Gmina Żarów jest właścicielem i zarządcą dwóch cmentarzy komunalnych w Żarowie i Wierzbnej, gdzie pochowanych jest blisko 200 osób, które brały czynny udział w wojnach światowych, wojnie 1920 roku, walkach Legionów Piłsudskiego lub były więzione w obozach koncentracyjnych.
Osoby te za życia stanowiły żywe źródło wiedzy o tamtych czasach, natomiast po śmierci powinny być korzeniem naszej narodowej tożsamości i pamięci. Samorząd Żarówa zamierza upamiętnić czyny tych osób poprzez umieszczenie przy ich grobach stosownych informacji z biogramem i krótkim opisem ich wojennych losów. Takie informacje będą również umieszczone w programie do zarządzania cmentarzem i dostępne z poziomu mobilnych urządzeń.
Żarowski magistrat skierował prośbę do rodzin, które posiadają rodzinne pamiątki po świadkach tamtych czasów o ich przekazanie do Żarowskiej Izby Historycznej. Jeśli posiadają Państwo odznaczenia, legitymacje, zdjęcia, spisane wspomnienia lub relacje można się kontaktować ze specjalistą ds. zbiorów muzealnych i archeologiem z Żarowskiej Izby Historycznej Bogdan Mucha (ul. Dworcowa 3 – budynek PKP). Wspomnienia lub zdjęcia po ich skopiowaniu zostaną oddane rodzinie.
Zbudujmy na solidnych fundamentach pamięć i tożsamość przyszłych pokoleń. Niech nasze dzieci i młodzież nie przechodzą obojętnie obok grobów ludzi, których losy i dokonania zasługują na choć chwilowe przystanięcie i zadumę – czytamy w apelu wystosowanym do mieszkańców gminy.
- W sprawie pamiątek po zmarłych bohaterach można kontaktować się również z Tomaszem Kuską z Referatu Komunalnego UM Żarów – tel: 743067334.
Poprzez: UM Żarów