Społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich 2 września 2016 r. w plenerze przed budynkiem szkoły organizuje Narodowe Czytanie „Quo vadis” z podziałem na role i objaśnieniem fragmentów w kontekście dzieła. Uczestnictwo zapowiedzieli przedstawiciele samorządu Powiatu Ząbkowickiego, oświaty oraz bibliotekarzy. W przedsięwzięciu wezmą udział także uczniowie, nauczyciele i rodzice. Przed lekturą zostanie zaprezentowana bogata osobowość i wyjątkowa w polskiej literaturze twórczość Noblisty w prezentacji „Marie w życiu Sienkiewicza”. Na pamiątkę wydarzenia czytający otrzymają okolicznościową zakładkę.
Taką informację znajdujemy w serwisie internetowym Prezydenta RP o wczorajszym niesztampowym przedsięwzięciu zorganizowanym w ząbkowickim LO w ramach Narodowego Czytania 2016. Na co dzień pusta łączka pod gmachem szkoły zamieniła się wczoraj na dwie godziny w teren czytelniczego pikniku. Zmieniali się czytający, zmieniała się też młodzież, która dzień wcześniej rozpoczęła kolejny rok szkolny (co relacjonowaliśmy w naszym portalu). Po powitaniu przez dyrektora Tomasza Błauciaka wydarzenie zainicjowane było wystąpieniem uczennicy kl. III Natalii Staniak pt. „Marie w życiu Sienkiewicza” (zobacz tę interesującą wypowiedź klikając TUTAJ). W bardzo ciekawy sposób licealistka ukazała osobowość Henryka Sienkiewicza i jednocześnie naszkicowała jego biograficzne inspiracje w twórczości literackiej.
Wśród czytających znaleźli się m.in.: starosta ząbkowicki Roman Fester (który wcielając się w rolę Winicjusza ujawnił aktorskie zacięcie), jego zastępca (i absolwent LO) Mariusz Szpilarewicz w roli narratora oraz Katarzyna Dominikowska z Biblioteki Pedagogicznej w roli Ligii. Byli także inni pracownicy powiatowych placówek oświatowych i sami licealiści. Trzeba przyznać, że przyznawane losowo fragmenty powieści „Quo vadis” bardzo często trafiały niemal idealnie w sylwetki osób, którym przypadało czytać poszczególne sekwencje tekstu. Całość przygotowały polonistki LO: Jolanta Depczyńska, Urszula Zachara i Magdalena Kotowicz. Dodatkową aurę wytwarzało miejsce, w jakim odbywała się akcja Narodowego Czytania. Na pamiątkę wszyscy lektorzy otrzymywali okolicznościową zakładkę. Nad łączką dominował oczywiście gmach Liceum Ogólnokształcącego, swego rodzaju scenografię tworzyły ozdobne schody i świetna akustyka, o letniej pogodzie nie wspominając. Nie była to z pewnością typowa lekcja języka polskiego czy szeroko pojętej wiedzy o kulturze narodowej, ale z pewnością dla wielu osób formuła literackiego „śniadania na trawie” czyniła lekturę książki Henryka Sienkiewicza bardziej przyjazną. A taki jest zapewne jeden z celów Narodowego Czytania – inicjatywy realizowanej pod patronatem Pary Prezydenckiej. Organizatorom należą się gratulacje za sprawnie przeprowadzone spotkanie z dziełem autora wyróżnionego Nagrodą Nobla.