W dzisiejszym, na wskroś materialnym świecie trudno jest odnaleźć człowieka, który dostrzega piękno tam, gdzie inni chcą budować elektrownie atomowe i supermarkety, tworzy i pielęgnuje dźwięki, które inni zamieniają na dzwonki w telefonach komórkowych lub reklamują przy nich środki czyszczące.

W tym zabieganym świecie są ludzie, którzy lubią robić coś, co niekoniecznie przynosi zysk finansowy, ale daje radość tworzenia. Mało jest takich osób. Marek Cieśla należy do nich. Wnikliwie obserwuje otaczający go świat, ludzi i emocje, które nimi targają. Wynikiem tych obserwacji jest jego twórczość – niebanalna, szczera i prawdziwa. Twórczość człowieka, obdarzonego darem pozawerbalnej ekspresji dźwięku i obrazu.

Marek Cieśla urodził się w Dzierżoniowie. Naukę na szczeblu podstawowym rozpoczął rok wcześniej od swoich rówieśników, bo w wieku 6 lat. Równocześnie rozpoczął naukę gry na skrzypcach w Dzierżoniowskim Ognisku Muzycznym. Później było II Liceum Ogólnokształcące w Dzierżoniowie, w 1974 roku zdana matura i jeden z najlepszych okresów w życiu – jak mówi artysta – studia. W 1976 roku Marek Cieśla został przyjęty na wydział wychowania muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy. Okres studiów to była przede wszystkim fascynacja muzyką „The Beatles” oraz odkrycie potrzeby wszechstronnej ekspresji. Artysta grał w zespole muzycznym, podejmował swoje pierwsze próby interpretacji rzeczywistości za pomocą pędzla i farby. Studia ukończył obroną pracy magisterskiej w 1981 roku.

Wernisaż wystawy malarstwa Marka Cieśli „Fantasmagorie” – piątek – 11 czerwca 2021 – godz. 18:00 – Galeria „Na piętrze” – Dzierżoniowski Ośrodek Kultury – Dzierżoniów – ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 30 lipca 2021 – podczas wernisażu odbędzie się promocja książki „WHEN I’M 64…” oraz niespodzianka muzyczna

Komentarze

Zostaw swój komentarz