Fundacja Rozwoju i Dziedzictwa Kulturowego Małej Ojczyzny – Suweren we współpracy ze spółką Sanatoria Dolnośląskie jest w gronie podmiotów, które w ogłoszonym przez samorząd Dolnego Śląska konkursie na prowadzenie ośrodków czasowego pobytu oraz na udostępnianie usług asystenckich, złożyła najlepszą ofertę.
Adresatami konkursów były organizacje pozarządowe prowadzące działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Na realizację tych zadań w 2023 roku Samorząd Województwa przeznaczył 2 mln 200 tys. zł. Konkurs miał na celu realizację projektu tzw. ośrodków czasowego pobytu jako miejsc, gdzie rodziny dotknięte problemem niepełnosprawności otrzymują kompleksowe wsparcie. Każdy z Ośrodków Czasowego Pobytu gwarantuje po 10 miejsc dla podopiecznych, natomiast realizacja opieki dla jednego podopiecznego wyniesie maksymalnie 21 dni w roku.
Ośrodki Czasowego Pobytu to projekt, którego zadaniem jest tworzenie dodatkowego wsparcia dla osób, które tego potrzebują. Zwracamy uwagę nie tylko na potrzeby dzieci z niepełnosprawnościami, ale również obejmujemy opieką ich rodziny, co ważne, również w okresie ciąży. Dzieciom gwarantujemy profesjonalną opieką pod okiem specjalistów, różne formy zajęć i warsztatów dostosowanych do ich potrzeb. Rodzice natomiast w tym czasie będą mogli odpocząć, ale również skorzystać z porad psychologów, rehabilitantów czy porad prawnych – podkreśla wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.
Podmioty, które złożyły najlepsze oferty to:
- Fundacja Rozwoju i Dziedzictwa Kulturowego Małej Ojczyzny – Suweren, we współpracy ze spółką Sanatoria Dolnośląskie,
- Fundacja „Promyk Słońca” z siedzibą we Wrocławiu
- Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych.
Tegoroczna edycja konkursu jest kontynuacją wcześniej podjętych działań. Na terenie naszego województwa w 2021 i 2022 roku działały dwa Ośrodki Czasowego Pobytu prowadzone przez Fundację Promyk Słońca oraz Fundację Suweren w partnerstwie ze spółką Sanatoria Dolnośląskie. Ośrodki będą kontynuowały swoją działalność.
- Fundacja Rozwoju i Dziedzictwa Kulturowego Małej Ojczyzny – Suweren we współpracy z Sanatoriami Dolnośląskimi oferuje możliwość skorzystania z całodobowej opieki wytchnieniowej w Szpitalu Rehabilitacyjnym Hematologicznym Orlik w Kudowie Zdroju. Ośrodek zapewnia opiekę prenatalną i poporodową, doradztwo oraz terapie dla rodziców oczekujących na narodziny dziecka z niepełnosprawnością oraz po jego urodzeniu.
- Fundacja Promyk Słońca prowadzi we Wrocławiu Dolnośląskie Centrum Wsparcia Rodzin. Oferuje bezpłatną pomoc i wsparcie rodzinom dotkniętym problemem niepełnosprawności – zarówno w czasie ciąży, jak i po urodzeniu dziecka.
- W 2023 rok do realizatorów projektu dołączyło Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych. Ośrodek Czasowego Pobytu będzie mieścił się w Krośnicach. Ze wsparcia będą mogły skorzystać osoby z niepełnosprawnościami, dając tym samym ich rodzicom i opiekunom możliwość „wytchnienia” od codziennych obowiązków związanych z całodobową opieką nad osobą z niepełnosprawnością. W czasie pobytu osoby z niepełnosprawnościami będą miały zapewnione atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu na miarę indywidualnych możliwości, zabiegi pielęgnacyjne oraz nocleg. Rodzice i opiekunowie zajęci na co dzień opieką nad dzieckiem z niepełnosprawnością zyskują wolny czas, którego im zazwyczaj brakuje.
Konkurs na Usługi Asystenckie ma na celu realizację usług asystenckich na terenie Dolnego Śląska skierowanych do osób z niepełnosprawnościami.
Osoby z niepełnosprawnościami muszą mierzyć się z wieloma przeciwnościami. Często załatwienie spraw bieżących jest dla nich trudne czy wręcz nieosiągalne. Niestety, nie zawsze bliscy osób z niepełnosprawnościami są w stanie im pomóc i poświęcić wystarczającą ilość czasu. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się pomoc świadczona przez asystenta osoby niepełnosprawnej. Wychodząc naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami samorząd województwa dolnośląskiego cyklicznie ogłasza konkursy ofert na realizację usług asystenckich dla osób z niepełnosprawnościami.
Celem konkursu jest wypełnienie „białych plam” na mapie województwa, jeśli chodzi o usługi asystenckie. Wybrani realizatorzy będą prowadzić działania na terenie powiatów, które do tej pory nie były objęte takim wsparciem. Podmioty, które uzyskały dofinansowanie:
- Fundacja Edukacji Nowoczesnej
- Fundacja JESTEM im. Konrada Brzegowskiego
- Fundacja IMAGO
- Fundacja Przystań w Ścinawie i Stowarzyszenie Przyjaciół i Rodziców Osób Niepełnosprawnych „Równe Szanse”.
Asystentura osobista to narzędzie umożliwiające niezależne życie. Dzięki pomocy asystenta, osoby z niepełnosprawnościami mogą podejmować różne aktywności społeczne. Asystent pomaga w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak zrobienie zakupów, załatwianie spraw urzędowych, opieka nad dzieckiem czy wyjście do kina – wyjaśnia wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.
Foto: Fundacja Rozwoju i Dziedzictwa Kulturowego Małej Ojczyzny Suweren – Facebook