Ponad 36 000 Dolnoślązaków, którzy dostają rentę lub emeryturę w wysokości od 4 920 do 12 800 zł dostanie w lutym zwrot nadpłaconego podatku. Odbędzie się to z urzędu i automatycznie, nie trzeba składać do ZUS żadnych wniosków.

36,1 tys. Dolnoślązaków, którzy dostali mniejsze wypłaty już w lutym dostanie zwrot nadpłaconego podatku. W tym jest 9,5 tys. klientów wałbrzyskiego oddziału ZUS. Zgodnie z rozporządzenie Ministra Finansów z 7 stycznia na zmianach w składce zdrowotnej nie stracą osoby pobierające świadczenia w wysokości od 4920 zł do 12 800 zł. Stanowią one ok. 6% wszystkich emerytów i niecałe 2% rencistów.

Zwrot zostanie dokonany z tzw. automatu, nie potrzebny jest żaden wniosek w tej sprawie. Nie trzeba przychodzić do jednostek ZUS i wystarczy tylko czekać cierpliwie na lutową wypłatę – zapewnia rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis.

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla ponad 8 mln, czyli prawie 94% emerytów i ponad 98% rencistów, których wypłaty są nie wyższe niż 4920 zł brutto, od stycznia na „rękę” dostaje więcej. Miesięczny wzrost comiesięcznej wypłaty w tej grupie świadczeniobiorców wynosi do 180 zł.

Wypłaty wysokości do 2,5 tys. zł miesięcznie dostaje 3,7 mln emerytów (czyli 62% ogółu) oraz 1,4 mln rencistów, (czyli 75% ogółu). Osoby te nie zapłacą podatku dochodowego.

  • Aby sprawdzić wysokość swoich wypłat po zmianach, można w domu zalogować się na Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), gdzie zamieszczone są paski wypłat.

Komentarze

Zostaw swój komentarz