26-latka z powiatu wałbrzyskiego, dzięki przestępczemu procederowi, w ostatnich miesiącach wyłudziła łącznie blisko 20 tys. zł i oszukała kilkadziesiąt osób z terenu całej Polski. Oferowała ona na jednym ze znanych portali aukcyjnych przedmioty, których… nie posiadała.

Kupujący wpłacali zaliczki za towary w kwocie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych i czekali na przesyłki. Nigdy jednak paczek się nie doczekali. Drugą z metod, którą stosowała oszustka, było wysyłanie fikcyjnych potwierdzeń wykonania przelewów bankowych i uzyskanie w ten sposób zakupionych w sposób nielegalny produktów. Oszustka również wielokrotnie wykazywała zainteresowanie znalezionymi w internecie przedmiotami i wysyłała pokrzywdzonym fikcyjne potwierdzenia wykonania przelewów bankowych

Działania operacyjne wałbrzyskich policjantów pozwoliły ustalić tożsamość podejrzanej i postawić kobiecie zarzuty. 26-latce postawiono 50 zarzutów, za które odpowie przed sądem. Obejmują one jej działania mające na celu osiągnięcie korzyści majątkowej i doprowadzenie grupy osób do niekorzystnego rozporządzania własnym mieniem. W toku przeprowadzonych czynności funkcjonariusze odzyskali część uzyskanych przez wałbrzyszankę w przestępczym procederze przedmiotów. Za tego typu przestępstwa kobiecie grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

Dbając o bezpieczeństwo kupujących funkcjonariusze walczący z przestępczością gospodarczą przypominają na co należy zwrócić uwagę przy robieniu zakupów poprzez popularne portale aukcyjne oraz społecznościowe.

  • Zakupy w sieci dokonujmy w sprawdzonych, autoryzowanych i zarejestrowanych sklepach internetowych. Przed przesłaniem pieniędzy sprawdźmy, czy firma oferująca nam produkty i usługi w ogóle istnieje. Prześledźmy komentarze i opinie o sprzedającym bezpośrednio w serwisie sprzedażowym oraz w wyszukiwarce internetowej.
  • Zweryfikujmy, czy posiada on numer polskiej sieci telekomunikacyjnej i czy pojawia się on w wyszukiwarce, a także jakie wpisy się do niego odnoszą. Wykonajmy telefon do sprzedającego przed zakupem.
  • Warto też sprawdzić od kiedy posiada on konto w serwisie sprzedażowym. Unikajmy robienia zakupów od nowych użytkowników lub takich, którzy mają dużo negatywnych komentarzy.
  • W razie możliwości dokonujmy przelewu środków poprzez usługę PayU, unikając płatności bezpośrednio na rachunek bankowy, gdyż w tej drugiej sytuacji nie obejmuje nas program ochrony kupujących.
  • W przypadku wątpliwości należy poprosić sprzedającego o nadanie przesyłki za pobraniem. Brak zgody może być dla nas sygnałem o spotkaniu na swojej drodze oszusta internetowego.
  • Pamiętajmy, aby nie przesyłać pieniędzy na poczet kosztów wysyłki. W przypadku przesyłki za pobraniem wymuśmy od sprzedającego zaznaczanie opcji przeglądu towaru przy odbiorze.
  • Odmowa kuriera z uwagi na niezaznaczenie takiej opcji powinna także dać nam do myślenia. W przypadku wątpliwości można zaniechać odbioru zakupionego towaru.
  • Zwróćmy także uwagę na cenę. Wszystkie oferty, które są tak zwanymi super okazjami powinny wzbudzić w nas niepokój i zastanowienie, gdyż oszuści zawsze zwracają na siebie uwagę nadzwyczajnie atrakcyjną ofertą.

Komentarze

Zostaw swój komentarz