W cotygodniowym i subiektywnym przeglądzie prasy zamieszczamy fragmenty artykułów, jakie ukazały się w minionych kilku dniach w lokalnych gazetach i portalach internetowych. Czytając prasę lokalną szukamy dla Państwa tego, co najciekawsze w informacjach publikowanych przez te media.
Portal „Express-miejski.pl” (pod datą 26.06.2014) obszernie informuje o wniosku byłego radnego, który domaga się obniżenia pensji obecnemu burmistrzowi, a cała rzecz dzieje się w Ząbkowicach.
Warto przypomnieć, iż już w poprzedniej kadencji Rady Miejskiej pan Barański wraz ze swoimi koalicjantami choćby z Forum Samorządowego Centroprawicy Kazimierza Figzała uprawiali właśnie taki chocholi taniec polityczny nad budżetem, permanentnie głosując przeciwko jego uchwaleniu jak i i nie udzielając absolutorium burmistrzowi poprzedniej kadencji pomimo braku merytorycznego uzasadnienia i pozytywnej opinii Regionalnej Izby obrachunkowej zarówno co do projektu jak i wykonania budżetu. Jest to niedopuszczalne bez względu na to kto jest burmistrzem.
W tygodniku „Euroregio Glacensis” (nr 25/2014) znajdujemy interesującą wypowiedź dotyczącą bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w Powiecie Ząbkowickim.
Musimy to wszystko monitorować i analizować dla ochrony ludności. Także tej mieszkającej poniżej wciąż niewybudowanego zbiornika retencyjnego w pobliżu Kamieńca Ząbkowickiego. Jak pamiętamy, wieś Pilce została wysiedlona, bo inwestycja miała ruszyć tuż-tuż i na planach się skończyło – przypomina wicestarosta Ryszard Nowak. – Z czasem ciężar zatrzymania wody powodziowej przeniesiono na ziemię kłodzką, lokując zbiorniki na dopływach górskich. I dobrze, ale na pewno dla spłaszczenia fali dobrze by było w naszym powiecie stworzyć taką pojemność rezerwową, abyśmy nie czuli się zagrożeni.
Na łamach „Echa Tygodnia” (nr 24/2014) przeczytać można niepokojące wiadomości dotyczące budowy krytego basenu w Ząbkowicach nawiązujące do niedawnej decyzji radnych o zmniejszeniu tegoroczych nakładów budżetowych na tę inwestycję.
Pierwsze koncepcje budowy basenu, jeżeli mnie pamięć nie myli, już się rysowały w II kadencji naszego demokratycznego samorządu. Przez kilka kolejnych były kiełbasą wyborczą kolejnych kandydatów i tak pewnie dalej pozostanie. No, ale za to w tym roku na Osiedlu Wschód powstanie chodnik, mieszkańcy Osiedla Słonecznego też będą mieli wybudowaną dalszą część chodnika, a mieszkańcy Olbrachcic, Braszowic i Tarnowa będą mogli się cieszyć wyremontowanymi drogami dojazdowymi do gruntów rolnych, no i dzieciaki z Przedszkola Publicznego nr 2 nie będą zimą marznąć, bo wymienią im stary piec c.o. Czyli stać nas na ten basen czy nie? Burmistrz stwierdzał wielokrotnie, że tak.
W „Gazecie Ząbkowickiej” (nr 40/2014) donoszą o zawirowaniach prawnych wokół prywatnej i wielkiej inwestycji, jaka jest realizowana w Bardzie. Interesujące są głosy inwestora i szefa samorządu gminnego.
Prokurator szpera przy decyzji, z której nie skorzystałem. Nie wiem, czy to może rodzić dla mnie jakieś konsekwencje – uważa Skoczeń. – Mam decyzję, która jest uzgodniona i prawomocna. To jest coś zupełnie niezrozumiałego, że ktoś się zajmuje takimi sprawami za nasze pieniądze – dodaje. Burmistrz Krzysztof Żegański w rozmowie z dziennikarzami „Gazety Ząbkowickiej” zapewnia, że nie ma sobie nic do zarzucenia, a cała sprawa wynikła z donosu. – To jest kolejne doniesienie pana Kulińskiego, niszczącego wszystko wokół – grzmi burmistrz. – Z mojego punktu widzenia nie doszło do naruszenia przepisów. Posiadaliśmy wszystkie niezbędne opinie – przekonuje samorządowiec.
Portal „Doba.pl” (pod datą 27.06.2014) relacjonuje ciekawą i sympatyczną inicjatywę odnowienia przystanku autobusowego, jaką zrealizowano we wsi Lutomierz w Gminie Stoszowice.
Najpierw na zajęciach plastycznych uczniowie przygotowywali projekty zwierzątek, a następnie eksperymentując z kolorami farb, barwnikami, przenieśli swoje wyobrażenia na ściany przystanku. Praca ta sprawiła dzieciom wiele radości i to zarówno ze względu na radość tworzenia, jak i na reakcję spotykanych ludzi. Mieszkańcom podobała się nasza praca więc usłyszeliśmy wiele miłych słów.
Z „Wiadomości Powiatowych” (nr 25 /2014) dowiadujemy się o sposobie, przy pomocy którego władze gminne Ząbkowic chcą sobie poradzić z problemem demograficznym.
Rozwijanie struktury przedszkoli niepublicznych jest dla gminy korzystne, ponieważ zostaną zabezpieczone miejsca dla wszystkich maluchów oraz praca dla nauczycieli – mówi wiceburmistrz Ewa Figzał. (…) Trudna sytuacja panuje niestety w gimnazjach, gdzie nadal widoczny jest spadek liczby uczniów. Jest jednak pomysł, by nasze gimnazja stały się bardziej atrakcyjne również dla uczniów spoza gminy. Być może więc już niebawem gimnazjum nr 2 zyska status gimnazjum dwujęzycznego.
Gdyby w lokalnych mediach był pomijany jakiś ważny temat – prosimy o kontakt z nami. Poprzez formularz TWOJA INFORMACJA możecie nam sugerować zagadnienia, o jakich warto lub trzeba powiedzieć publicznie. Życzymy udanego nowego tygodnia, a „ocenę powyższych faktów zostawiamy Państwu.