Na początku grudnia br. informowaliśmy w naszym portalu o zakończeniu kilkuletniego cyklu nakładania nowego pokrycia dachowego na bryłę główną Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Tymczasem we wnętrzu tego jednego z pięciu największych polskich obiektów pałacowych trwają prace przy odtwarzaniu polichromii na ścianach holu głównego.

Jak poinformował kamieniecki magistrat w środkowej części głównego przejścia pomiędzy parterem a holem wejściowym na piętro pałacu są już prowadzone odkrywki na niektórych płaszczyznach sklepień korytarzy. Prace potrwać mogą nawet do końca przyszłego roku. Wymagają bowiem bardzo powolnego i ostrożnego działania konserwatorów. Dodatkowo porą zimową temperatura powietrza i jego wilgotność nakładają szczególny reżim na prace przy zabytkowych malowidłach

Pierwsze odkrywki pokazują wygląd malowideł z przedziału lat 1850 – 1860, czyli z pierwszej fazy wykańczania pałacu zgodnie z aranżacją Ferdynanda Martinsa – nadwornego budowniczego rezydencji Księżnej Marianny Orańskiej. Na efekt poczekamy kilkanaście miesięcy, ale już teraz spodziewać się możemy spektakularnych widoków – zakomunikował wczoraj w portalu społecznościowym burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec.

Na prace konserwatorskie i restauracyjne przy pałacowych polichromiach Gmina Kamieniec Ząbkowicki pozyskała dofinansowanie z Funduszy Norweskich. Jak już podawaliśmy w naszym portalu pod koniec 2020 r. w ramach dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz budżetu państwa na projekt „Nowa jakość zwiedzania w romantycznym zespole pałacowo-parkowym w Kamieńcu Ząbkowickim” skierowano ponad 15,1 mln zł. Całość planu będzie prowadzona do 2024 r. i obejmie szereg rozległych prac renowacyjnych oraz przedsięwzięcia o charakterze edukacyjno-kulturalnym.

Foto: Marcin Czerniec - Facebook

Komentarze

Zostaw swój komentarz