Już w ubiegłym tygodniu w Zakładzie Leczniczo-Opiekuńczym dla Dzieci w Piszkowicach zlokalizowano ognisko koronawirusa. Przeprowadzone natychmiast testy dały wynik pozytywny u 5 sióstr, 19 pracowników ośrodka i 7 dzieci. W miejscowej parafii pw. św. Jana Chrzciciela wdrożono dyspensę od osobistego udziału w liturgii.

Jedno dziecko jest hospitalizowane ze względu na pojawienie się u niego stanu podgorączkowego, pozostałe dzieci, u których wykryto COVID-19, czują się dobrze i przebywają odizolowane w ośrodku. U reszty podopiecznych ZLO, gdzie przebywa 45 dzieci z głębokim i umiarkowanym upośledzeniem intelektualnym oraz wadami rozwojowymi wymagających stałej opieki – testy okazały się ujemne, co oznacza, że dzieci nie są zarażone.

Wśród zarażonych koronawirusem jest proboszcz parafii. Jest on hospitalizowany. Na apel Sanepid w Kłodzku zareagowało prawie 50 osób i wszystkie zostały poddane testom. Z kolei Świdnicka Kuria Biskupia poinformowała, że w związku z sytuacją zakażenia COVID-19 i po uwzględnieniu rekomendacji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kłodzku, biskup diecezjalny udzielił mieszkańcom parafii Piszkowice dyspensy od obowiązku udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy Św. Zalecił przy tym udział w liturgii poprzez transmisje celebracji dostępne w mediach (radio, telewizja, internet).

Jak podał portal 24Klodzko.pl Zakład Leczniczo-Opiekuńczym dla Dzieci w Piszkowicach podzielony jest na dwie części. W jednej przebywają odizolowane, osoby u których wykryto koronawirusa, w drugiej części przebywają dzieci, u których testy dały wynik negatywny. Ponad 30 dzieci jest stale leżących, wymagają opieki medycznej i pielęgnacyjnej przez całą dobę: trzeba im podawać leki, karmić i przewijać. Stąd poszukiwane są osoby z odpowiednim przygotowaniem: opiekunki medyczne, ratownicy, pielęgniarki, które przez kolejnych kilka dni podejmą się pracy przy dzieciach, u których nie wyryto COVID-19 (w tzw. strefie czystej). Ośrodek zapewnia nocleg, wyżywienie oraz testy na koronawirusa i – jak informuje starosta kłodzki – będzie to praca odpłatna.

Osoby zdecydowane na podjęcie interwencyjnej pracy z dziećmi mogą się kontaktować pod numerem telefonu: 660066974.

Komentarze

Zostaw swój komentarz