Kilka dni temu informowaliśmy w naszym portalu o powrocie cennych artefaktów do zbioru Pałacu Księżnej Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, a tym razem mamy wiadomość, że do Muzeum Ziemi Kłodzkiej, po przeprowadzonych w Gdańsku pracach konserwatorskich, ponownie trafiły zabytkowe meble.

Specjaliści od renowacji przeprowadzili gruntowną naprawę konstrukcji stolarskich, uzupełnili ubytki oklein, masywu drewna oraz olistwowań. Zrekonstruowali też elementy, które uległy destrukcji w wyniku upływu czasu i użytkowania mebli. Odnowiono tzw. „fasony tapicerskie” i przeprowadzono konserwację lub wymianę tkanin obiciowych i taśm tapicerskich. W trakcie prac konserwatorskich na XVII-wiecznych gerydonach pod przemalowaniami odnaleziono fragmenty autentycznych złoceń. Konserwację przeprowadzono, według dawnej sztuki pozłotniczej, złotem płatkowym w technice pulmentowej „na poler i mat”.

26 artefaktów ze zbiorów Muzeum Ziemi Kłodzkiej to: gerydony, pufy, kanapy, krzesła, stoły i fotele. Meble powstały na przestrzeni XVII – XX w. i stanowią główne wyposażenie wnętrz ekspozycyjnych. Wkrótce prezentowane na wystawach stałych Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Za kwotę prawie 95 tys. zł udało się je przywrócić do świetności w ramach projektu „Centra dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Intereg V-A Republika Czeska – Polska oraz Programu Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Warto uzupełnić, iż w ubiegłym roku udało się w ramach tego samego wykonać konserwację ośmiu XVIII-wiecznych rzeźb znajdujących się w lapidarium muzealnym na dziedzińcu Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku. Pracom konserwatorskim zostały poddane rzeźba anioła, wazony ogrodowe, obelisk, ławy kamienne oraz pochodzący z 1525 r. Veraikon. Te czynności kosztowały prawie 39 tys. zł.

Wprawdzie od 1 lutego muzea i galerie będą mogły działać w warunkach protokołów epidemicznych, ale Muzeum Ziemi Kłodzkiej pozostanie zamknięte. Samorząd miejski Kłodzka kontynuuje modernizację zabytkowej siedziby instytucji kultury, o czym informowaliśmy w naszym portalu. Prace są prowadzone dzięki wsparciu finansowemu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz promesie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Łączna wartość wykonywanych prac 1 mln euro i jest to pierwsza tak duża modernizacja obiektu od czasu, funkcjonowania muzeum w budynku dawnego konwiktu jezuickiego.

Foto: Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Komentarze

Zostaw swój komentarz