturgię, aby możliwe było zachowanie reżimu sanitarnego, obowiązującego w tym czasie w kościołach – napisał biskup świdnicki Marek Mendyk w dalszej części instrukcji.
Dodał przy tym, że wtedy należy wygłosić okolicznościową homilię lub pouczenie, tak jak miałoby to dokonać się podczas indywidualnych odwiedzin w domach parafialnych. Podczas Mszy świętej duszpasterze powinni odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza nad chorymi. Można także podczas liturgii poświęcić wodę, którą wierni przyniosą sami do kościoła we własnych naczyniach, aby potem zanieść do domów. Należy zachęcić uczestników liturgii, aby po powrocie do swoich mieszkań i domów wraz z innymi domownikami odprawiali „liturgię rodzinną”, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą.
Jeśli w parafii są rodziny lub osoby, które koniecznie chciałyby przyjąć kapłana (np. w celu modlitwy i pobłogosławienia nowego domu czy mieszkania), można się z nimi umówić indywidualnie, w dowolnym czasie, pamiętając o przestrzeganiu wszelkich rygorów sanitarnych – podkreślił w informacji dla duszpasterzy ks. biskup Marek Mendyk.