Choć kopalnie węgla kamiennego w Wałbrzychu zamknięto wiele lat temu, górnicze tradycje wciąż pozostają żywe.
W najbliższy weekend rusza Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka w Starej Kopalni. W sobotę czeka nas BASSBÓRKA, w niedzielę Szychta Rodzinna, w kolejnych dniach unikatowa w skali kraju Szychta Szkolna, uroczysta, barbórkowa msza święta, górnicza parada, która przejdzie przez miasto, tradycyjna karczma piwna czy specjalna edycja górniczego Mikołaja. W programie tegorocznego Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka znalazły się bardzo różne propozycje. Obok tradycyjnej karczmy piwnej są i wydarzenia, które wieloletnią tradycję mają przybliżyć najmłodszych.
Od dwóch lata wałbrzyska Barbórka figuruje na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To dla nas wielkie wyróżnienie i zobowiązanie, by podtrzymywać te piękne tradycje – przyznaje dyrektor Starej Kopalni w Wałbrzychu Jan Jędrasik.
Pierwsze wydarzenia już w sobotę. To między innymi Nocne Zwiedzanie Starej Kopalni, na które bilety wyprzedały się w ekspresowym tempie. Tego dnia w Sztygarówce odbędzie się także BASSBÓRKA. Bilety, w cenie 15 złotych, dostępne będą na wydarzenie przy wejściu. W czasie klubowej imprezy prowadzona będzie także zbiórka na rzecz Schroniska dla Zwierząt w Wałbrzychu. W niedzielę całe rodziny spotkają się na Szychcie Rodzinnej. To bezpłatne wydarzenie, które rozpocznie się w samo południe i potrwa do godziny siedemnastej. Tu nie zabraknie niespodzianek przygotowanych przez górnicze stowarzyszenia. W poniedziałek uczniowie wałbrzyskich szkół spotkają się na Szychcie Szkolnej. To unikatowy projekt w skali kraju.
Uczniowie biorą udział w ceremonii wprowadzania młodych lisów do stanu górniczego, pasowania szpadą i konkursach na najpiękniejszy strój górniczy. To doskonała okazja, by dzieci poznały historię i tradycje Wałbrzycha – mówi dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 22 im. Gwarków Dolnośląskich w Wałbrzychu Agnieszka Chrzanowska.
Główne i najważniejsze dla braci górniczej wydarzenia zaplanowano na środę 4 grudnia. Tego dnia w samo południe w kościele pod wezwaniem Aniołów Stróżów w Wałbrzychu rozpocznie się uroczysta msza święta. Tuż po niej przez miasto przejdzie wielka parada górnicza. Pochód zakończy się przy Pomniku Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego. To czas na wspomnienie minionych pokoleń górników, które przez wieki budowały siłę naszego miasta – podkreśla komandor przemarszu Kazimierz Kmak.
To jednak nie koniec barbórkowych atrakcji. To w środę w Starej Kopalni odbędzie się tradycyjna karczma piwna, w której wezmą udział tylko panowie. Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka w Wałbrzychu to nie tylko święto, ale przede wszystkim wyraz szacunku dla pracy górników. Obchody są organizowane we współpracy z lokalnymi stowarzyszeniami górniczymi. Festiwal zakończy się 6 grudnia specjalnym wydarzeniem dla najmłodszych. W Starej Kopalni odbędzie się Górniczy Mikołaj. Bilety na to wydarzenie w cenie 15 złotych dostępne są na biletyonline.starakopalnia.pl. Program tegorocznej edycji Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka w Wałbrzychu w całości na www.starakopalnia.pl.