Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej jest wyjątkowym miejscem na mapie subregionu sudeckiego, a nawet Dolnego Śląska.

Tutaj bowiem przywracana jest świetność zabytkowym maszynom kolejowym. Kultywowane są także tradycje kolejarskie, co sygnalizowaliśmy w naszym portalu. W ubiegłym roku udało się gruntownie odnowić warsztat z maszynami, które na przełomie XIX i XX w służyły do naprawy taboru kolejowego. Odnowa ekspozycji Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej była możliwa w ramach mikroprojektu „Budowa nowych ekspozycji muzeów technicznych na czesko-polskim pograniczu II”.

Celem prac remontowych było dostosowanie warsztatu do możliwości demonstracji maszyn oraz prac naprawczych według zasad z początków XX wieku. Stworzenie ekspozycji „żywych” maszyn z pewnością zwiększy atrakcyjność ekspozycji Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej oraz umożliwi remonty zabytków techniki – podkreślają gospodarze instytucji, do której codziennie przybywają i fani żelaznych dróg.

W Jaworzynie Śląskiej można zobaczyć zabytkowe maszyny służących naprawie taboru kolejowego. Pochodzą z końca XIX wieku oraz początków XX wieku i służyły do regeneracji i naprawy części lokomotyw. Od 6 stycznia br. po modernizacji warsztatu można było ujrzeć cały ten zbiór w nowej odsłonie.

Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej powstało w 2004 r. Odnowiony właśnie warsztat wybudowano w 1908 r. Przed wojną naprawiano i dorabiano tu elementy dla lokomotyw „parkujących” w miejscowej wielkiej parowozowni lokomotyw. Co ciekawe, niektóre 100-letnie maszyny działają do dzisiaj, więc można obserwować ich pracę.

 

Poprzez: jaworzyna.net

Komentarze

Zostaw swój komentarz