Dolny ŚląskVIDEO

Spiszmy się – powstanie obraz naszego społeczeństwa [VIDEO]

1

Do końca września bieżącego roku należy spisać się w narodowym spisie powszechnym.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 ma dać ważne odpowiedzi dotyczące polskiego społeczeństwa. Wyjaśnia nam to pełniąca obowiązki dyrektora Urzędu Statystycznego we Wrocławiu Halina Woźniak, która informuje o tym, że kto nie weźmie udziału w narodowym spisie powszechnym podlega karze grzywny. Analizy demograficzne czy ekonomiczne, wykonane na podstawie danych zebranych w spisie, są cenną bazą informacji dla strategów i polityków do układania planów rozwoju Polski, co objaśnia wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Zobacz nasze video.

Pierwsze nowożytne spisy ludności przeprowadzano w krajach skandynawskich (np. w Szwecji w 1749 r.). W USA pierwszy spis odbył się w 1790 r., na ziemiach polskich w 1789 r., a w Rosji dopiero w 1897 r. Na początku XIX w. przeprowadzono też pierwsze spisy w Wielkiej Brytanii, Francji, Prusach i Austrii. W najnowszej przeszłości spisów powszechnych dokonywali w Polsce rachmistrzowie.

Dzisiaj spisujemy się samodzielnie w formie online. Można to zrobić na stronie: https://spis.gov.pl.

Dariusz Nowakowski

1 Komentarze

  1. […] ludności, o którym już informowaliśmy w serwisie video naszego portalu, to podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu […]

Zostaw swój komentarz