Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
1 °c
Wałbrzych
1 ° czw.
1 ° pt.
-1 ° sob.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty

Solidarność nie przestała być tkaniną polskości – rozdzierana i deptana nie tylko 13 grudnia 1981 roku

KK przez KK
13 grudnia 2022
w Aktualności, BLOGI
0
Home Aktualności

Jest 16 kwietnia 2007 roku, a więc 26 lat od wojskowego zamachu stanu w Polsce, jakim w praktyce był tzw. „stan wojenny” z 13 grudnia 1981 roku.

 

W Katowicach ogłoszony zostaje akt oskarżenia wobec dziewięciu funkcjonariuszy reżimu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z Wojciechem Jaruzelskim…

Oskarżam Wojciecha Jaruzelskiego syna Władysława i Wandy z domu Zaremba, urodzonego w dniu 6 lipca 1923 r. w Kurowie, zamieszkałego Warszawa ul. Ikara 5, obywatela polskiego, o wykształceniu wyższym, żonatego, ojca dorosłej córki, nie mającego nikogo na utrzymaniu, z zawodu wojskowego, emeryta, pobierającego emeryturę w wysokości około 7 tysięcy złotych netto miesięcznie, nie karanego /k.12456/, przebywającego na wolności, środka zapobiegawczego nie stosowano – o to, że:

  • W okresie od 27 marca 1981 roku do 12 grudnia 1981 roku w Warszawie i na terenie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej będąc funkcjonariuszem państwa komunistycznego jako Prezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej oraz I Sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej dopuścił się zbrodni komunistycznej polegającej na kierowaniu zorganizowanym związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym, w skład którego wchodzili Stanisław Kania, Florian Siwicki, Tadeusz Tuczapski, Czesław Kiszczak i inni, mającym na celu popełnianie przestępstw polegających na pozbawianiu wolności poprzez internowanie i wykonywanie kar pozbawienia wolności orzeczonych za czyny wcześniej niekaralne oraz innych przestępstw przeciwko wolności, a nadto naruszaniu nietykalności cielesnej, tajemnicy korespondencji oraz praw pracowniczych obywateli polskich, głównie skupionych w ruchu społecznym związanym z NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”, poprzez nadzorowanie opracowywania projektów aktów normatywnych oraz planów i harmonogramów działań organów władzy, administracji państwowej oraz mediów publicznych dotyczących nielegalnego wprowadzenia stanu wojennego (…);
  • w dniu 12 grudnia 1981 r. w Warszawie będąc funkcjonariuszem państwa komunistycznego dopuścił się zbrodni komunistycznej w ten sposób, iż jako Prezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej oraz I Sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej chcąc aby Członkowie Rady Państwa podjęli działania na szkodę interesu publicznego i prywatnego nakłaniał ich do przekroczenia przysługujących im uprawnień poprzez uchwalenie w czasie trwania sesji Sejmu PRL, wbrew treści art. 31 ust. 1 Konstytucji Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej z dnia 22 lipca 1952 r. (Dz. U. z dnia 21 lipca 1976 r.) dekretów z dnia 12 grudnia 1981 roku: „o stanie wojennym”, „o przekazaniu do właściwości sądów wojskowych spraw o niektóre przestępstwa oraz o zmianie ustroju sądów wojskowych i wojskowych jednostek organizacyjnych Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w czasie obowiązywania stanu wojennego”, „o postępowaniach szczególnych w sprawach o przestępstwa i wykroczenia w czasie obowiązywania stanu wojennego”, „o przebaczeniu i puszczeniu w niepamięć niektórych przestępstw i wykroczeń” oraz podjęcie uchwały z dnia 12 grudnia 1981 roku „w sprawie wprowadzenia stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo państwa” (…);
  • w okresie od 13 grudnia 1981 roku do 31 grudnia 1982 roku w Warszawie i na terenie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej będąc funkcjonariuszem państwa komunistycznego jako Prezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej oraz I Sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej dopuścił się zbrodni komunistycznej polegającej na kierowaniu związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym w skład którego wchodzili Florian Siwicki, Czesław Kiszczak, Tadeusz Tuczapski i inni, mającym na celu popełnianie przestępstw polegających na pozbawianiu wolności poprzez internowanie i wykonywanie kar pozbawienia wolności orzeczonych za czyny wcześniej niekaralne oraz innych przestępstw przeciwko wolności, a nadto naruszaniu nietykalności cielesnej, tajemnicy korespondencji oraz praw pracowniczych obywateli polskich, głównie skupionych w ruchu społecznym związanym z NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”, poprzez egzekwowanie wykonywania nielegalnie wydanych dekretów z dnia 12 grudnia 1981 roku: „o stanie wojennym”, „o przekazaniu do właściwości sądów wojskowych spraw o niektóre przestępstwa oraz o zmianie ustroju sądów wojskowych i wojskowych jednostek organizacyjnych Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w czasie obowiązywania stanu wojennego”, „o postępowaniach szczególnych w sprawach o przestępstwa i wykroczenia w czasie obowiązywania stanu wojennego”, „o przebaczeniu i puszczeniu w niepamięć niektórych przestępstw i wykroczeń” oraz podjęcie uchwały z dnia 12 grudnia 1981 roku „w sprawie wprowadzenia stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo państwa” (…).

Ze 163 stron, udostępnionego w domenie publicznej aktu oskarżenia i jego uzasadnienia, dowiadujemy się z drobiazgową dokładnością o faktach bezspornie potwierdzonych w trakcie śledztwa. Zostało ono przeprowadzone przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach działającą w strukturze Instytutu Pamięci Narodowej. Podpisujący się pod tym dokumentem prokurator Piotr Piątek wskazał w oparciu o twarde dowody, że wprowadzony 13 grudnia 1981 r. „stan wojenny” był w rzeczywistości procesem zainicjowanym wiele miesięcy przed formalnym jego ogłoszeniem i swoimi skutkami sięga po okres znacznie dłuższy, niż tylko jego formalne obowiązywanie.

Od postawienia Wojciechowi Jaruzelskiemu i jego współpracownikom aktu oskarżenia do śmierci komunistycznego dyktatora minęło kolejnych siedem lat. Procedury sądowe, z jednej strony były żmudne ze względu na złożony charakter sprawy, a z drugiej w wyniku splotu okoliczności, przeciągały sprawę w czasie. Katolicki pochówek z honorami państwowymi, z udziałem ówczesnego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz byłych prezydentów Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego, zamknęły bezpowrotnie drogę do wydania prawomocnego wyroku.

Jeszcze jeden znamienny szczegół. W ciągu ostatniego roku prokuratorzy Oddziałowych Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu złożyli do Sądu Najwyższego 38 wniosków, które mają doprowadzić do podjęcia przez SN uchwał o możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności karnej 25 sędziów i 5 prokuratorów. W tych wnioskach zawarto 108 bezprawnych czynów. Do chwili obecnej Sąd Najwyższy rozpoznał prawomocnie 6 wniosków, z czego 5 zostało uwzględnionych – podano wczoraj w oficjalnym komunikacie Instytutu Pamięci Narodowej dotyczącym zbrodni sądowych popełnionych w konsekwencji stanu wojennego.

Jest 13 grudnia 2022 roku, a więc 41 lat od daty wypowiedzenia wojny Polkom i Polakom. Stan wojenny trwał do 22 lipca 1983 roku.

 

Od drastycznego ograniczenia wszystkich swobód obywatelskich, poprzez fizyczną i psychiczną przemoc na skalę masową, na internowaniach i emigracji, ciężkich chorobach i śmierci tysięcy obywateli skończywszy, fala dramatycznych i tragicznych konsekwencji dla indywidualnych osób, dla rodzin, dla środowisk społecznych, dla kultury, gospodarki i całego systemu państwa zalała całą Polskę. Po II wojnie światowej nie było w naszym kraju takiej koncentracji jawnej i skrytej, legalizowanej i nielegalnej przemocy i nie było takiej skali zatrzymania energii społecznych, jakich upostaciowieniem stał się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.  

Z całkowitą pewnością można stwierdzić, że skutki tej oczywistej w znaczeniu etycznym i bezdyskusyjnej od strony prawnej zbrodni odczuwamy nadal. Nie została osądzona, nie zostali skazani sprawcy i wykonawcy. Nie wiemy, ile lat jeszcze upłynie, zanim zabliźni się rana zadana konkretnym osobom, rodzinom i gronom ludzi, wobec których opresja komunistycznego reżimu do dzisiaj – nawet jeśli została wybaczona – nie przestała być niesprawiedliwością, przestępstwem i doświadczeniem okrucieństwa.

Solidarność nie została pokonana. Solidarność nie przestała być tkaniną polskości. Solidarność trwa w nas – w Polkach i Polakach – wbrew wszelkim przeciwnościom natury i zorganizowanym siłom, które w najnowszej historii dewastowały polską ziemię lub dążą do przeorania polskich umysłów i serc – polskiej duszy. Solidarność jest częścią polskiego kodu genetycznego i niech tak zostanie na zawsze.

 

 

Krzysztof Kotowicz
Foto i grafiki: ipn.gov.pl / solidarność.org.pl 
Video: Norbert "Smoła" Smoliński (autor słów nieznany) - You Tube - Bygdoscy Patrioci 
Tagi: edukacjaspołeczeństwoRzeczpospolita Polska
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Są duże unijne pieniądze i będą kolejne inwestycje – rozwój Dolnego Śląska przyspieszy [VIDEO]

Następny wpis

Elektryczne autobusy wyjadą na ulice i drogi gminy Ząbkowice Śląskie

Następny wpis

Elektryczne autobusy wyjadą na ulice i drogi gminy Ząbkowice Śląskie

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze
PILNE: Zabiła siebie i 3-letniego synka pod Śnieżką – pierwsze ustalenia tragedii w Karkonoszach

PILNE: Zabiła siebie i 3-letniego synka pod Śnieżką – pierwsze ustalenia tragedii w Karkonoszach

3 stycznia 2023

Wolność

12 lipca 2020
22-letni piłkarz Bielawianki Bielawa nie żyje. To było morderstwo?

22-letni piłkarz Bielawianki Bielawa nie żyje. To było morderstwo?

8 sierpnia 2022
Z nowym rokiem jest nowa atrakcja turystyczna

Z nowym rokiem jest nowa atrakcja turystyczna – z Trojaka można już oglądać piękną panoramę

2 stycznia 2023

KANDYDACI DLA ZIĘBIC 2014 – 2018

29

Dwoje na jednego

23
W Wałbrzychu szczepienia będą obowiązkowe – tak chce prezydent miasta i większość radnych

W Wałbrzychu szczepienia będą obowiązkowe – tak chce prezydent miasta i większość radnych

13
OPINIA: Była przeszłość, jest teraźniejszość i będzie przyszłość – historia nie skończyła się!

OPINIA: Była przeszłość, jest teraźniejszość i będzie przyszłość – historia nie skończyła się!

13
Samotność pokolenia Z

Samotność pokolenia „Z” – połowa z nich nie może liczyć na wsparcie w domu – polska sztuczna inteligencja ma im pomóc

1 lutego 2023
Webinarium poświęcone tematyce związanej z rolnictwem

Webinarium poświęcone tematyce związanej z rolnictwem – już dzisiaj o godz. 11:00

1 lutego 2023
Ks. Tadeusz Fitych Ostatnie słowa Benedykta XVI

Ks. Tadeusz Fitych: Ostatnie słowa jakie Benedykt XVI wypowiedział przed śmiercią to: „Jezu, kocham Ciebie”

31 stycznia 2023
Arboretum Wojsławice, czyli najróżnorodniejsza roślinność na Dolnym Śląsku. Efektownie wygląda nawet zimą

Arboretum Wojsławice, czyli najróżnorodniejsza roślinność na Dolnym Śląsku. Efektownie wygląda nawet zimą

31 stycznia 2023

Ostatnie aktualności

Samotność pokolenia Z
Aktualności

Samotność pokolenia „Z” – połowa z nich nie może liczyć na wsparcie w domu – polska sztuczna inteligencja ma im pomóc

1 lutego 2023
Webinarium poświęcone tematyce związanej z rolnictwem
GMINA ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE

Webinarium poświęcone tematyce związanej z rolnictwem – już dzisiaj o godz. 11:00

1 lutego 2023
Ks. Tadeusz Fitych Ostatnie słowa Benedykta XVI
Aktualności

Ks. Tadeusz Fitych: Ostatnie słowa jakie Benedykt XVI wypowiedział przed śmiercią to: „Jezu, kocham Ciebie”

31 stycznia 2023
Arboretum Wojsławice, czyli najróżnorodniejsza roślinność na Dolnym Śląsku. Efektownie wygląda nawet zimą
Dzierżoniów

Arboretum Wojsławice, czyli najróżnorodniejsza roślinność na Dolnym Śląsku. Efektownie wygląda nawet zimą

31 stycznia 2023
WAŁBRZYCH: Zakaz wstępu do lasów. Do kiedy obowiązuje?
Wałbrzych

WAŁBRZYCH: Zakaz wstępu do lasów. Do kiedy obowiązuje?

31 stycznia 2023
Jakie plany na 2023 rok ma Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej?
Świdnica

Jakie plany na 2023 rok ma Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej?

31 stycznia 2023

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki oraz Dolnego Śląska. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności
Redaktor naczelny: Dariusz Nowakowski

sudeckiefakty

sudeckiefakty
226 żołnierzy z 22. Karpackiego Batalionu Piecho 226 żołnierzy z 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku udało się w ramach 47. zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego międzynarodowych sił pokojowych NATO na służbę w Kosowie. Będą tam 6 miesięcy.
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/226-zolnierzy-jest-juz-na-misji-kfor-w-kosowie-wyjechali-z-klodzka-video/ 
#wojsko #wojskopolskie #kfor #nato #otan #onz #kłodzko #kosowo #22karpackibatalionpiechotygórskiej #obronność #misja
Piękne są Karkonosze - przekonajcie się sami. W Piękne są Karkonosze - przekonajcie się sami. Wędrówki i widoki zimą dostarczają wielu emocji. 
#karkonosze #sudety #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #wedrówki #wędrówkipogórach #polskoczeskiegóry
Hold School Kłodzko zorganizowało Mistrzostwa Zi Hold School Kłodzko zorganizowało Mistrzostwa Ziemi Kłodzkiej we wspinaczce sportowej. Nie zabrakło także wypowiedzi uczestników. Jakie trudności niesie za sobą ten sport?
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/mistrzostwa-ziemi-klodzkiej-we-wspinaczce-sportowej-wideo/ 
#ścianawspinaczkowa #kłodzko #czaswolny #sport #sportyekstremalne #holdschoolkłodzko #zawody #mistrzostwa #ziemiakłodzka
Filiżanki, dzbanuszki, talerze, wazony w pięknej Filiżanki, dzbanuszki, talerze, wazony w pięknej, ręcznie malowanej ludowej stylistyce, od lat zdobią niejeden dom, kawiarnię czy restaurację. To niekwestionowany symbol kolejnego #miejscakulturydolnegośląska Śląska z naszego cyklu, czyli Bolesławca. Ceramika bolesławiecka znana jest nie tylko w Polsce, ale ma swoich miłośników na całym świecie.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-boleslawiec-krolestwo-ceramiki/ 
#miejscakulturydolnegośląska #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #bolesławiec #porcelana #porcelanabolesławiec #turystyka #kreatywność #plastyka #zdolnościmanualne
To największa drewniana budowla sakralna na świe To największa drewniana budowla sakralna na świecie! Wybudowana została na mocy porozumień pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią w 1648 r. Arcydzieło cieśli śląskich od 22 lat wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kościół Pokoju w Jaworze to kolejne niesamowite miejsce! 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-kosciol-pokoju-w-jaworze/ 
#zabytki #kościół #kosciolpokojuwjaworze #jawor #MiejsceKulturyDolnegoŚląska #turystyka #dolnyślask #dolnyśląskjestpiękny
Otwarto nową siedzibę SP ZOZ „Pomoc Doraźna”. Ratownicy mogą już pracować w optymalnych warunkach, a ich baza jest zlokalizowana w bezpośredniej bliskości kompleksu Państwowej Straży Pożarnej i przy drodze krajowej 8. Cała inwestycja kosztowała ponad 7,1 mln zł.  Atutem projektu jest także możliwość profesjonalnego szkolenia ratowników w Ząbkowicach Śląskich.
📸✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/zabkowickie-pogotowie-ratunkowe-ma-nowa-siedzibe-jest-nowoczesna-i-bedzie-osrodkiem-doskonalenia-sluzb-ratowniczych-foto/ 
#pogotowieratunkowe #pogotowieratunkoweząbkowiceśląskie #stacjapogotowiaratunkowego #inwestycja #inwestycjawzdrowie #funduszerządowe #polskiład #ząbkowiceśląskie #powiatząbkowicki
Samotność pokolenia Z

Samotność pokolenia „Z” – połowa z nich nie może liczyć na wsparcie w domu – polska sztuczna inteligencja ma im pomóc

1 lutego 2023
Webinarium poświęcone tematyce związanej z rolnictwem

Webinarium poświęcone tematyce związanej z rolnictwem – już dzisiaj o godz. 11:00

1 lutego 2023
Ks. Tadeusz Fitych Ostatnie słowa Benedykta XVI

Ks. Tadeusz Fitych: Ostatnie słowa jakie Benedykt XVI wypowiedział przed śmiercią to: „Jezu, kocham Ciebie”

31 stycznia 2023
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT